Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 4 stycznia 2020, 14:30

autor: Michał "Czarny Wilk" Grygorcewicz

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Najlepsze gry 2019 roku według redakcji GRYOnline.pl

Death Stranding, Sekiro, Disco Elysium, Control, Resident Evil 2, Metro Exodus - ten rok obfitował w wiele hitów. Wybraliśmy 15, które najbardziej skradły nasze serca.

Choć w tym roku nie mogliśmy narzekać na niedobór tytułów dobrych, bardzo dobrych i świetnych, zabrakło głośnej premiery deklasującej całą konkurencję, takiej jak Red Dead Redemption 2 w 2018 roku. Tym ciekawsza była więc próba wyselekcjonowania najlepszych gier minionych 12 miesięcy – i przede wszystkim ustalenia, która z nich jest tą jedną jedyną. W specjalnym głosowaniu możecie oddawać głosy na Waszym zdaniem najlepsze gry 2019 roku, poniżej przedstawiamy zaś listę najlepszych produkcji z tego roku zdaniem redakcji GRYOnline.pl.

JAK POWSTAŁ RANKING?

Redaktorzy i współpracownicy GRYOnline.pl mogli wytypować po pięć najlepszych gier roku, przyznając im punkty – najlepsza dostawała pięć punktów, druga w kolejności cztery itd. Następnie zsumowaliśmy wszystkie punkty i sprawdziliśmy, które piętnaście gier zdobyło ich najwięcej – znajdziecie je poniżej. Nie zdradzimy, ile punktów zdobyły poszczególne tytuły, ale możemy ujawnić, że pozycje z pierwszego i drugiego miejsca wyraźnie „odskoczyły” konkurencji, a różnica między nimi okazała się minimalna.

15. Judgment

  1. Data premiery: czerwiec 2019
  2. Gatunek: przygodowa gra akcji
  3. Platforma: PS4

Judgment to spin-off serii Yakuza, który do końca nie wiedział, czym chce być. Z jednej strony gra starała się odciąć od pierwowzoru, skupiając się fabularnie na zupełnie nowej plejadzie barwnych postaci, przenosząc nacisk z gangsterskich porachunków na prowadzenie śledztwa detektywistycznego czy wprowadzając do rozgrywki garść nowych mechanik i rezygnując z szeregu dość ikonicznych minigier, z karaoke na czele.

Z drugiej zaś – nie udało się ukryć, że te wszystkie zmiany są tak naprawdę dość powierzchowne i pod nimi kryje się stara, dobra Yakuza – rozgrywająca się w tym samym miejscu (w znanej przez fanów jak własna kieszeń fikcyjnej dzielnicy Tokio zwanej Kamurocho), korzystająca z tego samego charakterystycznego stylu prowadzenia narracji czy opierająca rozgrywkę na identycznej jak zawsze mieszaninie ulicznych bójek i przedziwnych minigier. Właściwie to w kontekście rewolucji, jaką zapowiedziano w Yakuzie 7, Judgment wydaje się być bliżej korzeni serii niż przyszłoroczna kolejna główna część sagi.

I wcale nie jest to jakiś problem, gdyż szkielet tego cyklu wciąż jest świetny, a każdy powrót do Kamurocho i obserwowanie, jak ta dzielnica zmienia się na przestrzeni kolejnych lat, to czysta przyjemność. Przygody Yagamiego nie ustępują niczym wyczynom Kiryu, a dzięki skupieniu na bardziej prozaicznej intrydze powiedziałbym nawet, że wciągają mocniej od nieco zbyt „przefajnowanych” zdarzeń przedstawionych w Yakuzie 6. Obijanie pysków bawi jak zawsze, a garść świeżych minigier – również takich wkomponowanych w główny wątek – nieco urozmaica zabawę. Dla fanów serii to kolejna świetna przygoda w Kamurocho, dla osób chcących spróbować, z czym to się je – bardzo dobry punkt wejścia, nieobarczony koniecznością rozeznania się w skomplikowanej przeszłości Kiryu. Tylko tego karaoke brakuje...

  1. Więcej o grze Judgment
TWOIM ZDANIEM

Ile gier ukończyłeś w 2019 roku?

10 lub więcej
33,6%
Mniej niż pięć
27,9%
Mniej niż dziesięć
22%
Żadnej
9,3%
Jedną
7,3%
Zobacz inne ankiety
Star Wars Jedi: Upadły zakon

Star Wars Jedi: Upadły zakon

Sekiro: Shadows Die Twice

Sekiro: Shadows Die Twice

Disco Elysium: The Final Cut

Disco Elysium: The Final Cut

Resident Evil 2

Resident Evil 2

A Plague Tale: Innocence

A Plague Tale: Innocence

Death Stranding

Death Stranding

Control

Control

Call of Duty: Modern Warfare

Call of Duty: Modern Warfare

Najlepsze gry 2020 roku według redakcji GRYOnline.pl
Najlepsze gry 2020 roku według redakcji GRYOnline.pl

The Last of Us: Part 2 czy Cyberpunk 2077? A może niepozorny Hades, który skradł redakcyjne serca? Wybraliśmy nasze redakcyjne gry roku.

Wybierzcie najlepszą grę 2020 roku!
Wybierzcie najlepszą grę 2020 roku!

Jak co roku o tej porze, czas na wielkie głosowanie. Serwis GRYOnline.pl po raz siedemnasty pozwoli Wam wskazać najlepsze tytuły ostatnich dwunastu miesięcy, a także najbardziej oczekiwaną produkcję przyszłego roku.

Gry 2020 roku - lista najlepszych produkcji bieżącego roku
Gry 2020 roku - lista najlepszych produkcji bieżącego roku

Oto zestawienie najlepszych gier 2020 roku, jakie zdążyły ukazać się do tej pory. Artykuł był na bieżąco aktualizowany w miarę pojawiania się kolejnych tytułów wartych uwagi - teraz zakończyliśmy prace nad nim.