Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 18 czerwca 2018, 15:19

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Odesłane na ławkę – gry piłkarskie, które przegrały z seriami FIFA i PES

Mieli rywalizować z seriami Pro Evolution Soccer i FIFA, skończyło się… niezbyt różowo. Przedstawiamy Wam kilka produkcji, które z różnymi efektami próbowały odnieść sukces w świecie symulacji piłki nożnej.

Piłka jest okrągła, a liczące się interaktywne symulatory futbolu są dwa.

Stare piłkarskie przysłowie

W wirtualnej piłce kopanej od dawna toczy się walka pomiędzy seriami Pro Evolution Soccer i FIFA. Każdy z cykli ma oddanych fanów i zaciekłych przeciwników, a wydawane co roku odsłony to kolejne okazje do tego, by na nowo wyciągać argumenty dowodzące wyższości jednej z marek. Ale czy tak było od zarania dziejów?

Czy rynek gier piłkarskich zawsze zdominowany był przez produkcje Konami i EA Sports? Skądże. Na przestrzeni lat wielu deweloperów próbowało swoich sił w przenoszeniu najpopularniejszej dyscypliny sportowej na komputery i konsole, starając się zdobyć choć ułamek popularności PES-a czy FIF-y.

AKTUALIZACJA

18 czerwca zaktualizowaliśmy tekst, dorzucając do niego trzy nowe tytuły, a także kilka dodatkowych ramek z ciekawostkami.

Od paru lat FIFA i Pro Evolution Soccer utrzymują bardzo wysoką formę. Wejście na rynek piłkarskich symulatorów to teraz jeszcze trudniejsze zadanie niż kiedykolwiek. - 2018-06-18
Od paru lat FIFA i Pro Evolution Soccer utrzymują bardzo wysoką formę. Wejście na rynek piłkarskich symulatorów to teraz jeszcze trudniejsze zadanie niż kiedykolwiek.

A że kolejne odsłony tych dwóch serii mają w tym miesiącu swoje premiery, dziś zajmiemy się właśnie tego typu produkcjami. W niniejszym zestawieniu znajdziecie całkiem kompetentne symulatory i nieco zapomnianą klasykę, niskobudżetowe potworki i licencjonowane skoki na kasę. Dowiecie się, że na rynek wirtualnego futbolu próbowali wejść – bez rezultatów – prawdziwi giganci interaktywnej rozrywki.

Każdy z tych tytułów ma do zaoferowania coś interesującego, wszystkie jednak łączy jedno: ostatecznie nie potrafiły dotrzymać tempa dwóm najpopularniejszym cyklom. Na kontynuację żadnego z nich raczej nie należy już liczyć, ale kto wie – może doświadczenia innych deweloperów będą nauczką dla kolejnego studia, które postanowi powalczyć z PES-em i FIF-ą... Chociaż z drugiej strony, historia pokazuje, że taka rywalizacja jest raczej z góry skazana na niepowodzenie.

Rywalizację z Pro Evolution Soccerem i FIF-ą przegrały już takie firmy jak Sony czy Ubisoft. - 2018-06-18
Rywalizację z Pro Evolution Soccerem i FIF-ą przegrały już takie firmy jak Sony czy Ubisoft.
TWOIM ZDANIEM

Który z przegranych tytułów piłkarskich wspominasz najcieplej? 2

Cykl Sensible Soccer
54,5%
Era Futbolu 2002
25,5%
Cykl This Is Football
9,4%
Polska Goola!
2,6%
Virtua Pro Football
1,9%
Adidas Power Soccer
1,6%
Pure Football
1,6%
Sociable Soccer
1,6%
Cykl Club Football
1,3%
Zobacz inne ankiety
Era Futbolu 2002

Era Futbolu 2002

Polska Goola!

Polska Goola!

Pure Futbol

Pure Futbol

This is Football 2005

This is Football 2005

Sensible Soccer: European Champions - 92/93 Edition

Sensible Soccer: European Champions - 92/93 Edition

Club Football

Club Football

Virtua Pro Football

Virtua Pro Football

Lewandowski, co oni ci zrobili? Najbrzydsi Polacy w serii FIFA
Lewandowski, co oni ci zrobili? Najbrzydsi Polacy w serii FIFA

Nie ocenia się książki po okładce. To przysłowie z pewnością można przenieść także na grunt piłki nożnej – wszakże to nie wygląd decyduje o tym, jak dany zawodnik gra. Czasem jednak nie sposób nie zwrócić uwagi na czyjąś „charakterystyczną urodę”.

Kamil Stoch z pikseli – historia gier o skokach narciarskich
Kamil Stoch z pikseli – historia gier o skokach narciarskich

Kiedyś grało się „w Małysza”. Dzisiaj, kiedy Kamil Stoch idzie w ślady orła z Wisły, wspominamy produkcje, w których wcielaliśmy w skoczków narciarskich. Gatunek ten jest już dzisiaj zapomniany, ale... ile mamy dzięki niemu świetnych wspomnień!

Szusowanie na ekranie, czyli sportowe gry zimowe - Stoch i Kowalczyk w wirtualnym wydaniu
Szusowanie na ekranie, czyli sportowe gry zimowe - Stoch i Kowalczyk w wirtualnym wydaniu

Przyglądamy się ponad trzydziestoletniej historii sportowych gier zimowych i przybliżamy warte uwagi produkcje, które pozwolą powtórzy sukcesy Stocha, Kowalczyk i Bródki na XXII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi.