Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 12 września 2021, 09:30

autor: PŁK

10 scen ze Star Wars, o których wolelibyśmy zapomnieć

Gwiezdne wojny to cykl filmów, który od kilkudziesięciu lat rozbudza wyobraźnię fanów na całym świecie. Nawet tak kultowym seriom (a konkretnie: ich twórcom) zdarzają się jednak wpadki w postaci scen, których widzowie woleliby nigdy nie ujrzeć.

Greedo strzela pierwszy

  1. Która odsłona sagi: Nowa nadzieja (edycja specjalna)
  2. Postacie, których dotyczy ta sytuacja: Han Solo i Greedo

Choć w tym przypadku mamy do czynienia ze sceną z edycji specjalnej, która pojawiła się dwadzieścia lat później po oryginalnym filmie, jest to jeden z najbardziej kontrowersyjnych momentów w historii Gwiezdnych wojen, a już na pewno najbardziej niezrozumiały w całej wersji z 1997 roku. W pierwowzorze podczas spotkania w kantynie Han Solo jako pierwszy strzela do swojego rozmówcy zwącego się Greedo, bo zdaje sobie sprawę, że ten zaraz go zabije. W edycji specjalnej George Lucas zmienił tę scenę – to rywal Solo używa broni jako pierwszy, ale... pudłuje, mimo że obydwu panów dzieli wyłącznie długość stołu.

Twórca Star Wars zdecydował się na taki zabieg zapewne z powodu obaw, że oryginalne przedstawienie konfrontacji może sugerować, jakoby Han Solo był mordercą. Po dwudziestu latach rozkładania filmów z serii na czynniki pierwsze było już jednak całkowicie jasne, że kapitan Sokoła Millennium strzelał do Greedo w obronie własnej. Dodatkowo, co potęguje zły odbiór modyfikowanej sceny, w edycji specjalnej głowa Solo jest cyfrowo lekko przesunięta w bok – w taki sposób, by strzał kosmity nie mógł dosięgnąć celu. Wygląda to groteskowo. Sytuacja była na tyle „poważna” dla miłośników Gwiezdnych wojen, że przez lata powstawały różne akcesoria – kubki, T-shirty czy torby – z napisem „Han Shot First”.

Jak to powinno wyglądać?

Tak jak w oryginalnej Nowej nadziei.

TWOIM ZDANIEM

Która trylogia Gwiezdnych wojen jest najlepsza?

"Stara trylogia" - Epizody IV-VI
63,4%
"Nowa trylogia" - Epizody I-III
32,7%
"Trylogia Disneya" - Epizody VII-IX
3,9%
Zobacz inne ankiety