Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 17 października 2020, 09:30

autor: Karol Laska

Krótko i dobrze - 11 świetnych filmów, które trwają do 90 minut

Codzienna rutyna daje o sobie znać i brakuje Ci czasu nawet na obejrzenie filmu? Przygotowaliśmy zestaw dzieł nieco krótszych, a równie intensywnych – wręcz idealnych przy zmęczonej głowie.

Mój sąsiad Totoro (Tonari no Totoro)

  1. Co to: obraz sielankowego dzieciństwa pełnego kolorowych fantazji
  2. Reżyseria: Hayao Miyazaki
  3. Czas trwania: 86 minut
  4. Gdzie obejrzeć: Netflix

Dawno, dawno temu, zanim jeszcze świat nawiedziły filmowe uniwersa superbohaterskie w postaci MCU oraz DCEU, w Japonii spotkało się trzech kreatywnych twórców – Hayao Miyazaki, Toshio Suzuki oraz Isao Takahata. Postanowili oni zrealizować pomysł założenia studia o wpadającej w ucho nazwie Ghibli, chcąc skupić się na tworzeniu pełnometrażowych anime, dzięki którym będzie można przenieść się do krainy sennych marzeń, cudacznych stworów oraz mrożących krew w żyłach przygód. Nie trzeba było długo czekać, by ludzie pokochali efekty pracy tych wizjonerów, czego najpiękniejszym świadectwem jest pewna magiczna historia o dzieciństwie.

Mowa o kultowym Moim sąsiedzie Totoro, który być może odrzuci część potencjalnych widzów – jak ja to nazywam – typową japońszczyzną, odznaczającą się nadmierną ekspresją i wieloma dziwnymi wyborami stylistycznymi, ale prawda jest taka, że potrafi on przemówić do każdego z nas, jeśli tylko tego zechcemy. Bo to opowieść o rodzinie, a konkretnie o jej najmłodszych przedstawicielach, czyli rodzeństwie, poznającym nową okolicę po przeprowadzce. Nie ma jednak w tych dzieciakach żadnego strachu czy dystansu, istnieje natomiast ogromna ciekawość świata i beztroskie pragnienie przeżycia niezapomnianej przygody opartej na zwykłej codzienności.

Choć nie ma co ukrywać, definicja codzienności w wydaniu japońskim trochę różni się od tego, co mamy w Polsce. Oczywiście żartuję, acz za metaforę dziecięcych fantazji służy tu tytułowy nieco grubawy stwór ze swoimi bliźniaczymi miniaturkami oraz kilka innych baśniowych kreatur, w tym legendarne kocisko będące jedynym w swoim rodzaju środkiem transportu. Trochę to wszystko za idealne, zbyt przesłodzone? W takim razie niech pierwszy rzuci kamieniem ten, którego wyobraźnia nigdy nie zabrała do innego świata.

A CO DALEJ?

Jeżeli nieco dłuższy metraż Wam niestraszny, a chcielibyście spędzić z animacjami studia Ghibli trochę więcej czasu, zacznijcie od prawdziwej klasyki pokroju Księżniczki Mononoke oraz Spirited Away: W krainie bogów, a potem przejdźcie w jeszcze dziwniejsze rejony, poznając żołnierskiego świniaka w Szkarłatnym pilocie czy zwiedzając najbardziej oryginalny budynek w swoim życiu, to jest Ruchomy zamek Hauru. Na brak ciekawych tytułów nie ma co narzekać.

TWOIM ZDANIEM

Jak długie filmy lubisz?

Klasyczne 2-godzinne
55,1%
2,5 godziny to jest to
22,5%
Do 100 minut
13,7%
Poniżej 3 godzin to nie film!
8,8%
Zobacz inne ankiety
Kino masowego rażenia. Najlepsze filmy o katastrofach nuklearnych
Kino masowego rażenia. Najlepsze filmy o katastrofach nuklearnych

Apokalipsa jako motyw filmowy funkcjonuje już od wielu lat. Dziś wplata się w nią wątki fantasy bądź SF, wcześniej często nawiązywała do wydarzeń historycznych lub prawdopodobnych – w tym zabaw bombą atomową.

Filmy dla dorosłych, które za dzieciaka obejrzeliśmy na Polsacie
Filmy dla dorosłych, które za dzieciaka obejrzeliśmy na Polsacie

Lata 90. i początek XXI wieku to czas, w którym nikt jeszcze nawet nie marzył o Netflixie. Większość z nas musiała oglądać na Polsacie i TVP to, co nasi rodzice... I przekonywać ich, by pozwolili nam zostać choć chwilę NA FILMIE DLA DOROSŁYCH.