Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 18 maja 2018, 15:31

autor: Draug

Gracz, fantasta, bibliotekarz. Entuzjasta dobrych opowieści, intensywnych strzelanin i samochodówek.

Trzy lata Wiedźmina 3 – jak Dziki Gon odmienił branżę gier

Trzy – tyle lat kończy Wiedźmin 3. Za dużo, żeby przepuścić taką okazję, ale za mało, żeby musieć Wam przypominać, za co pokochaliśmy tę grę. Dlatego zamiast wspominek o Dzikim Gonie proponujemy... wspominki o grach, które się na Dzikim Gonie wzorowały.

Łooo raaanyyy, znoooowu tekst o Wiedźminie, ten GOL to już nie ma o czym pisać, olaboga, skończyły im się tematy na artykuły...

Tylko że – pozwolę sobie wtrącić – to wcale nie będzie tekst o Wiedźminie. Jasne, punktem wyjścia są trzecie urodziny Dzikiego Gonu, co do tego nie miejcie złudzeń. Ale nie będziemy po raz kolejny rozkładać magnum opus studia CD Projekt RED na czynniki pierwsze. Tym razem pod lupę weźmiemy... wszystkie inne gry. A przynajmniej te, które z Dzikiego Gonu czerpały (lub mogły czerpać) inspiracje. Bo – czy Wam się to podoba, czy nie – Wiedźmin 3 w jakimś stopniu zmienił oblicze naszej branży – i choćby z tego powodu zasługuje na to, by nadal o nim wspominać.

Sto lat, Geralt! - 2018-05-18
Sto lat, Geralt!

Gdy czytaliście słowa „zmienił oblicze naszej branży”, pewnie od razu przyszedł Wam na myśl termin „rewolucja”. Otóż nie, wyjaśnijmy to sobie od razu – Wiedźmin 3 nie rozpętał żadnej rewolucji. CD Projekt RED zrobił jedynie to, do czego branża przymierzała się już od dłuższego czasu – zderzył ze sobą gatunki sandboksowych gier akcji i sandboksowych RPG. A przy tym wykonał to tak dobrze i z takim rozmachem, że zwrócił na siebie uwagę całego świata. I dał całemu światu do myślenia.

Zanim przejdziemy dalej, musimy szybciutko wyjaśnić sobie, o co chodzi z tymi sandboksowymi grami akcji. To szeroka kategoria – i wolałbym, żeby nie przyszło Wam do głowy, iż inspiracji Wiedźminem 3 należałoby doszukiwać się też w takich seriach jak Watch Dogs, Mafia czy Far Cry. Rasowe strzelanki i miejskie piaskownice odsuwamy na bok, to zupełnie inne pary butów. Nas interesują te otwarte światy, które przypominają średniowiecze (czy inną zamierzchłą historię) albo szeroko pojęte fantasy, a batalie toczy się w nich za pomocą „klasycznego” oręża. Wyjątkiem jest Mass Effect: Andromeda, którego uwzględniam, bo reprezentuje gatunek RPG.

Asasyn na wiedźmińskich korepetycjach

Wpływ Dzikiego Gonu najsilniej widać – tak, zgadliście – w serii Assassin’s Creed, a konkretnie w jej najnowszej odsłonie, Origins. CD Projekt RED pojawił się ze swoim przebojem w polu widzenia Ubisoftu akurat w czasie, gdy francuski kolos potrzebował nowej tożsamości dla swojej sztandarowej marki – a Wiedźmin 3 doskonale nadawał się do podpatrywania pomysłów. W końcu u podstaw gry Polaków legły przynajmniej dwa z elementów, które są wizytówką „Asasynów” – nacisk na akcję i zwiedzanie otwartego świata. Owszem, Francuzi do tej pory na ogół trzymali się historycznych realiów i głównie miast, podczas gdy RED-zi rzucili swojego bohatera w fantastyczną dzicz. Poza tym Geralt, w przeciwieństwie do Altaira, Ezia i spółki, w ogóle nie umiał się skradać. Chcąc jednak ukształtować zupełnie nowe oblicze serii, Ubisoft musiał przymknąć oko na takie „szczegóły”.

Elementy RPG w Dzikim Gonie okazały się przy tym przyjemnie nieskomplikowane i intuicyjne. Ani prowadzenie dialogów, ani rozwijanie umiejętności, ani kompletowanie ekwipunku nie zaburzało rytmu sandboksowej przygody. Ubisoft ochoczo zaczerpnął więc z tych atrakcji. Nie była to zresztą dla niego zupełna nowość – rynsztunek do kolekcjonowania i zdolności do odblokowywania istniały w serii Assassin’s Creed już od pewnego czasu. Tylko że w Origins oba te elementy dostały porządnego kopa i znalazły się na pierwszym planie, po tym jak podpięto je pod świeżo zaimplementowany licznik poziomów postaci. Ten ostatni był zresztą kluczową nowinką w ACO.

– Co ty wyprawiasz, medżaju?! – Zabijam potwory. - 2018-05-18
– Co ty wyprawiasz, medżaju?! – Zabijam potwory.

Z poziomem Bayeka powiązano zadania, czekające na wykonanie. Od levelu uzależniono eksplorację, dzieląc starożytny Egipt na strefy o zróżnicowanej trudności. Poziomami opisano też miecze, tarcze i inne graty, które dziesiątkami wpadają w ręce bohatera. Rozwój postaci uwarunkowano zaś punktami doświadczenia, przyznawanymi za wszelkie działania – ale te akurat jako takie nie były niczym nowym. W końcu Ubisoft zaczął posługiwać się nimi znacznie wcześniej – istniały chociażby w Far Cryu 3.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Assassin's Creed Origins

Assassin's Creed Origins

Wiedźmin 3: Krew i wino

Wiedźmin 3: Krew i wino

Horizon Zero Dawn

Horizon Zero Dawn

Mass Effect: Andromeda

Mass Effect: Andromeda

Wiedźmin 3: Serca z Kamienia

Wiedźmin 3: Serca z Kamienia

Wiedźmic II: Noc Wilka czy Witcher’s Creed – a gdyby Wiedźmina zrobiło inne studio?
Wiedźmic II: Noc Wilka czy Witcher’s Creed – a gdyby Wiedźmina zrobiło inne studio?

Co by było, gdyby tworzeniem gier na bazie książek Andrzeja Sapkowskiego zajął się nie CD Projekt RED, tylko inny deweloper? My wiemy, co by było. Zapraszamy na przegląd Wiedźminów, które istnieją... w alternatywnych rzeczywistościach!

Co Wiedźmin 1 robił lepiej niż Dziki Gon? Wspominamy „jedynkę” w 10. urodziny
Co Wiedźmin 1 robił lepiej niż Dziki Gon? Wspominamy „jedynkę” w 10. urodziny

Dziki Gon wyniósł serię Wiedźmin na poziom, o którym 10 lat wcześniej studiu CD Projekt RED nawet się nie śniło. A jednak pierwsza część z 2007 roku pod pewnymi względami przewyższa wielką „trójkę”. Wspominamy walory tej świetnej gry w jej 10. urodziny.

Najlepsze mody do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon – grafika jak żyleta i inne cuda
Najlepsze mody do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon – grafika jak żyleta i inne cuda

Choć wsparcie dla modów nie należy do największych przymiotów Wiedźmina 3, dzieło CD Projekt RED cieszy się aktywną sceną moderską. Sprawdzamy najlepsze modyfikacje, które udało się spreparować fanom w ciągu półtora roku od premiery Dzikiego Gonu.

Komentarze Czytelników (150)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
18.05.2018 22:05
1
odpowiedz
Po prostu Gram
63
Bambus

3 wiedzmin 3 najlepszy

miesiac bez wiedzmina miesiacem straconym

18.05.2018 22:07
4
odpowiedz
15 odpowiedzi
Octavianus
17
łysy łowca

A ja myślałem, że tryb detektywistyczny w grach zapoczątkowany został przez grę Batman Arkham City.

