Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 11 sierpnia 2019, 11:54

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Czy wiedźmini istnieli? Dziwne pytania, które w Google zadają gracze

Ponoć nie ma głupich pytań – są tylko głupie odpowiedzi. Wychodząc z takiego założenia, zmierzyliśmy się z dziwnymi i śmiesznymi pytaniami, jakie zadają wyszukiwarkom internetowym polscy gracze.

Pokaż mi swoje dane przeglądania, a powiem Ci, jakim jesteś człowiekiem – to maksyma, która od lat przyświeca specom od marketingu, próbującym na podstawie naszej internetowej aktywności poznać nasze preferencje zakupowe czy skłonność do wydawania pieniędzy. Google to jednak nie tylko potężne narzędzie do wykorzystywania przez sprzedawców. Dobrze użyte może być źródłem tony ciekawostek. Możemy za jego pomocą sprawdzić na przykład, jakie pytania najczęściej zadają polscy gracze. Co więcej – możemy na te pytania odpowiedzieć. Albo przynajmniej spróbować, bo jak się przekonacie, nie do wszystkich da się podejść ze spokojem i trzeźwym umysłem.

SKĄD WZIĘLIŚMY TE PYTANIA?

To absolutnie prawdziwe pytania, które zostały wpisane przez prawdziwych internautów w polu wyszukiwania przeglądarki Google. Nie, nie wymyśliliśmy ich. Wybraliśmy za to te najciekawsze, najśmieszniejsze i najbardziej zaskakujące.

WAŻNE: To nie są pytania, które zadała jedna czy dwie osoby. Skoro Google o nich pamięta i je podpowiada, to musiały je zadawać dziesiątki czy setki (a może nawet tysiące) graczy. Tak, serio, naprawdę masa osób szuka ceny GTA 6 na Xboxa 360…

Pytania absurdalne

Jak Bezimienny ma na imię?

Pierwotne imię bohatera serii Gothic nie jest znane. To jedna z tajemnic cyklu, która nigdy nie została rozwikłana. Pod koniec dodatku do „trójki” przyjmuje on natomiast imię Rhobar III.

Nie zmyśliliśmy tego ;)
Nie zmyśliliśmy tego ;)

Dlaczego tytani to rasiści?

W opisie jednostki tytan w trzecich „Hirołsach” czytamy:

Strzela. Odporność na zaklęcia umysłu. Brak ograniczeń w walce wręcz. Nienawidzi czarnych

Taką przynajmniej informację podają popularne strony z memami, bo niestety, kiedy próbowałem odtworzyć tę sytuację w grze, otrzymałem inny opis. Być może zależy to od wersji gry (ja posiadam Złotą Edycję), być może obiegający sieć obrazek to jedynie fotomontaż.

„Moi” tytani nie są rasistami. - Czy wiedźmini istnieli? Dziwne pytania, które w Google zadają gracze - dokument - 2019-08-12
„Moi” tytani nie są rasistami.

Jeśli jednak faktycznie w którejś wersji gry widnieje taki napis, to skąd się wziął i czemu z tytanów tacy rasiści? Zawiniły zapewne... ograniczenia techniczne gry. A ściślej: maksymalna liczba słów wyświetlanych w opisie jednostki. Jeśli porównamy polski opis tytanów z ich angielskim odpowiednikiem, przekonamy się, że w rzeczywistości chodziło o czarne... smoki. W opisie jednostki nie zmieściło się jedno słowo, co przypadkiem dość drastycznie zmieniło wydźwięk całości.

Dlaczego w Counter-Strike’u biegamy szybciej z wyciągniętym nożem?

W im cięższą broń jesteśmy wyposażeni w Counter-Strike’u, tym wolniej się poruszamy. Nóż, jako jedno z najlżejszych narzędzi zbrodni dostępnych w grze, pozwala biegać szybciej niż inne zabawki. Zapewne z tego samego powodu olimpijczycy mają zakaz biegania z nożami w rękach – byłby to nielegalny doping.

Czym różni się Skyrim od jogurtu?

