Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Red Dead Redemption 2 Publicystyka

Publicystyka 11 października 2019, 10:51

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

5 powodów, dla których musisz zagrać w Red Dead Redemption 2 na PC

RDR2 w końcu zostało oficjalnie zapowiedziane na komputery PC. Oto pięć powodów, dla których pecetowcy powinni zapoznać się z jedną z najlepszych gier tej generacji. Nawet jeśli znają ją już z konsol.

Nie wnikajmy, czemu akurat teraz. Nieważne, czy Rockstar w końcu zlitował się nad pecetowcami, czy programiści wreszcie uporali się z portem Red Dead Redemption II na blaszaki, czy może to raczej księgowi, patrząc na swoje kalkulacje, umowy i tajne aneksy, mogli wreszcie dać zielone światło w stylu „Release the Kraken!” albo „You may fire, when ready!”. Istotne, że już za niecały miesiąc* słynny mem z obrazkiem z YouTube’a stanie się nieaktualny i każdy, kto nie mógł bądź nie chciał poznawać przygód Arthura Morgana na konsolach, uruchomi grę na swoim starym, dobrym PC (lub na nowym po koniecznym upgradzie).

*Albo za dwa miesiące, jeśli ktoś ma wystarczające pokłady cierpliwości.

Przypomnijmy, że Red Dead Redemption II na PC ukaże się:

  • 5 listopada na launcherze Rockstar Games oraz na platformie Epic Games Store;
  • w grudniu 2019 roku na platformie Steam.
Słynny żart dotyczący tego, jak wygląda RDRII na PC, niedługo stanie się nieaktualny. - 5 powodów, dla których musisz zagrać w Red Dead Redemption 2 na PC - dokument - 2019-10-13
Słynny żart dotyczący tego, jak wygląda RDRII na PC, niedługo stanie się nieaktualny.

Odpowiedź na pytanie, czy warto było tyle czekać na grę, która w serwisie Metacritic ma notę 97/100, a w naszej recenzji otrzymała zaszczytne 10/10, jest chyba oczywista. Nawet jeśli nie podzielimy wszystkich zachwytów, to dzieło tego kalibru po prostu warto znać, warto go doświadczyć i przekonać się osobiście, czy zasłużyło na takie oceny. My ze swej strony możemy tylko pokrótce przypomnieć Wam, dlaczego o RDRII mówi się „magnum opus tej generacji”, „najlepsze dzieło Rockstara” czy „Ojciec chrzestny gier wideo”. Oto pięć powodów, dla których koniecznie trzeba zagrać w Red Dead Redemption II na PC.

Poważna historia o grzechach i odkupieniu

Ileż to razy czytaliśmy w recenzjach gier listę wad w stylu: „infantylna fabuła, która nie zapada w pamięć, nijacy bohaterowie, żenujące dialogi pełne cringe’u, fatalny voice-acting”. W Red Dead Redemption II jest kompletnie na odwrót. Znajdziemy tu historię, przy tworzeniu której nikt nie przejmował się otrzymaniem wysokiej kategorii wiekowej PEGI. To dojrzała, męska opowieść, jaką moglibyśmy oglądać w dobrym filmie zrobionym dla sztuki, a nie dla zysków. Mówi o bandytach i mordercach, o ich ideałach i słabościach, o lojalności i zdradzie, o tym, jak różnie może potoczyć się życie.

Nigdy nie wiadomo, dokąd zaprowadzi nas przygoda na szlaku Dzikiego Zachodu. Czasem to będzie nowa znajomość, czasem walka na śmierć i życie. - 5 powodów, dla których musisz zagrać w Red Dead Redemption 2 na PC - dokument - 2019-10-13
Nigdy nie wiadomo, dokąd zaprowadzi nas przygoda na szlaku Dzikiego Zachodu. Czasem to będzie nowa znajomość, czasem walka na śmierć i życie.

Każdy z bohaterów, a w zasadzie antybohaterów, jest wiarygodny, jest jakiś, jest konkretny i zapadający w pamięć. Postacie te zostały świetnie zagrane, a ich wypowiedzi brzmią naturalnie. Ludzie ci budzą sympatię lub odrazę. Jednym kibicujemy, inni nas denerwują, ale nigdy nie pozostawiają obojętnymi. Z czasem to my jako gracz, a nie sam Arthur, czujemy potrzebę troski o nasz gang, wybieramy celowo konkretne osoby, by to z nimi udać się na jakąś opcjonalną wyprawę. A gdy docieramy do końca opowieści, odczuwamy emocje dużo większe niż w przypadku innych produkcji. No i jest jeszcze długi epilog, który wiele firm pewnie nie omieszkałoby wydać w formie płatnego DLC – a w RDRII stanowi on po prostu część całej historii. Jednej z lepszych, jakich doświadczycie w grach. Wszystkich.

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

Niesamowite detale Red Dead Redemption 2 – gra dopracowana jak żadna inna
Niesamowite detale Red Dead Redemption 2 – gra dopracowana jak żadna inna

Rockstar znów to zrobił – Red Dead Redemption 2 zostało wypełnione po brzegi toną niezwykłych szczegółów, detali i smaczków, jakich próżno szukać w którymkolwiek konkurencyjnym dziele. Nie było jeszcze gry tak dopracowanej.

Nie taki dziki był ten Dziki Zachód – Red Dead Redemption 2 kontra fakty
Nie taki dziki był ten Dziki Zachód – Red Dead Redemption 2 kontra fakty

Red Dead Redemption 2 pełne jest realistycznych detali i dopieszczonych szczegółów w skali mikro, ale czy równie wiernie ukazuje świat w skali makro? Czy gra dobrze przedstawia realia Dzikiego Zachodu z tamtych czasów?