18.05.2018 22:45
2
odpowiedz
1 odpowiedź
NEMROK19
110
Senator

Wiedzmin 3 to świetna gra, ale nic nie zrewocjunizowała, wszystko to co mamy w W3 było winnych grach.

18.05.2018 23:14
odpowiedz
3 odpowiedzi
Obaś
22
Legionista

Proszę skończcie już temat Wiedźmina 3. Gra jest super i wszystko już na ten temat zostało powiedziane. Ile można.
Kiedy CD Project skończy w końcu finansować gry-online?

18.05.2018 23:24
2
odpowiedz
ajax34
47
Porucznik

Tekst stworzony dla sebogothica.

19.05.2018 05:20
👎
odpowiedz
2 odpowiedzi
PEELE
23
Chorąży

Znowu ten wiedźmin, ileż można, "dzień bez newsa o wiedźminie, dniem straconym" - to już nawet nie jest zabawne, to jest żałosne :P .

19.05.2018 05:37
odpowiedz
3 odpowiedzi
yadin
102
Legend

Właśnie gram w "Serce z kamienia" i rzucam ***, bo okazuje się, że Redzi nie poprawili jednego glicza, który tkwi w pewnej misji od czasu wydania DLC. Internet pęka w szwach od ludzi skarżących się ten błąd i na zachowanie Redów, którzy nawet nie raczą odpowiadać graczom na zadawane pytania.

post wyedytowany przez Admina 2018-05-19 14:08:28
19.05.2018 07:35
odpowiedz
2 odpowiedzi
Guntor
19
Konsul

Dziki Gon to świetna historia, Dialogi, questy poboczne, klimat, muzyka. Dziki Goń to poprapoprawna mechanika i średnia eksploracja świata. CP2077 najbardziej musi popracować na d exploracją bo odhaczanie setek białych pytajników jest nudne i nie umywa się do odkrywania terenów z gier Bethesdy czy Botw. Widać że to pierwsza gra open world redów ale przy następnej grze nie będzie taryfu ulgowej. Mimo przewinień i błędów to wciąż gra na 9+ z dodatkami. No jeżeli CP będzie miał taką eksplorację świata to nie wytrzyma porównania z RDR II.

19.05.2018 07:40
odpowiedz
3 odpowiedzi
Sir Xan
90
Legend

Dzień bez hejty i płacze na temat o Wiedźminie to dzień straconym.

Jak Wam nie pasuje, to po prostu omińcie newsy na temat o Wiedźminie i grajcie w inne gry. To takie trudne dla Was? No tak, EA i inne firmy płacili Wam za napisanie takie komentarzy? Jeśli tak, to mało chwalebna praca.

19.05.2018 08:19
👎
odpowiedz
szczypiorofixpw
55
Pretorianin

Dajcie już spokój z tymi "niusami" pisanymi na siłę.

19.05.2018 08:43
1
odpowiedz
htmzor
24
Centurion

Wiedźmin nie odmienił branży gier, modele biznesowe to coraz większy skok na kasę, gry robione bez polotu. Zadania poboczne wciąż nudne jak flaki z olejem i co gorsza ich grindowanie jest coraz częściej wymagane do ukończenia gry (ACO, FC5). Jednym słowem, zrobiona świetną grę, kompletną, która nie służyła do wyciągnięcia pieniędzy z mikrotranzakcji, ale to właściwie tyle. Nikt za tym nie poszedł, nikt nie powiela dobrych pomysłów, wiedźmin wyszedł, pograli, odinstalowali i świat toczy się dalej.