Tym, że Skyrim, mimo regularnej i niepowstrzymanej ekspansji na kolejne rodzaje sprzętu, nie jest jeszcze grywalny na lodówkach. JESZCZE. A tak serio, jesteśmy niemal pewni, że to pytanie po prostu zawiera błąd i że w rzeczywistości miało brzmieć: „czym różni się skyr od jogurtu.” Śpieszymy wyjaśnić, że skyr to jogurt islandzki. Można go kupić w polskich sklepach, więc śmiało, sami się przekonajcie, czym się różni od jogurtu.

SZYBKI PRZEPIS

Skyr można jeść z płatkami owsianymi. Najpierw gotujemy je w wodzie, a potem do ostudzonej owsianki dodajemy skyr, słodzimy miodem, po czym możemy dorzucić jeszcze (według uznania) dżem, świeże owoce, bakalie albo posypać cynamonem.

Czy wiedźmini istnieli naprawdę?

Nadludzko szybcy i silni, pijący dziwne eliksiry, podróżujący zabójcy potworów to cech wymyślony przez Andrzeja Sapkowskiego i nie znajdziecie o nich wzmianki w żadnych dziełach historycznych. Kroniki zapełniają jednak opowieści o bardziej prozaicznych łowcach kreatur, pogromcach wampirów czy przeganiaczach upiorów. Na przykład o XIX-wiecznym owczarzu z Czarnostowa, który specjalizował się w oczyszczaniu nawiedzonych domostw. Gdy otrzymywał zlecenia, przybywał na miejsce akcji wyposażony w worek, do którego nikomu nie pozwalał zaglądać. Zamykał się z nim w upiornym budynku na całą noc, podczas której okoliczni mieszkańcy często słyszeli niepokojące odgłosy, takie jak jęki czy trzaskanie bata. Rankiem poturbowany owczarz wyłaniał się z budynku z pełnym workiem, którego zawartość topił w pobliskiej rzece czy jeziorze.

Historia zna odpowiedniki Lamberta czy Eskela. - Czy wiedźmini istnieli? Dziwne pytania, które w Google zadają gracze - dokument - 2019-08-12
Historia zna odpowiedniki Lamberta czy Eskela.

Na Podkarpaciu funkcjonowali natomiast baczowie – specjaliści od poskramiania żywych trupów naprzykrzających się mieszkańcom. Ich metody działania najczęściej polegały na odkopaniu grobu, przewróceniu ciała na brzuch (żeby nie mogło znaleźć wyjścia z mogiły), przygwożdżeniu go kołkiem i dekapitacji. Swoje do powiedzenia o walce z siłami ciemności miały też dawne znachorki czy kapłani kościelni.

Co było pierwsze – książka czy gra Wiedźmin?

Okładki książek ozdobione postaciami z gier to szpile wbite wprost w serce Andrzeja Sapkowskiego. - Czy wiedźmini istnieli? Dziwne pytania, które w Google zadają gracze - dokument - 2019-08-12
Okładki książek ozdobione postaciami z gier to szpile wbite wprost w serce Andrzeja Sapkowskiego.

Spokojnie, panie Andrzeju, proszę się nie denerwować, już wszystko prostujemy. Pierwsze było opowiadanie, które pojawiło się w „Fantastyce” w 1986 roku, potem zbiory opowiadań, potem kolejne książki (ostatni tom wchodzący w skład sagi zadebiutował w 1999 roku), po drodze komiksy, a dopiero dużo, dużo później (w 2007 roku) powstała na ich bazie gra Wiedźmin.

TWOIM ZDANIEM

Co robiliście wcześniej: graliście w Wiedźmina czy czytaliście książki Sapkowskiego?

