Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 29 stycznia 2020, 12:05

autor: Radosław Wasik

Miłośnik gier wszelakich. Często ich nie kończy, bo ciągle instaluje modyfikacje.

Mody do gry Wiedźmin 3 – Dziki Gon ładniejszy i wygodniejszy

Wiedźmin 3 nie może się równać z Gothiciem czy serią Elder Scrolls pod względem modów, ale nie znaczy to, że w 2020 roku nie jesteśmy w stanie uprzyjemnić sobie spotkań z Białym Wilkiem różnymi modyfikacjami.

Niestety, Wiedźmin 3: Dziki Gon nie może równać się z seriami The Elder Scrolls czy Gothic pod względem liczby oraz jakości dostępnych modyfikacji. Brak kompleksowego narzędzia do tworzenia przeróbek sprawił, że fani gry zostali zostawieni bez nadziei na mody wprowadzające nowe krainy lub chociaż dodatkowe zadania. Na szczęście najwytrwalsi moderzy się nie poddali i mimo trudnych warunków nieustannie wypuszczają do sieci kolejne swoje dzieła. Jedno nieco poprawi grafikę, drugie umieści w grze kilka nowych przedmiotów, a kolejne wpłynie na balans i immersję rozgrywki.

Łącząc to wszystko, otrzymujemy szereg ciekawych dodatków – potwierdzeniem czego jest artykuł opublikowany kilka miesięcy po premierze tytułu, a kolejny ponad rok później. Obecnie również można znaleźć coś interesującego – wiedźmiński zestaw, podrasowanie wyglądu gry czy nawet nową lokację z niespotykanymi dotąd postaciami i przedmiotami. Zapraszamy na kolejną dawkę najlepszych modów do Wiedźmina 3!

AKTUALIZACJA

W styczniu 2020 tekst doczekał się aktualizacji. Artykuł został uzupełniony o kilka niewielkich modów – teraz Geralt może łowić ryby, palić fajkę, a jego wrogowie ochoczo wylewają z siebie większe ilości krwi. Nie mogliśmy zapomnieć o serialowym sukcesie Wiedźmina – część elementów Netfliksowej produkcji została prosto przeniesiona do trzeciej odsłony gry. W skrócie – Henry Cavill kontra Dziki Gon z Toss A Coin To Your Witcher przygrywającym w tle.

Jak instalować modyfikacje?

Warto pamiętać, że każda ingerencja w pliki gry – czyli np. instalacja modów – może zakończyć się niepożądanymi skutkami. Dobrym nawykiem jest wykonywanie kopii zapasowej plików zapisu.

Unification Patch

Od czasu wydania Edycji gry roku Wiedźmin 3 funkcjonuje w dwóch wersjach. Różnice między nimi są niewielkie, ale i tak powoduje to problemy z kompatybilnością modów – rozwiązaniem okazuje się Unification Patch.

  1. Patch możesz pobrać z naszych serwerów FTP
  2. Rozpakuj pobrane archiwum.
  3. Foldery „content” i „Mods” umieść w głównym katalogu z zainstalowaną grą i zgódź się na podmianę plików.

Nexus Mod Manager

Nexus Mod Manager to narzędzie służące do pobierania i instalowania modyfikacji – program jest zintegrowany ze stroną Nexus Mods, co sprawia, że mody można wgrywać za pomocą paru kliknięć myszy.

  1. Pobierz Nexus Mod Managera.
  2. Zainstaluj i uruchom program.
  3. Nexus Mod Manager zacznie skanować komputer w poszukiwaniu kompatybilnych gier. Jeśli ścieżka danego tytułu się zgadza, potwierdź ją. W przeciwnym wypadku musisz ustawić ją ręcznie.
  4. Od teraz ze stron Nexus Mods możesz pobierać modyfikacje za pomocą Managera. Wystarczy kliknąć ikonę „Mod Manager Download” przy danym modzie – rozpocznie się ściąganie pliku.
  5. Pobrane modyfikacje pojawią się w oknie Nexus Mod Managera. Dwukrotne kliknięcie lewego przycisku myszy uruchamia instalację.

Nexus Mod Manager to świetne rozwiązanie np. w grach Bethesdy, ale przy Wiedźminie 3 nie sprawdza się już tak dobrze. Duża część modyfikacji nie jest wspierana przez to narzędzie – czasem użycie Managera powoduje problemy zamiast ułatwiać instalację. Osobiście preferuję ręczne wgrywanie modów.

Ręczna instalacja modyfikacji

W głównym katalogu z grą znajdziesz folder „Mods” (jeśli go tam nie ma, po prostu stwórz nowy folder o takiej nazwie). To w tym miejscu umieszcza się najważniejsze pliki przeróbek. Czasami wystarczy skopiować jeden folder, ale zazwyczaj trzeba zrobić coś więcej – np. wgrać pliki do folderu „content” czy „DLC”. Przy każdej wymienionej modyfikacji podana jest dokładna instrukcja instalacji, która pomaga wgrać moda w odpowiedni sposób.

Niektóre mody są ze sobą niekompatybilne, co najczęściej objawia się wyrzucaniem gry do pulpitu. W takich sytuacjach przydatne (a niekiedy wręcz niezbędne) jest narzędzie Script Merger pozwalające eliminować problemy. Instrukcję obsługi owego programu znajdziecie tutaj.

Przedstawione modyfikacje zostały przetestowane w wersji 1.31 z GOG.com – wydanie Edycja gry roku.

TWOIM ZDANIEM

Modyfikowałeś/łaś kiedyś Wiedźmina 3?

Tak
52,4%
Nie
47,6%
Zobacz inne ankiety
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Krew i wino

Wiedźmin 3: Krew i wino

Wiedźmin 3: Serca z kamienia

Wiedźmin 3: Serca z kamienia

Czekając na Mass Effect 5 - najlepsze mody do space opery BioWare
Czekając na Mass Effect 5 - najlepsze mody do space opery BioWare

Na kolejną część serii Mass Effect jeszcze poczekamy. Jeśli w międzyczasie chcecie odpalić którąś ze starszych odsłon, warto zwrócić uwagę na mody, które potrafią odmienić te gry nie do poznania.

Najlepsze mody do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon – grafika jak żyleta i inne cuda
Najlepsze mody do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon – grafika jak żyleta i inne cuda

Choć wsparcie dla modów nie należy do największych przymiotów Wiedźmina 3, dzieło CD Projekt RED cieszy się aktywną sceną moderską. Sprawdzamy najlepsze modyfikacje, które udało się spreparować fanom w ciągu półtora roku od premiery Dzikiego Gonu.

Najlepsze mody do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon - wrzesień 2015
Najlepsze mody do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon - wrzesień 2015

Jak zainstalować mody do Wiedźmina 3? Jakimi modyfikacjami warto się zainteresować? Wybraliśmy najlepsze i najciekawsze usprawnienia. ponadto planujemy odświeżać temat, gdy Wiedźmin 3: Dziki Gon dostanie kolejną porcję modyfikacji.