Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 25 stycznia 2017, 15:57

Najtrudniejsze platyny – maksowanie pewnych gier na PlayStation to wyzwanie dla... szaleńców

Trofea i osiągnięcia w grach potrafią zarówno wydłużyć przyjemność obcowania z danym tytułem, jak i skutecznie uprzykrzyć życie. Oto lista najtrudniejszych platyn do zdobycia.

Wprowadzone w siódmej generacji konsol osiągnięcia i trofea otwarły zupełnie nowe perspektywy przed twórcami gier i samymi graczami. Dzięki nim możemy uczestniczyć w swoistej „metagrze”, w której rywalizujemy z pozostałymi posiadaczami danej platformy sprzętowej. Dla jednych jest to okazja do pochwalenia się umiejętnościami. Dla innych sposób, by „oddać hołd” ulubionym produkcjom lub po prostu metoda na przedłużenie sobie zabawy z danym tytułem.

Zbieranie wirtualnych odznak i pucharków jest niewątpliwie wciągające i potrafi sprawić sporą frajdę, lecz bywa również niesamowicie frustrujące. Zwłaszcza gdy postanowimy zdobyć platynę w którejś z gier wymienionych w niniejszym tekście. Zasłynęły one z arcytrudnych osiągnięć – co ciekawe, nie zawsze przekładających się na ogólny poziom skomplikowania rozgrywki. Warto przy okazji zaznaczyć, że jako najbardziej dające w kość wymieniają je sami gracze na forach internetowych poświęconych „platynowaniu gier”.

Przy każdej grze podajemy liczbę osób, które zdobyły w niej platynę na PlayStation Network. Korzystamy z danych serwisu psnprofiles.com, który zbiera informacje o hardkorowych graczach. Jeśli wśród nich platyna jest rzadkością – o czymś to świadczy.

XCOM 2

XCOM 2:
  1. Platynę zdobyło około 1,04% graczy z próby 6462
  2. 22% ukończyło grę

Najnowsza odsłona udanego wznowienia kultowej serii strategii turowych jest nie tylko dobrą, niełatwą grą, ale posiada także niezwykle ciężkie do zdobycia trofea. Konieczne jest do tego przejście kampanii na najwyższych poziomach trudności i spełnienie przy okazji dodatkowe wymagania. Musimy m.in. ukończyć zabawę na poziomie Commander (lub wyższym) przed określoną datą w kalendarzu gry, nie wykupując powiększenia liczebności oddziału czy nie tracąc żadnego żołnierza. Jeszcze gorsze jest jednak ukończenie gry w trybie Ironman, w którym dysponujemy tylko jednym, nadpisującym się bez przerwy stanem zapisu.

Po 10 godzinach przez drobny błąd ginie cały nasz oddział? Nie ma przebacz, zaczynamy od początku! To jednak jeszcze nie wszystko, bowiem czeka na nas także poziom Legend oraz trofeum za wypełnienie ostatniej misji z użyciem jedynie broni konwencjonalnej. Jeśli dodamy do tego fakt, że XCOM 2 jest ogólnie nieprostą pozycją, otrzymamy jedną z najtrudniejszych do zdobycia platyn w gatunku strategii. Pomijając już kwestie techniczne, czyli długie czasy wczytywania zapisów gry w późniejszych fazach rozgrywki.

TWOIM ZDANIEM

Zdarza Ci się maksować gry?

Tak, ale bardzo rzadko
35,6%
Tak, dość często
27,5%
Nie, bo nie jestem szaleńcem
19,4%
Nie, choć czasem próbuję
17,5%
Zobacz inne ankiety
Darkest Dungeon

Darkest Dungeon

XCOM 2

XCOM 2

Max Payne 3

Max Payne 3

Far Cry 2

Far Cry 2

Mortal Kombat

Mortal Kombat

Street Fighter V

Street Fighter V

Lost Planet 2

Lost Planet 2

Injustice: Gods Among Us

Injustice: Gods Among Us

Super Meat Boy

Super Meat Boy

Persona 4: Arena Ultimax

Persona 4: Arena Ultimax

WipEout HD

WipEout HD

Najtrudniejsze gry świata - przy nich Dark Souls to łatwizna
Najtrudniejsze gry świata - przy nich Dark Souls to łatwizna

Trudne gry to nie tylko Soulsy, Bloodborne, NiOh i Sekiro. Przedstawiamy Wam jedenaście tytułów które albo będą niezwykłym wyzwaniem dla najwytrwalszych, albo źródłem niespotykanych frustracji. Oto najtrudniejsze gry w historii.

11 dziwnych rzeczy, które zrobiłem wbijając 229 platyn na PlayStation
11 dziwnych rzeczy, które zrobiłem wbijając 229 platyn na PlayStation

Jestem łowcą platyn. Uwielbiam widok tych małych pucharków, pojawiających się na ekranie. Czasem bardziej, niż same gry. Zdobywając je robiłem wiele dziwnych rzeczy. Czasem pomysłowych, czasem zwyczajnie żmudnych. Oto 11 historii z mojego życia.

Czy Sekiro było za trudne? Sprawdziliśmy to
Czy Sekiro było za trudne? Sprawdziliśmy to

Od chwili swego debiutu, Sekiro: Shadows Die Twice wywołuje tyleż zachwytów, co frustracji. Część graczy uważa je przy tym za najtrudniejszą grę From Software, podczas gdy inni sądzą, że jest ona łatwiejsza od poprzedniczek. Sprawdziliśmy, kto ma rację.