Grałem\łam w gry
49,1%
Czytałem\łam książki
42%
Do tej pory ani nie grałem\łam, ani nie czytałem\łam
8,9%
Zobacz inne ankiety
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

League of Legends

League of Legends

Assassin's Creed Odyssey

Assassin's Creed Odyssey

The Sims 4

The Sims 4

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Battlefield V

Battlefield V

Gothic

Gothic

Heroes of Might and Magic III: Złota Edycja

Heroes of Might and Magic III: Złota Edycja

Szalone, imponujące i... głupie – rekordy Guinnessa ze świata gier
Szalone, imponujące i... głupie – rekordy Guinnessa ze świata gier

Pierwszy działający emulator Atari 2600 stworzony w Minecrafcie, najszybsze ukończenie Cupheada z wykorzystaniem mat do tańczenia, pierwsza gra z podwójnym skokiem — to tylko trzy z niezwykłych światowych osiągnięć związanych z grami wideo.

Gracze graczom zgotowali ten los – niesławne zachowania w grach
Gracze graczom zgotowali ten los – niesławne zachowania w grach

Gry komputerowe to frajda i rozrywka, ale nie w chwilach gdy trafimy na griefing – „przysługi” innych graczy, którzy logują się tylko po to, by uprzykrzać życie wszystkim dookoła.

Komentarze Czytelników (45)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
11.08.2019 12:27
DanuelX
6
odpowiedz
1 odpowiedź
DanuelX
82
Legend

Internety wierzo w wielkie państwo lechitow to czemu w wiedźminów mieliby nie wierzyć?

11.08.2019 12:14
ddawdad
2
ddawdad
9
Konsul

"Czy wiedźmini istnieli naprawdę?"
Oczywiście, że tak. Oni byli naszą dumą słowiańską za czasów Imperium Lechitów. Tacy ówcześni husarze.

11.08.2019 12:25
Bezi2598
4
odpowiedz
5 odpowiedzi
Bezi2598
95
Legend

Choć Geralt może tak twierdzić, jeśli wybierzemy odpowiednią opcję dialogową w Wiedźminie 3, szybko wyjdzie na jaw, że nie zna się on za bardzo na tym fachu. Nie mając jakichkolwiek innych przesłanek, musimy uznać, że nie, Geralt nie wędkuje. Możemy jednak śmiało założyć, że gdyby serię Wiedźmin tworzył Ubisoft, byłoby zupełnie inaczej.
Źródło: https://www.gry-online.pl/S018.asp?ID=2070

Zaraza, jak nie wędkuje jak wędkuje. Początek Ostatniego Życzenia choćby jak znaleźli lampę z dżinem podczas... łowienia ryb.

11.08.2019 12:27
DanuelX
6
odpowiedz
1 odpowiedź
DanuelX
82
Kopalny

Internety wierzo w wielkie państwo lechitow to czemu w wiedźminów mieliby nie wierzyć?

11.08.2019 12:50
odpowiedz
1 odpowiedź
AdamXvvX
16
Chorąży

To ja mam teraz pytanko bo nigdy wiedźminem się nie interesowałem ale chyba sobie przejdę 2 i 3. Gry dzieją się po wydarzeniach z książek?

11.08.2019 13:04
Flyby
odpowiedz
4 odpowiedzi
Flyby
179
Outsider

Sapkowski powinien przejąć się tym głodem informacji na temat wiedźminów i napisać coś w stylu "Silmarilliona", Tolkiena. Swoją drogą tej książki, nigdy mi się nie udało przeczytać do końca. ;)

post wyedytowany przez Flyby 2019-08-11 13:08:06
11.08.2019 13:08
Iselor (Łódź)
odpowiedz
6 odpowiedzi
Iselor (Łódź)
116
Senator

Wyniki ankiety są smutne, jeśli nie przerażające. Półanalfabetyzm społeczeństwa jest faktem.

11.08.2019 13:17
2
odpowiedz
Gorgor
28
Chorąży
Wideo

Polecam serię "If Google Was A Guy".
https://www.youtube.com/watch?v=YuOBzWF0Aws

11.08.2019 13:31
WolfDale
😂
odpowiedz
1 odpowiedź
WolfDale
22
Poszukiwacz Małego Wansy

a Microsoft od pierwszego Xboksa intensywnie pracował nad rozpoznawalnością swojej konsoli w naszym kraju

Widzę że ktoś tutaj ma spore poczucie humoru.

