Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 17 października 2020, 09:30

autor: Karol Laska

Krótko i dobrze - 11 świetnych filmów, które trwają do 90 minut

Codzienna rutyna daje o sobie znać i brakuje Ci czasu nawet na obejrzenie filmu? Przygotowaliśmy zestaw dzieł nieco krótszych, a równie intensywnych – wręcz idealnych przy zmęczonej głowie.

Na własne ryzyko (Safety Not Guaranteed)

  1. Co to: taki bardziej romantyczny Powrót do przyszłości, ale bez podróży w czasie
  2. Reżyseria: Colin Trevorrow
  3. Czas trwania: 86 minut
  4. Gdzie obejrzeć: Canal+

Nie ma nic lepszego niż klimacik typowo sundance’owego kina niezależnego. Mocno świecące słonko, zielona jak nigdy Ameryka, ciepło relacji międzyludzkich i przede wszystkim szczęśliwe, optymistyczne zakończenie. Taki rodzaj kina można oglądać i na dzień dobry, i na dobranoc. Na własne ryzyko reprezentuje właśnie takowy nurt, choć gdybyście mieli odgadnąć nazwisko reżysera odpowiedzialnego za to dzieło, bez ściągi u góry nie dalibyście rady – jestem tego pewien. Bo kto by pomyślał, że autor nowych Jurassic Worldów, a także niedoszły twórca dziewiątej części Star Wars lubował się w takich luźnych romansach? Cóż, życie potrafi zaskakiwać.

Nie wiem jak Was, ale mnie Safety Not Guaranteed przekonuje już samym opisem fabuły (opartej zresztą na faktach). Konstruktor wehikułu czasu szuka praktykantów, którzy chcieliby mu po prostu pomóc. Jedynymi chętnymi okazują się dziennikarze, od razu wyczuwający w tym dziwacznym ogłoszeniu potencjał na fajny materiał publicystyczny. Kiedy jednak przychodzi co do czego, w grę wchodzi przyjaźń, miłość i inne banalne wartości, których tak bardzo potrzebujemy w naszym życiu. A cała ta enigmatyczna machina schodzi tak naprawdę na drugi plan.

W główną rolę niepoprawnego marzycielsko majsterkowicza wcielił się Mark Duplass, czyli dobra duszyczka kina indie. Gość nie tylko występuje w wielu pomniejszych tytułach, ale i pisze do nich scenariusze, współreżyseruje je czy produkuje, czego najlepszymi przykładami są Paddleton, Blue Jay lub seria horrorów Dziwak. Na planie partneruje mu Aubrey Plaza, czyli przepiękna aktorka znana przede wszystkim z pokręconej kreacji Lenny w serialu Legion. A między nimi na ekranie – czysta chemia, inaczej tego nazwać nie można.

TWOIM ZDANIEM

Jak długie filmy lubisz?

Klasyczne 2-godzinne
55,1%
2,5 godziny to jest to
22,5%
Do 100 minut
13,7%
Poniżej 3 godzin to nie film!
8,8%
Zobacz inne ankiety
Kino masowego rażenia. Najlepsze filmy o katastrofach nuklearnych
Kino masowego rażenia. Najlepsze filmy o katastrofach nuklearnych

Apokalipsa jako motyw filmowy funkcjonuje już od wielu lat. Dziś wplata się w nią wątki fantasy bądź SF, wcześniej często nawiązywała do wydarzeń historycznych lub prawdopodobnych – w tym zabaw bombą atomową.

Filmy dla dorosłych, które za dzieciaka obejrzeliśmy na Polsacie
Filmy dla dorosłych, które za dzieciaka obejrzeliśmy na Polsacie

Lata 90. i początek XXI wieku to czas, w którym nikt jeszcze nawet nie marzył o Netflixie. Większość z nas musiała oglądać na Polsacie i TVP to, co nasi rodzice... I przekonywać ich, by pozwolili nam zostać choć chwilę NA FILMIE DLA DOROSŁYCH.