Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 17 października 2020, 09:30

autor: Karol Laska

Krótko i dobrze - 11 świetnych filmów, które trwają do 90 minut

Codzienna rutyna daje o sobie znać i brakuje Ci czasu nawet na obejrzenie filmu? Przygotowaliśmy zestaw dzieł nieco krótszych, a równie intensywnych – wręcz idealnych przy zmęczonej głowie.

Zombieland

  1. Co to: postapokalipsa na wesoło
  2. Reżyseria: Ruben Fleischer
  3. Czas trwania: 88 minut
  4. Gdzie obejrzeć: Netflix, Chili, iTunes Store, Rakuten

Niezależnie od tego, jak kreatywnie przedstawiane są zombiaki w popkulturze, niemal zawsze czuje się pewien rodzaj satysfakcji, gdy główni bohaterowie wbijają im nóż pomiędzy oczy albo odstrzeliwują kolejne części ciała ostrą amunicją. Krótko mówiąc – nieumarli istnieją po, by ich zabijać, co udowadniają doskonale takie gry wideo jak Left 4 Dead czy Dying Light.

Tezę tę podtrzymuje także Zombieland – film prześmiewczy i luzacki do bólu, ale i bardzo sprytnie budujący profile osobowościowe głównych postaci. Bo jedną z nich jest Tallahassee (choć bardziej niż imię zapamiętacie raczej fakt, że wcielił się w niego szurnięty jak zawsze Woody Harrelson), czyli gość, który przypomina pierwszego lepszego bohatera FPS-a – likwiduje hordy przeciwników na wiele różnych sposobów, zachowując przy tym niezdrowe pokłady pewności siebie. U jego boku staje nieco żałosny aspołeczny Columbus (Jesse Eisenberg) i nie chciałbym obrażać nas jako gatunku ludzkiego, ale mam dziwne przeczucie, że to właśnie do tego pana byłoby nam najbliżej charakterologicznie w podobnych okolicznościach.

W mocno groteskowym obrazie rozpierduchy, której ofiarą padają bardzo ułomne żywe trupy, znaleziono także trochę miejsca na prostą historyjkę o przyjaźni i budowaniu trudnych relacji bazujących na wzajemnym zaufaniu. Ta taka quasi-metafora odnajdowania się w skomplikowanym społeczeństwie, często odbieranym przez nas jako zwykła masa, niepotrafiąca zrozumieć naszych potrzeb. A jaki z tego morał? No cóż, na pewno uda się Wam znaleźć choć kilku wybrańców, którzy przeżyją razem z Wami trudniejsze życiowe chwile.

TWOIM ZDANIEM

Jak długie filmy lubisz?

Klasyczne 2-godzinne
55,1%
2,5 godziny to jest to
22,5%
Do 100 minut
13,7%
Poniżej 3 godzin to nie film!
8,8%
Zobacz inne ankiety
Kino masowego rażenia. Najlepsze filmy o katastrofach nuklearnych
Kino masowego rażenia. Najlepsze filmy o katastrofach nuklearnych

Apokalipsa jako motyw filmowy funkcjonuje już od wielu lat. Dziś wplata się w nią wątki fantasy bądź SF, wcześniej często nawiązywała do wydarzeń historycznych lub prawdopodobnych – w tym zabaw bombą atomową.

Filmy dla dorosłych, które za dzieciaka obejrzeliśmy na Polsacie
Filmy dla dorosłych, które za dzieciaka obejrzeliśmy na Polsacie

Lata 90. i początek XXI wieku to czas, w którym nikt jeszcze nawet nie marzył o Netflixie. Większość z nas musiała oglądać na Polsacie i TVP to, co nasi rodzice... I przekonywać ich, by pozwolili nam zostać choć chwilę NA FILMIE DLA DOROSŁYCH.