Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 7 stycznia 2020, 15:03

Wiedźmin Netflixa vs Wiedźmin 3 – porównujemy adaptacje Sapkowskiego

Po premierze netfliksowego Wiedźmina obudziliśmy się w świecie, w którym mamy dwie adaptacje książek Andrzeja Sapkowskiego, które zdobyły międzynarodowy rozgłos i uznanie. Taka sytuacja aż prosi się o konfrontację jednego dzieła z drugim – serialu z grą.

Pewnie wydaje się to Wam trochę niedorzeczne. Jak to tak, pytacie, porównywać grę i serial? Nawet gdyby jedno medium nie było zupełnie inne od drugiego, to przecież obie rzeczy stanowią na dodatek adaptacje odmiennego rodzaju, podchodzące do materiału źródłowego niejako od przeciwnych stron. Owszem, macie rację. Tylko że wcale nie zamierzamy stawiać znaku równości między dziełami studia CD Projekt RED (chodzi konkretnie o Wiedźmina 3) i platformy Netflix, tym bardziej nie będziemy więc podejmować próby jednoznacznego wskazania, które z nich jest lepsze.

My tylko, biorąc przykład z Andrzeja Sapkowskiego, ćwiartującego baśnie w celu wplatania ich fragmentów w swoje opowiadania, rozłożymy obie produkcje na czynniki pierwsze i zestawimy je ze sobą w wąskim ujęciu. Która ma lepiej napisane dialogi? Która serwuje humor wyższych lotów? Która wierniej oddaje ducha książek? Weźmiemy pod uwagę takie oto różne głupstewka.

I żeby nie było, że artykuł przekazuje jednostkowe widzimisię niżej podpisanego (a moje widzimisię jest takie, że serial to pożałowania godna profanacja opowiadań AS-a, która mogłaby rywalizować jak równa z równą ze starą produkcją Marka Brodzkiego) – o opinie poprosiliśmy całą redakcję. Prezentujemy je w formie wyników ankiety. Tyle tytułem wstępu, zapraszamy do czytania i – rzecz jasna – komentowania.

UWAGA!

Na wypadek, gdyby nie było to oczywiste – tak, w tekście są spoilery. Żeby nikt nie miał pretensji, że nie ostrzegaliśmy...

JAK GŁOSOWALIŚMY?

Zastosowaliśmy skalę Likerta, stawiając dziesięć pytań – po jednym dla każdej z poniższych kategorii. Każde pytanie w stylu: „Gdzie lepiej pokazano...?”. Dostępnych było 5 wariantów odpowiedzi: zdecydowanie w serialu, w serialu, remis, w grze, zdecydowanie w grze.

Geralt

Czyją głowę ma growy Geralt i dlaczego Henry Cavill wygląda na zaniepokojonego? - Wiedźmin Netflixa vs Wiedźmin 3 – porównujemy adaptacje Sapkowskiego - dokument - 2020-01-07
Czyją głowę ma growy Geralt i dlaczego Henry Cavill wygląda na zaniepokojonego?

Zaczniemy od rzeczy najbardziej oczywistej, czyli głównego bohatera. Kreacja Henry’ego Cavilla to chyba najjaśniejszy punkt serialu – aktor niemal w każdej scenie daje do zrozumienia, że czuje temat i jest fanem uniwersum, jak również budzi podziw wysiłkiem, jaki włożył w przygotowanie do tej roli. Zwłaszcza gdy dobywa miecza. Cavill okazuje się jednak bezradny wobec ograniczeń scenariusza, więc jego Geralt to postać znacznie płytsza niż książkowy pierwowzór. Dzieląc się czasem ekranowym po równo z Yennefer i Ciri, wiedźmin nie ma szansy należycie zapoznać widza ze wszystkimi swymi rozterkami i skrupułami, z tym, co gra mu w duszy. Efekt końcowy nie jest więc w pełni zadowalający.

Geralt z gry nie ma podobnych problemów. Całe „show” kręci się wokół niego, a do tego pozwolono mu gadać, gadać i gadać, więc wirtualny Biały Wilk bardziej skutecznie uzewnętrznia swoje przemyślenia i emocje. W dodatku ma po temu lepsze okazje, od początku otoczony bliskimi mu ludźmi (Vesemir, Yennefer), z którymi może porozmawiać sobie od serca. No i w Dzikim Gonie okazuje się bohaterem obdarzonym szerszymi horyzontami umysłowymi i bardziej błyskotliwym poczuciem humoru, jak również zdolnym do wygłaszania ripost ostrzejszych niż „hmm”. Krótko mówiąc, jest mniej więcej taki jak w książkach. Tylko broda trochę mi zawadza.

GŁOSOWANIE REDAKCJI

Prawie połowa ankietowanych (47,4%) uznała, że obaj wiedźmini są sobie równi – ale tyle samo osób wskazało również (choć bez zdecydowania), że wygrywa jednak Geralt z Dzikiego Gonu.

Które dzieło lepiej pokazało Geralta? (liczba głosów redaktorów)

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Wpadł w sidła elektronicznej rozrywki przez starszego brata – kolekcjonera gier i gracza. Przez lata młodości nie miał własnego sprzętu nadającego się do grania, więc inwestował czas w wertowanie GOL-owskiej Wielkiej Encyklopedii Gier (i CD-Action). Swoje przeznaczenie dopełnił krótko po maturze, w 2013 roku, wysyłając CV do krakowskiej redakcji. Zdobył wykształcenie dwuklasowca – bibliotekarza/infobrokera – ale zamiast pójść w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni, wolał kontynuować karierę autora wiadomości ze świata (i nie tylko). Po paru latach wiercenia dziury w brzuchu połowie redakcji wyszarpał miejsce w gronie pracowników GRYOnline.pl i w 2017 r. przeniósł się do Krakowa. Zanim wyfrunął stamtąd do Poznania (w 2020 r.), zdążył zostać zapamiętany jako ten koleś, który bywa na tolkienowskich konwentach, jeździ paskudnym Subaru Imprezą i wywija mieczem na firmowym parkingu. Dziś z dystansu dogląda Encyklopedię Gier i Serwis Informacyjny.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która adaptacja prozy Sapkowskiego lepiej oddaje ducha oryginału?

95,7%
Gra
4,3%
Serial
Zobacz inne ankiety
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Krew i wino

Wiedźmin 3: Krew i wino

Wiedźmin 3: Serca z kamienia

Wiedźmin 3: Serca z kamienia

10 rzeczy, które Netflix musi poprawić w 2. sezonie Wiedźmina
10 rzeczy, które Netflix musi poprawić w 2. sezonie Wiedźmina

Wiedźmin robi furorę na platformie Netflix, a my szukamy dziury w całym, rozbieramy amerykańską produkcję na czynniki pierwsze i zastanawiamy się, co można by zrobić lepiej.

Recenzja 1. sezonu serialu Wiedźmin - czy Netflix dał radę?
Recenzja 1. sezonu serialu Wiedźmin - czy Netflix dał radę?

W Polsce „Geralt” przyćmił rozgłosem nawet Gwiezdne wojny. Trochę baliśmy się tego dnia, ale spokojnie. Wiedźmin wylądował (na platformie Netflix). To jedna z najgorętszych premier tego roku. Mimo problemów – zasłużenie.