19.05.2018 09:00
1
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany1235342
10
Pretorianin

Według mnie Wiedźmin 3 w pewnym stopniu odmienił branże gier. Stwierdzenie że zadania poboczne w trzecim Wiedźminie są nudne i powtarzalne to błędne stwierdzenie. Owszem, większość zadań polega na tym samym, czyli wytropieniu jakiegoś potwora i ubiciu go, ale każde zadanie niesie za sobą jakąś ciekawą historię. Niech nikt nie mówił ze tak nie jest. To co Dziki Gon może dać innym twórcom do myślenia, to zdecydowanie budowa świata i jego wypełnienie. Nie mam na myśli słynnych znaków zapytania, mogą być, ale nie tak powtarzalne. Chodzi mi o to, że ten świat żyje. W Wiedźminie aż od groma jest licznych podspiewek mieszkańców, do chwila słyszy się ich rozmowy, kupcy zachęcając do sprawdzenia ich towaru itp. Wiedźmin 3 zachwyca również ukrytymi zadaniami, niektóre można odkryć dopiero w miejscach do których nikt nawet by nie podróżował. Oprocz tego klimat, dialogi, zadania, świat no i główny wątek - to mocne aspekty Wiedźmina 3. Także moim zdaniem Dziki Gon w jakimś tam stopniu zrewolucjonizował aktualną branże gier, może nie wymienilem wszystkich mocnych aspektów, ale te przychodzą mi do głowy na początku. Mnie sama gra wciągła ma tyle, że po tych 3 latach dalej chętnie gram w Wiedźmina 3. Gra jest po prostu świetna.

post wyedytowany przez zanonimizowany1235342 2018-05-19 09:02:31
19.05.2018 09:45
odpowiedz
Kiziorxd
9
Legionista

3 wiedźmin 3 najlepszy

19.05.2018 10:32
odpowiedz
4 odpowiedzi
TobiAlex
131
Senator

Ja pierdziele... poważnie? Aż takie mamy wielkie ego, żeby teraz wszystko do W3 porównywać? Autor chyba zapomniał o... God of War! Przecież dziennik Atreusa wzorowany jest na dzienniku Jaskiera! Ciekawe czy np. Francuzi porównują swoje gry (no bo wiecie, my Polacy porównujemy...) gry do innych gier...

19.05.2018 11:11
😂
2
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany581957
99
Generał

3 lata bólu czterech liter cebulaków... Ach, jak ten czas mija... :3

19.05.2018 11:24
odpowiedz
1 odpowiedź
Yarpen z Morii
24
Qverty

Dokładnie za rok na GOLu:

"Cztery lata Wiedźmina 3 – jak Dziki Gon odmienił branżę gier"

19.05.2018 11:31
😊
2
odpowiedz
-=Esiu=-
138
Everybody lies

Szanuję tych którym gra się nie podoba i rozumiem ludzi dla których Wiedźmin 3 to gra wybitna.

Parę dni temu zacząłem grać od początku i wciągnęła mnie tak samo jak za pierwszym razem. Zwykły spacer przez las, wiejskimi dróżkami czy odwiedzanie różnych wsi sprawia, że gra jest cholernie klimatyczna. Cieszę się, że inne studia starają się brać od Wiedźmina to co najlepsze, a jeszcze lepiej by było gdyby fabularnie wzorowali się na na dodatkach "Serca z Kamienia" i "Krew i Wino", które przebiły podstawową wersję gry ;)

19.05.2018 11:44
3
odpowiedz
1 odpowiedź
Paffcioo
12
Centurion

Wiedźmin 3 to gra komputerowa.
Gra komputerowa będzie miała zbiór ludzi, których dane mechaniki, questy, czy fabuła będą nudzić, nie podobać się, a możliwe że wręcz odrażać.
Ta sama gra komputerowa będzie miała ludzi którzy będą w niej kochać, mechaniki, questy i fabułę.
Tak po prostu jest, ile ludziów, tyle opinii. Mam dla przykładu przyjaciela, który nie ograł nigdy Wiedźminów 1 i 2 z powodu przestarzałej grafiki, a gdy mu poleciłem Dragon Age'a Inq. to po połowie go zostawił, bo go nie wciągnął.
Inny znajomy na przykład, wielki fan dobrej fabuły, nigdy nie ograł żadnych SP gier oprócz Assassin's Creedów, bo jeżeli gra, w którą ma zagrać, nie ma wciagających mechanik do go od LoLa nie odciagniesz.
I ja ich za to nie oceniam, oni tacy są, trzeba to uszanować. A tutaj na forum fajnie, że dochodzi do przeróżnych dyskusji, czy nawet jak chcecie sie kłócić się o pierdoły, to też jest ok.
Tylko przestańcie w końcu generalizować. Bo dzielenie się na hejterów i fanboyów jest bezsensowne i głupie.

19.05.2018 11:55
odpowiedz
5 odpowiedzi
darden
27
Pretorianin

Uwielbiam Wiedzmina całą serie ale już chyba trochę przesadzacie zaraz będziecie pisać jak by nie wiesiek nie powstał by w ogóle rynek gier, a najlepiej zrobicie z niego religie

post wyedytowany przez darden 2018-05-19 11:57:17
19.05.2018 12:08
odpowiedz
16 odpowiedzi
Executioner
20
Konsul

Konstrukcja świata... pomijając czysto techniczną kwestię braku ekranów wczytywania pomiędzy lokacjami, która łączy obie produkcje, podobieństw nie widać.
Wcale. Biały Sad - Velen - Vyzima - Kaer Morhen - Skellige - Toussaint. Zero ekranów wczytywania. Ja się pod tym aspektem zawiodłem, że sami nie odkrywamy drogi przy użyciu jakichś map do tych obszarów tylko się przenosimy od razu.

post wyedytowany przez Executioner 2018-05-19 12:08:30
19.05.2018 13:57
odpowiedz
CloverX
9
Chorąży

3 Wiedźmin 3 najlepszy

19.05.2018 14:05
2
odpowiedz
16 odpowiedzi
Jango Kane
26
Konsul

Wiedźmin 3 to najlepszy sandbox jaki wyszedł w ogóle w historii gier i dla mnie osobiście jest to gra w top 5 najlepszych gier w jakie miałem okazję zagrać od 1990. Nie tylko urzekł mnie swoją historią, ale również tym, w jaki sposób został przedstawiony świat z książek Sapkowskiego - dla mnie świat Wiedźmina wydawał się bardziej realny niż światy w grach, które zostały osadzone w realiach historycznych albo postapo. Nie chodzi tylko o tekstury czy efekty graficzne, bo jest wiele gier które dorównują W3, ale o to jak pięknie została przedstawiona słowiańska kultura, która jest ogromnym powiewem świeżości w świecie gier.

Mam tu na myśli znane nam krajobrazy, średniowieczne słowiańskie style architektoniczne (z domieszką architektury wikingów i włoskiej renesansowej w DLC), przepiękne ubrania, tętniące życiem miasta i wsie - tam się smażą ryby, tam praczka rozwiesza pranie, tam w bramie kogoś kroją bandyci a w okół tłumy krzątających się wokół swoich codziennych prac mieszkańców. Jak po przejściu W3 odpaliłem sobie Fallouta 4 to patrzyłem z politowaniem na tych kilkunastu NPCów w "miastach" którzy siedzą/stoją cały dzień w tym samym miejscu i czekają aż gracz do nich zagada. W Wiedźminie 3 wjeżdżając do Novigradu na koniu czujemy się obywatelem świata - rzadko ktoś zwraca na nas uwagę, czasem usłyszymy za plecami wyzwiska ("odmieniec!" xD), natomiast miasto sprawia wrażenie, że żyje 24h z nami lub bez nas, wręcz zatrzymywałem się czasami, żeby podziwiać widoki lub przyjrzeć się pracy ludzi i zapominając na chwilę, że jest to gra, miałem wrażenie, że jestem tam naprawdę.

Wiedźmin 3 śmiało się nadaje nawet na pracę magisterską, ta gra to fenomen, ale pokolenie gimazjum raczej tego nie ogarnie, bo oni patrzą tylko czy jest pierdylion itemków albo perków, albo czy walka jest efektowna, podczas gdy takie rzeczy zostały wykonane w W3 po prostu poprawnie albo co najwyżej dobrze.

