Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 1 sierpnia 2021, 11:30

autor: Karol Laska

Najlepiej oceniane gry minionej dekady

Głosowania i plebiscyty to jedno, ale które gry z poprzedniej dekady wypadają najlepiej, jeżeli spojrzymy na wystawiane im przez krytyków oceny. Sprawdziliśmy to i zebraliśmy w jednym miejscu.

Rok 2021 jest momentem, w którym przyszła pora na wiele przekrojowych podsumowań dotyczących gier z ostatniej dekady. Przygotowaliśmy już dla Was tekst pokazujący, jakie produkcje przypadły najbardziej do gustu naszej redakcji. Ponadto trwa drugi w historii portalu GRYOnline.pl plebiscyt na najlepsze gry minionego dziesięciolecia i to właśnie Wy, drodzy czytelnicy, możecie w nim oddać swoje głosy.

ZAGŁOSUJ NA GRĘ DEKADY

Niedawno ogłosiliśmy plebiscyt na grę dekady – i to właśnie Wy, nasi czytelnicy, zdecydujecie, która produkcja zasługuje na ten laur. Głosować możecie tutaj, a jeśli szukacie dodatkowych informacji, to zajrzyjcie do felietonu, w którym UV tłumaczy ideę tego głosowania.

Nie zamierzamy jednak poprzestać na wyżej wspomnianych podsumowaniach, gdyż na takie pozwolić możemy sobie jedynie raz na dziesięć lat. Pobawmy się zatem trochę tą formułą. Dziś znów przedstawimy Wam najlepsze gry dekady, ale pod względem ocen. Ocen krytyków.

Bazowaliśmy przede wszystkim na dwóch źródłach. Po pierwsze, opieraliśmy się na średnich notach widocznych w serwisie Metacritic – tam bowiem zebrane są głosy dziennikarzy z całego świata. Po drugie, porównywaliśmy owe liczby z tymi wystawianymi na naszym portalu w ramach recenzji. Takim oto sposobem znaleźliśmy przepis na listę niemal doskonałą, bo zawierającą najlepiej oceniane gry ostatnich dziesięciu lat.

ŻAŁOBA NARODOWA – „WIEŚKA” NIE MA

Na starcie jestem zmuszony ogłosić dość smutną i zaskakującą wieść. Na liście w tym tekście zabrakło, niestety, polskich akcentów. Do grona wielkich nieobecnych należy zaliczyć przede wszystkim grę Wiedźmin 3: Dziki Gon, która – owszem – miała znakomite recenzje, ale te nie były zwieńczone wystarczająco wysokimi ocenami, by nasz ukochany „Wiesiek” mógł przebić się do ścisłego topu. Nasza redakcja zapewne też ma swój udział w tej smutnej sytuacji – koniec końców oceniliśmy Dziki Gon tylko na 8,5.

  1. Uważacie, że to skandal? To dajcie o tym znać, głosując w Plebiscycie na Grę Dekady!

Zestawienie wzbogaciliśmy Waszymi wypowiedziami z naszego forum, pozostawiając pisownię w wersji oryginalnej.

Divinity: Original Sin 2

  1. Nasza ocena: 9,5/10 (link do recenzji)
  2. Średnia ocen z portalu Metacritic: 93/100
  3. Data premiery: 14 września 2017
  4. Twórcy: Larian Studios

Co to? Izometryczne RPG skupiające się na przedstawieniu epickiej historii fantasy oraz wciągnięciu gracza w wir rozgrywki opartej na całkowitej swobodzie – zabijajcie, kogo chcecie, niszczcie, co się Wam żywnie podoba.

Największa zaleta? Możliwość przeżycia całej tej przygody w grupie czterech osób. Tryb kooperacyjny czyni z Divinity: Original Sin 2 jeszcze ciekawsze erpegowe doświadczenie.

Największa wada? Choć chciałbym być obiektywny, jak się tylko da, moja miłość do DOS2 nie pozwala mi na wytknięcie tej grze żadnych wad.

Jak się w to dziś gra? Wspaniale – ogromny świat, multum questów oraz przeróżne niespodzianki pochłoną Was bez reszty.

Kto powinien w to zagrać? Wszyscy zagorzali fani gatunku RPG, ale i gracze młodzi, którzy chcieliby zasmakować nieco uwspółcześnionej wersji tych jakże atrakcyjnych „izometryków”.

Produkcje podobne do tej gry bądź nią zainspirowane? Pillars of Eternity, Tyranny, Planescape: Torment, Torment: Tides of Numenera, Pathfinder: Kingmaker.

Kiedy następna część? Na trzecią część jeszcze sobie trochę poczekamy, ale w podobnym duchu utrzymana jest gra tego samego studia pod tytułem Baldur’s Gate 3.

Ulubiony cytat:

„Rivellon poważnie podupada. W dzisiejszych czasach wszystko chyli się ku upadkowi. Zwłaszcza mój nastrój!” („Rivellon is in serious decline. These days everything is in decline. Especially my mood!”)

Grog

Opinie z forum

Divinity to niezwykła seria gier. Wiele zróżnicowanych tytułów o niezaprzeczalnej jakości, z ciekawymi pomysłami na mechanikę, która długo eksperymentowała z formułą. Divinity: Original Sin 2 jest ukoronowaniem całych tych trudów. Twórcy skorzystali z przeszłych doświadczeń i przekuli je w moją ulubioną grę RPG.

gutosaw

Zdecydowanie najlepszy klasyczny RPG od czasów BG2. Długa, bogata fabularnie, mnóstwo ciekawych postaci. Pomimo bajkowych realiów mroczna, bardzo dobra mechanicznie, do tego ta możliwość wykonywania zadań na wiele sposobów, możemy zabić dosłownie każdego, rozwijać relacje z drużyną – walka, tona sprzętu i umiejętności, krótko mówiąc: ideał.

zanonimizowany1270450

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim

God of War

God of War

The Last of Us

The Last of Us

Uncharted 4: Kres złodzieja

Uncharted 4: Kres złodzieja

Batman: Arkham City

Batman: Arkham City

BioShock Infinite

BioShock Infinite

Wyniki plebiscytu na Gry Dekady 2011-2020
Wyniki plebiscytu na Gry Dekady 2011-2020

Przedstawiamy wyniki plebiscytu na Gry Dekady 2011-2020, w którym to braliście udział. Znajdziecie tu zarówno całą listę 100 najlepszych produkcji ostatnich 10 lat, jak i parę wartych uwagi statystyk i ciekawostek związanych z rezultatami głosowania.

Najważniejsze gry dekady - 17 tytułów, które zmieniły branżę
Najważniejsze gry dekady - 17 tytułów, które zmieniły branżę

Najważniejsze nie znaczy najlepsze. Są gry, które niekoniecznie zapamiętaliśmy my, ale zapamiętała je cała branża gier, a nawet wręcz zmieniła się pod ich wpływem. Oto najważniejsze tytuły minionej dekady.

Bohaterowie dekady - wybraliśmy najciekawsze postaci z gier
Bohaterowie dekady - wybraliśmy najciekawsze postaci z gier

W dobrych grach w większości przypadków wcielamy się w wyrazistych, zapadających w pamięć bohaterów. Prezentujemy więc doborowe towarzystwo jednych z najlepiej wykreowanych głównych postaci z gier ostatniej dekady.