Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 15 sierpnia 2017, 13:37

autor: Michał Jodłowski

Polskie wojsko w grach wideo – od husarii po GROM

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji przekopaliśmy się przez masę gier wideo i wybraliśmy te, w których pojawiają się polskie oddziały.

Spis treści

O jeden most za daleko, czyli 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa

Polscy żołnierze w Close Combat: A Bridge Too Far.

1 SAMODZIELNA BRYGADA SPADOCHRONOWA:
  1. Pojawiła się w grze Close Combat: A Bridge Too Far
  2. Okres działania: 1941–1947
  3. Główne operacje: „Market-Garden” (1944)

1 Samodzielna Brygada Spadochronowa, dowodzona przez gen. Stanisława Sosabowskiego, uczestniczyła w alianckiej operacji „Market-Garden”. Polscy spadochroniarze mieli ciężką przeprawę, walcząc pod Arnhem, gdzie zginęła niemal 1/4 składu.

Nie dziwi więc, że Brygada Sosabowskiego znalazła się w grze Close Combat: A Bridge Too Far jako jedna z czterech dostępnych frakcji. Rzeczony tytuł, nazywany też Close Combat II, to strategia czasu rzeczywistego z 1997 roku. Polscy desantowcy występują obok takich alianckich jednostek jak znana amerykańska 101 Dywizja Powietrznodesantowa czy brytyjska 1 Dywizja Powietrznodesantowa. Siły niemieckie reprezentują 15 Armia Niemiecka oraz dwie dywizje pancerne Waffen-SS. Rzecz dzieje się w trakcie nieudanej operacji „Market-Garden”. Jeśli się postaramy, możemy odmienić bieg historii przez wykazanie się zmysłem taktycznym i strategicznym.

Generał Sosabowski i 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa pojawili się także w amerykańskim filmie wojennym z 1977 roku pt. O jeden most za daleko. Warto zauważyć, że ten sam podtytuł nosi wspomniana wyżej gra. W rolę Sosabowskiego wcielił się Gene Hackman.

Polski oręż w grach

Jak widać, polscy żołnierze mają za sobą kilka mniej lub bardziej udanych występów w różnorakich produkcjach, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Potencjał na kolejne tytuły jest spory, zwłaszcza że niektóre wydarzenia, jak chociażby powstanie warszawskie, przedstawiono w słabych grach. Rodzimy przemysł elektronicznej rozrywki rozwija się prężnie, a zdolnych zespołów stale przybywa. Oby w nadchodzących latach polskie studia chętniej brały na warsztat historię naszej wojskowości, abyśmy w następnym zestawieniu mogli omówić zupełnie inne, a przede wszystkim udane pozycje.

10 gier, w których Amerykanie ratują świat
10 gier, w których Amerykanie ratują świat

Amerykańscy herosi kompletnie zdominowali światowe kino i branżę gier. Od postaci historycznych w steampunkowych mechach, przez wyszkolonych agentów, kończąc na uzbrojonych po zęby marines – przypomnijmy ich z okazji święta 4 lipca.

Niesamowite wydarzenia z polskiej historii godne gier wideo
Niesamowite wydarzenia z polskiej historii godne gier wideo

Święto Konstytucji 3 maja to niezła okazja, by przypomnieć ludzi (i wydarzenia), z których możemy być dumni, których historie byłyby ciekawym materiałem na grę komputerową. I to równie interesującym jak wałkowane od lat akcje amerykańskich żołnierzy.

Czy Polacy potrzebują swojej cyfrowej epopei narodowej?
Czy Polacy potrzebują swojej cyfrowej epopei narodowej?

Czy narody mają swoje gry? A jeśli nie, to czy w ogóle ich potrzebują? Na tegorocznym Digital Dragons udało nam się porozmawiać z Danem Vavrą, twórcą Kingdom Come: Deliverance i zdobytą wiedzą dzielimy się z Wami.