Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 28 kwietnia 2022, 09:30

autor: Jan Tracz

Najlepsze filmy, w których złoczyńca wygrywa

Dziś prezentujemy listę piętnastu rewelacyjnych filmów, w których to nie dobro, a właśnie zło święci ostateczne triumfy. Jak to mówią – aż strach się bać!

Macie dość happy endów w amerykańskich filmach? Uważacie, że wydźwięk dzisiejszych produkcji jest zbyt przesłodzony? Jeśli tak, to nasze dzisiejsze zestawienie jest dla was! Przedstawiamy w nim aż piętnaście tytułów, w którym to czarne charaktery otrzymują swoje finałowe pięć minut – tym dobrym nie udaje się ich zatrzymać. Co za tym idzie – poniższe filmy mają często gorzkie, wręcz tragiczne finały. Przy okazji zaznaczamy, że w tekście będzie ogromna ilość SPOILERÓW. Tak że pamiętajcie – jeśli widzicie tytuł filmu, którego wcześniej nie oglądaliście, najpierw go nadróbcie, a dopiero potem wróćcie do tego artykułu. Powodzenia!

Gwiezdne wojny: Część V – Imperium kontratakuje – Darth Vader

  1. Reżyser: Irvin Kershner
  2. Gdzie obejrzeć: Chili, Rakuten, vod.pl

Nasze zestawienie rozpoczynamy z przytupem. Nawet jeśli wybór zdawać się będzie dla was całkiem kliszowy, to chyba zgodzicie się, że Imperium kontratakuje po prostu nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Piąta część sagi Skywalkerów (i druga, jeśli mówimy o starej trylogii) była bardzo dużym fabularnym zaskoczeniem. Nie dość, że klimat filmu okazał się mroczniejszy od tego, który otrzymaliśmy w Nowej nadziei, to jeszcze pozwolił wygrywać tym złym! Ale jak to tak można? W filmie dla młodszej publiczności?

Zwiastował to już sam tytuł produkcji: skoro w poprzedniej części Luke i brygada zniszczyli potężną Gwiazdę Śmierci, do przewidzenia raczej było, że Imperium postanowi… się zemścić. Już na samym początku udaje im się zniszczyć ukrytą bazę na Hoth, a większość Imperium kontratakuje oparta jest na nieustającej ucieczce głównych bohaterów (i rozdzieleniu grupy).

Koniec końców nie jest to jakieś wybitne zwycięstwo oprawców, ale finałowa atmosfera filmu jest tak nihilistyczna, że można odnieść wrażenie, iż Rebelii nie uda się wyjść z tego kryzysu. Han Solo jest zamrożony, Luke stracił dłoń… Największe „małe zwycięstwo” odnosi tak naprawdę Darth Vader – przy okazji walki z Lukiem implementuje mu myśl, że jest jego ojcem i że ten mógłby do niego dołączyć. Czas pokaże, czy młody Luke skusi się, aby przejść na ciemną stronę mocy…

TWOIM ZDANIEM

W serialach kibicujesz policjantom czy złodziejom?

67,8%
Złodziejom!
32,2%
Policjantom!
Zobacz inne ankiety