11.08.2019 13:44
odpowiedz
Desolator
91
Pretorianin

Odpowiedź na pytanie "W jakich częściach Call of Duty są zombie?" jest niepełna... Zapomnieliście o WW2 i Black Ops 4.

11.08.2019 14:19
mixer_mr
1
odpowiedz
mixer_mr
7
Legionista

"Najnowsza wydana dotąd odsłona, Battlefield V, powróciła do okresu największego konfliktu X wieku."

Chyba wam jeden X zjadło.

11.08.2019 15:15
odpowiedz
Drazgul
1
Junior

powiem tyle w cs'ie 1.6 biega sie na nozu trzymajac w i spamujac a lub d wtedy biega sie najszybciej :) najlepiej widac do wchodzac po drabinie (roznica miedzy samym w a miedzy w +d/a )

post wyedytowany przez Drazgul 2019-08-11 15:15:56
11.08.2019 15:31
odpowiedz
6 odpowiedzi
Maly_TM
0
Junior

"Ciri jest przybraną córką Geralta. Jeśli chodzi o biologicznych rodziców dziewczyny, jej matką jest królewna Pavetta z Cintry, a ojcem Jeż z Erlenwaldu, znany również jako Emhyr van Emreis(CO MOTYLA NOGA?!), Biały Płomień Tańczący na Kurhanach Wrogów, cesarz Nilfgaardu."
Źródło: https://www.gry-online.pl/S018.asp?ID=2070

Jeż i Emhyr według autora tekstu to ta sama osoba, czy ja mam problem z czytaniem?

post wyedytowany przez Admina 2019-08-11 16:59:24
11.08.2019 16:14
Xinjin
😂
2
odpowiedz
Xinjin
120
THUMB

Najlepsze pytanie o imię Bezimiennego.

11.08.2019 17:42
Sir Xan
😂
odpowiedz
Sir Xan
96
Legend

XD

12.08.2019 12:52
odpowiedz
Manveru1986
0
Junior

Co do Bezimiennego, może chodzić o Bezimiennego z Planescape: Torment.
Pytanie jest o tyle sensowne, że sam bohater poznaje swoje imię, chociaż nie poznaje go gracz.

12.08.2019 15:22
odpowiedz
RedCapitan
3
Legionista

@ddawdad Nie wciska nam głupot, przecież wiedzimini pełnili funkcję straży królewskiej i komandosów. Na podstawie ich taktyk stworzono cichociemnych

13.08.2019 09:21
odpowiedz
LamPL
18
Legionista

Akcja Asassin's Creed II nie dzieje się w XIV wieku, a pod koniec XV i początku XVI.

13.08.2019 23:17
hubert43
odpowiedz
hubert43
22
Centurion

"Czy wiedźmini istnieli naprawdę?"
Przecież to oczywiste...Wiedźmun Hed tego dowodzi.

17.08.2019 13:19
Cartoons
odpowiedz
Cartoons
188
Network Ninja

Pytanie jest źle skonstruowane ;)

Na początku był serial z Żebrowskim - taki był początek z Wiedźminem :)
Potem gra która raczej luźno podeszła do tematu.
Następnie Wszystkie książki z które zostały wydane.

A potem Wiedźmin 2, 3, Sezon Burz, Szpony i kły, a teraz dorwałem cztery części komiksu z wydawnictwa Black Horse :)

post wyedytowany przez Cartoons 2019-08-17 13:20:15
17.08.2019 13:21
odpowiedz
zuber1906
0
Junior

Najpierw oglądałem serial z Żebrowskim. Potem przeczytałem opowiadanie Wiedźmin. Następnie zagrałem w W1 i przeczytałem cały cykl dwa razy. Potem kolejne gry. Następnie wiele razy wszystkie gry i książki.

17.08.2019 20:25
odpowiedz
kriskow11
3
Generał

Ani nie grałem ani nie czytałem

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze