Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 2 grudnia 2017, 11:30

15 lat Gothica II – czego kultowy RPG mógłby nauczyć dzisiejsze erpegi?

Gothikowi II stuknęło piętnaście latek, ale nim zdmuchniemy świeczki i zaśpiewamy na cześć solenizanta, zastanówmy się, dlaczego tak dobrze wspominamy dzieło Piranha Bytes – nawet w porównaniu do bardziej zaawansowanych technologicznie gier RPG.

Gothic II – podstawowe informacje:
  1. Deweloper: Piranha Bytes
  2. Platformy: PC
  3. Premiera: 29 listopada 2002 (w Niemczech), 16 kwietnia 2003 (w Polsce)
  4. Nasza ocena: 9/10
  5. Średnia ocen: 79/100 w serwisie Metacritic
  6. Status: zapomniany na świecie, absolutnie kultowy w Polsce

Ależ ten czas leci. Produkcja, którą większość z nas kojarzy jeszcze z lat szczenięcych, właśnie skończyła piętnaście lat – szacowny wiek jak na grę wideo. Gothic II, bo o tym tytule mowa, pojawił się na rynku 29 listopada 2002 roku i podobnie jak pierwsza część cyklu niemal z marszu stał się w naszym kraju pozycją absolutnie kultową. Po dziś dzień rodzimi gracze wymieniają go w jednym szeregu z takimi gigantami jak Baldur’s Gate czy Wiedźmin. I to pomimo tego, że wszyscy dobrze zdajemy sobie sprawę z długiej listy grzechów produkcji studia Piranha Bytes.

Gothic II wcale nie był grą idealną – do tego miana bardzo mu daleko. Już w momencie premiery nie prezentował się zbyt pięknie, na każdym kroku nękały go błędy, a całość wydawała się dość... drewniana. Nie odstraszyło to jednak graczy. Co tak wyjątkowego miał w sobie ten tytuł, że byliśmy skłonni wybaczyć mu liczne wady?

Nawet jak na standardy 2002 roku niektóre elementy Gothica II wyglądały szkaradnie. Ale graczom raczej to nie przeszkadzało. - 2017-12-02
Nawet jak na standardy 2002 roku niektóre elementy Gothica II wyglądały szkaradnie. Ale graczom raczej to nie przeszkadzało.

Jest wiele aspektów Gothica II, które wyszły twórcom wyśmienicie – od interesującej fabuły aż po świetny klimat. I choć większość z nich spotkamy także w innych udanych grach RPG, w niektórych przypadkach dzieło Piranha Bytes po dziś dzień może stanowić wzór dla współczesnych deweloperów. Wybraliśmy pięć elementów, które w produkcji z 2002 roku zasługują na medal, a mimo to nie stały się wcale standardami w gatunku – zapewne dlatego, że przygody Bezimiennego ze względu na swoją toporność, ciężki klimat i wysoki poziom trudności nie zostały odebrane tak dobrze na zachodnim rynku jak u nas.

Ale my wiemy swoje – ten tytuł był małym dziełem sztuki i w pełni zasługuje na to, by znaleźć większą liczbę naśladowców. Zanim więc zasiądziemy z naszą kopią Gothica II do urodzinowego tortu, zapraszamy Was do lektury – dowiecie się, czego skromna produkcja niemieckiego studia mogłaby uczyć współczesnych twórców wysokobudżetowych hitów. Wszystkie te elementy oczywiście występowały w innych grach, ale to właśnie deweloperzy z Piranhii Bytes położyli na nie specjalny nacisk... i nie mielibyśmy nic przeciw temu, by w ich ślady poszły inne zespoły.

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która gra firmy Piranha Bytes jest Twoim zdaniem najlepsza?

Gothic II z Nocą Kruką
64,8%
Gothic
16,5%
Gothic 3
8,6%
Gothic II
3,2%
Elex
2,7%
Risen
2,4%
Risen 2: Mroczne wody
1,2%
Risen 3: Władcy Tytanów
0,6%
Zobacz inne ankiety
Gothic II: Noc Kruka

Gothic II: Noc Kruka

Gothic II

Gothic II

Bezimienny vs Geralt – konfrontacja nad kuflem piwa
Bezimienny vs Geralt – konfrontacja nad kuflem piwa

W lewym narożniku Geralt z Rivii, wiedźmin, profesjonalny zabójca potworów. W prawym Bezimienny, wybraniec bogów, pogromca smoków i król Myrtany. Myślicie, że to ring, że arena? A nie lepsze byłyby narożniki karczmy i konfrontacja nad kuflem piwa?

Ile Gothica jest w Elexie – 9 rzeczy, dzięki którym na Magalanie poczujesz się jak w domu
Ile Gothica jest w Elexie – 9 rzeczy, dzięki którym na Magalanie poczujesz się jak w domu

Elex pozornie odcina się od Gothica mechami i laserami, ale w grze stale widać widmo Górniczej Doliny unoszące się nad Magalanem. Oto przegląd budzących sentyment elementów, dzięki którym fani poczują się swojsko w najnowszym dziele Piranha Bytes.

Najlepsze mody do gry Gothic II: Noc kruka -  kultowa odsłona serii na sterydach
Najlepsze mody do gry Gothic II: Noc kruka - kultowa odsłona serii na sterydach

Gohtic II wraz z dodatkiem Noc kruka doczekał się sporej ilości świetnych modów. Przedstawiamy wybór najlepszych z nich wraz instrukcjami instalacji oraz linkami do plików.