filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 26 lipca 2020, 09:30

autor: N. S.

7 filmowych motywów, które dziś by nie przeszły (i dobrze)

Niektóre starsze filmy oglądane dziś wydają się niesamowicie kontrowersyjne. Przedstawiamy filmowe motywy, które we współczesnym kinie nie miałyby racji bytu!

Spis treści

Przerysowane postaci LBGT+

Przykładowe filmy z tym motywem: Akademia Policyjna (1984-1997), Another Gay Movie (2006), Wojna żeńsko-męska (2011)

W latach, gdy sztuka filmowa zaczęła dopiero powstawać, postaci LGBT+ pojawiały się sporadycznie. Jeśli już je przedstawiano, zwykle miały budzić rozbawienie, zażenowanie, żal czy nawet odrazę. Już w pierwszej połowie XX w. niezależni artyści starali się jednak stworzyć dzieła, które stawiają mniejszości seksualne w pozytywnym lub po prostu normalnym świetle, ale próby okazywały się płonne – latach 20. „zniewieścieli” mężczyźni albo postaci męskie przebierające się z różnych powodów za kobiety wywoływały na salach salwy śmiechu. Zaczęto więc – dla uzyskania efektu komediowego – jeszcze częściej umieszczać w komediach niebinarnych bohaterów, którzy zachowywali się w coraz bardziej przerysowany sposób.

W latach 30. pojawiła się nadzieja na zmiany. Chociaż stereotypowi geje na ekranie nadal wzbudzali podobne emocje, Marlena Dietrich posyłająca pocałunki kobietom w męskim fraku wzbudziła zachwyt i podziw. Rewolucję przerwała wojna, która doprowadziła do zaostrzenia działań „obrońców moralności”. W latach 50. homoseksualni mężczyźni byli portretowani już nie tylko jako budzące politowanie dziwadła, ale też złoczyńcy czy nawet zwyrodnialcy. Kolejne dekady przyniosły jednak długo wyczekiwaną rewolucję seksualną. Szczególnie w latach 70. i 80. działacze LBGT walczyli o to, by osoby reprezentujące dyskryminowane mniejszości były widoczne, w tym także w kinie.

Ostatnie dekady co prawda przyniosły wiele bardzo ważnych filmów, jak np. Tajemnica Brokeback Mountain (2005), Carol (2010) czy Moonlight (2016), ale nadal nie były całkiem wolne od stereotypów. Szczególnie w komediach i serialach obyczajowych pojawiały się niesmaczne motywy przerysowanych postaci LGBT+. Prezentowano je jako śmieszne, irytujące, a często nawet napastliwe seksualnie. Geje, transseksualiści czy transwestyci mieli tylko czyhać na heteroseksualnych mężczyzn, a lesbijki odstraszały niechlujnym wyglądem oraz ordynarnym zachowaniem.

Zostało jeszcze 41% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie