Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. Activision Blizzard
i
Publicystyka 18 listopada 2022, 16:54

autor: Michał Pajda

Jakie gry dla dzieci? 11 gier dla waszych pociech

Choć gry wideo coraz częściej skierowane są do dojrzałego odbiorcy, to u swoich korzeni były przede wszystkim rozrywką dla dzieciaków. Oto lista gier, w które można bez ryzyka, ale i bez obciachu zagrać z młodszym rodzeństwem, lub kupić córce/synowi.

Spis treści

Fantastyczna podróż wujka Alberta – retro wspomnienie

Gatunek: logiczna

Dla kogo: dla każdego młodego gracza, który nie chce się uczyć, ale zechce pograć – i przez przypadek dowie się paru fajnych rzeczy

W przeglądzie gier dla dzieci musiał pojawić się biały kruk wśród wartościowych produkcji dla najmłodszych. Seria z przełomu lat 2002 i 2003, za produkcję której odpowiedzialne było francuskie studio Emme, to edukacyjny majstersztyk – na trylogię składały się Magiczny album wujka Alberta, Fantastyczna podróż wujka Alberta oraz Tajemniczy wyspa wujka Alberta.

We wszystkich częściach sygnowanych wizerunkiem wujka Alberta zabawa toczy się na kartach prywatnego albumu tytułowego obieżyświata i polega na rozwiązywaniu kolejnych zagadek – w większości są to minigierki logiczne – oraz kompletowaniu fotografii wykonanych przez gracza bezpośrednio w grze. Pomyślna realizacja wszystkich zadań odblokowuje możliwość odwiedzenia kolejnych stron dziennika, które trzeba wertować w poszukiwaniu najdrobniejszych wskazówek pomocnych w mierzeniu się z wyzwaniami rzucanymi przez twórców.

Kilka screenów z kolejnych stron magicznego albumu Wujka Alberta.

Oprócz logicznych łamigłówek w świecie gry znajdziemy również szereg elementów edukacyjnych – chociażby informacje z takich dziedzin jak historia, geografia i biologia. Cała wiedza jest tu jednak zmyślnie podana w atrakcyjnej dla młodego użytkownika formie, która ucząc, jednocześnie bawi. Pozwalając sobie na małą prywatę, wyznam, że to moja ulubiona produkcja edukacyjna z okresu dzieciństwa – gdy przekraczałem dzienny limit czasu „na granie”, odpalałem Wujka Alberta i przekonywałem mamę, że „teraz nie gram, tylko się uczę”. Wtedy myślałem, że sprytnie udaje mi się ją przechytrzyć, jednak z perspektywy czasu widzę, iż faktycznie się uczyłem, nawet tego nie odczuwając.

Z pozycją tą powinien poradzić sobie każdy ośmiolatek, niemniej warto sprezentować ją pociesze, która skończyła dwanaście lat i jest trochę bardziej świadoma otaczającego ją świata. I jeszcze jedna sprawa – znalezienie gier z tej serii jest bardzo trudne, nawet z wykorzystaniem internetu, jednak widząc którąś na jakimkolwiek bazarze, nie powinno się wahać z zakupem ani chwili. Bo to po prostu bardzo dobra propozycja edukacyjna.

GDZIE KUPIĆ FANTASTYCZNA PODRÓŻ WUJKA ALBERTA?

Nie będzie to łatwe, bo trudno znaleźć ją nawet w internecie, ale warto się postarać, bo to gra uroczo oldskulowa.

Kultowe gry dzieciństwa - wspominamy najbardziej wciągające tytuły sprzed lat
Kultowe gry dzieciństwa - wspominamy najbardziej wciągające tytuły sprzed lat

Powroty do czasów dzieciństwa pełne są sentymentu. Nie inaczej jest w przypadku pokolenia, które popołudnia w trakcie lat szkolnych spędzało na grach wideo. Dziś wspominamy najlepsze gry, przez które kara na komputer była najgorszą możliwą torturą.