Porównywanie "dzieł" z fabryki gier UBISOFTU do W3 to herezja. Po pierwsze UBI nie tworzy gier - oni je produkują na podstawie tego co jest sprawdzone w którejkolwiek z ich własnych gier (lubią np. wyciąć coś z AC i dodać do Far Cry), co w tej chwili popularne, albo co im się wydaje że będzie fajne, a co okazuje się totalną klapą w oczach starszych graczy. UBI kieruje swoje gry do gimbazy i graczy którzy nie szukają zbyt wyrafinowanej rozgrywki.

post wyedytowany przez Jango Kane 2018-05-19 14:07:36
19.05.2018 14:10
odpowiedz
Raistand
110
Legend

Obowiązkowa laurka? - Jest!

19.05.2018 21:19
odpowiedz
ninja0606
6
Junior

3 wiedźmin 3 najlepszy

19.05.2018 21:56
odpowiedz
4 odpowiedzi
A.l.e.X
118
Alekde

Wiedźmin III to była gra która dawała niesamowite możliwości jej wizualnego poprawienia + była / jest grą kompletną z jednym z najlepszych dodatków serce z kamienia. Niemniej to Wiedźmin II jest tutaj prawdziwą gwiazdą jeśli chodzi o układ questów czy opowiedzenie historii, do dzisiaj uważam że wśród gier cRPG nie ma takiej jak W2 z tak mocny naciskiem na wybory. Idealna gra cRPG to wielki świat jak w W3 i grach TES + questy jak w BG2/PoE/W2 (złożoność wyborów).

Największą wady W3 :
- spory świat zapchany znajdźkami nic niewnoszącymi do gry
- mechanika walki (dało się to poprawić modami)
- główna linia fabularna podstawki

Poza tym arcydzieło.

20.05.2018 09:29
2
odpowiedz
damianyk
74
Konsul

Wiedźmin 3 najbardziej odmienił GOL-a, ileż mniej artykułów powstałoby gdyby nie ta jedna gra.

21.05.2018 00:43
odpowiedz
Ko-o-ast-y
59
Konsul

Nie wiem. Jeszcze nie grałem

21.05.2018 05:11
odpowiedz
daihat
10
Legionista

Action RPG i gry takie jak wiedźmin są słabe i nudne.
Melancholijny klimat, muzyka a przede wszystkim główny bohater błyskawicznie przyprawiają o ból głowy. 2x podchodziłem do wiedźmina i to była katorga.

21.05.2018 09:17
😈
odpowiedz
mysticwaver
30
Chorąży

Wiedźmin 3 jeszcze raz, gry-wiedzmin-3-hyped-online.pl. A zaraz CD Projekt RED pokaże shootera a'la Deus ex i będzie lament, oj będzie... xD

10.06.2018 11:40
odpowiedz
Irek22
92
Grzeczny już byłem

W Wiedźmina 3 zagrałem dwa razy (pierwszy raz bez sejwów z poprzednich części, drugi raz z sejwami z poprzednich części - jednym ciągiem, od części pierwszej do części trzeciej; za każdym razem z obydwoma dodatkami). I choć Wiedźmin 3 ma znakomicie napisane zadania poboczne, to jednak... wolę zbierać rzepę w Gothic II.

Cóż, niestety Wiedźmin 3 - jako całość (mimo wcześniej wspomnianych zadań pobocznych, a także przepięknego świata) - okazał się dla mnie największym rozczarowaniem w historii gier. I zagranie w tę grę drugi raz, tylko mnie w tym przekonaniu utwierdziło.
Jeżeli inni twórcy pójdą śladem CDP Red/Wiedźmina 3 w kwestii robienia zadań pobocznych, to świetnie. Jednak sam Wiedźmin 3 to dla mnie już zamknięta historia, do której - w przeciwieństwie do Wiedźmina i Wiedźmina 2 - już raczej nigdy nie powrócę.

post wyedytowany przez Irek22 2018-06-10 11:42:09
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze