Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 23 grudnia 2016, 11:50

Rok wtop. 15 największych rozczarowań roku 2016 w branży gier

Bywały w historii gier wideo zdecydowanie gorsze lata, ale bywały też druzgocąco lepsze. 2016 rok dobiega końca, a to dobra okazja, by ponarzekać na wszystko to, czym branża podpadła nam przez ostatnie dwanaście miesięcy.

Mijające dwanaście miesięcy z pewnością nie przejdzie do historii jako złoty okres gier wideo. Nie żeby był to wyjątkowo fatalny rok – ukazało się parę pozycji naprawdę rewelacyjnych, zarówno wśród produkcji wysokobudżetowych (Uncharted 4, Titanfall 2), jak i niezależnych (Darkest Dungeon, Inside, Firewatch). Ale na każdy tytuł na wysokim poziomie przypadało co najmniej jedno rozczarowanie lub branżowa afera. A że czego jak czego, ale sadystycznych skłonności bynajmniej nam nie brakuje – postanowiliśmy przypomnieć Wam wszystkie największe zawody i skandale 2016 roku.

Uwaga, spoiler: żadna z wytykanych tu wpadek nie dotyczy polskiej branży gier, co – w połączeniu z rewelacyjnymi produkcjami regularnie wypuszczanymi przez rodzimych deweloperów – może tylko napawać optymizmem. - 2016-12-22
Uwaga, spoiler: żadna z wytykanych tu wpadek nie dotyczy polskiej branży gier, co – w połączeniu z rewelacyjnymi produkcjami regularnie wypuszczanymi przez rodzimych deweloperów – może tylko napawać optymizmem.

Część z tych historii znacie aż za dobrze, o paru mogliście wcale nie słyszeć – znajdziecie tu zarówno pozycje, które nie spełniły oczekiwań graczy, jak i zwykłe oszustwa. I choć zapewne nie zaskoczy Was miejsce pierwsze (nie będziemy budować sztucznego napięcia – i Wy, i my wiemy, że to po prostu musiało być No Man’s Sky), w pozostałej czternastce zapewne pojawią się nieprzyjemne zaskoczenia. Naszym celem absolutnie nie jest kopanie leżących – chodzi raczej o to, by przypomnieć, na co powinniśmy uważać także w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.

Tradycyjnie życzymy miłej lektury, choć na niezbyt przyjemny temat, z nadzieją, że w przyszłym roku o tej samej porze lista ta będzie mieć zdecydowanie mniej pozycji.

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Wtopa 2016 to:

Źle dobrana data premiery Titanfalla 2
3,6%
Słaba organizacja The Game Awards 2016
0,7%
Współzałożyciel Riot Games oszukujący w League of Legends
1%
The Division miało być lepsze
4,5%
Koniec przedpremierowych recenzji gier Bethesdy
1,1%
Battleborn, czyli śmierć gry w trzy tygodnie
1%
„Remake” pierwszego Diablo
2,7%
Remastery na pół gwizdka
1,3%
DLC do nieukończonych gier
2,8%
Słaba optymalizacja pecetowych portów gier AAA
21%
Falstart rewolucji VR
1,9%
Mafia III, czyli sandboksowa nuda
19,7%
Hazardowy skandal w Counter-Strike’u: Global Offensive
2,2%
Universal Windows Platform
1,5%
No Man’s Sky, No Man’s Lie
35,1%
Zobacz inne ankiety
Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike: Global Offensive

League of Legends

League of Legends

No Man's Sky

No Man's Sky

Diablo III

Diablo III

Mafia III

Mafia III

Tom Clancy's The Division

Tom Clancy's The Division

Titanfall 2

Titanfall 2

Battleborn

Battleborn

Borderlands 3 się uda? Wszystkie grzechy Gearbox Software
Borderlands 3 się uda? Wszystkie grzechy Gearbox Software

Zapowiedź Borderlands 3 wywołała ekstazę wśród graczy, którzy chyba zapomnieli, że za tytułem tym stoi Gearbox Software, firma wielu hitów, ale i głośnych porażek. Oto różne grzechy twórców nowych Borderlandsów.

Wtopy roku – oto 9 największych blamaży 2018 roku
Wtopy roku – oto 9 największych blamaży 2018 roku

Rok w rok branża daje nam co najmniej kilka powodów, by wątpić w dobre intencje wydawców. Minione dwanaście miesięcy nie były niestety wyjątkiem, a niektóre z antykonsumenckich praktyk i idiotycznych decyzji doprowadziły nas do szewskiej pasji.

Parszywa trzynastka – 13 najgorszych gier 2016 roku
Parszywa trzynastka – 13 najgorszych gier 2016 roku

Rok 2016 zapisał się w kronikach kilkoma spektakularnymi wtopami, więc aż prosi się o jeszcze jedno podsumowanie – oto lista najgorszych tytułów minionych dwunastu miesięcy.