Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 23 grudnia 2016, 11:50

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Rok wtop. 15 największych rozczarowań roku 2016 w branży gier

Bywały w historii gier wideo zdecydowanie gorsze lata, ale bywały też druzgocąco lepsze. 2016 rok dobiega końca, a to dobra okazja, by ponarzekać na wszystko to, czym branża podpadła nam przez ostatnie dwanaście miesięcy.

Mijające dwanaście miesięcy z pewnością nie przejdzie do historii jako złoty okres gier wideo. Nie żeby był to wyjątkowo fatalny rok – ukazało się parę pozycji naprawdę rewelacyjnych, zarówno wśród produkcji wysokobudżetowych (Uncharted 4, Titanfall 2), jak i niezależnych (Darkest Dungeon, Inside, Firewatch). Ale na każdy tytuł na wysokim poziomie przypadało co najmniej jedno rozczarowanie lub branżowa afera. A że czego jak czego, ale sadystycznych skłonności bynajmniej nam nie brakuje – postanowiliśmy przypomnieć Wam wszystkie największe zawody i skandale 2016 roku.

Uwaga, spoiler: żadna z wytykanych tu wpadek nie dotyczy polskiej branży gier, co – w połączeniu z rewelacyjnymi produkcjami regularnie wypuszczanymi przez rodzimych deweloperów – może tylko napawać optymizmem. - 2016-12-22
Uwaga, spoiler: żadna z wytykanych tu wpadek nie dotyczy polskiej branży gier, co – w połączeniu z rewelacyjnymi produkcjami regularnie wypuszczanymi przez rodzimych deweloperów – może tylko napawać optymizmem.

Część z tych historii znacie aż za dobrze, o paru mogliście wcale nie słyszeć – znajdziecie tu zarówno pozycje, które nie spełniły oczekiwań graczy, jak i zwykłe oszustwa. I choć zapewne nie zaskoczy Was miejsce pierwsze (nie będziemy budować sztucznego napięcia – i Wy, i my wiemy, że to po prostu musiało być No Man’s Sky), w pozostałej czternastce zapewne pojawią się nieprzyjemne zaskoczenia. Naszym celem absolutnie nie jest kopanie leżących – chodzi raczej o to, by przypomnieć, na co powinniśmy uważać także w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.

Tradycyjnie życzymy miłej lektury, choć na niezbyt przyjemny temat, z nadzieją, że w przyszłym roku o tej samej porze lista ta będzie mieć zdecydowanie mniej pozycji.

TWOIM ZDANIEM

Wtopa 2016 to:

No Man’s Sky, No Man’s Lie
35,1%
Słaba optymalizacja pecetowych portów gier AAA
21,1%
Mafia III, czyli sandboksowa nuda
19,7%
The Division miało być lepsze
4,5%
Źle dobrana data premiery Titanfalla 2
3,6%
DLC do nieukończonych gier
2,8%
„Remake” pierwszego Diablo
2,7%
Hazardowy skandal w Counter-Strike’u: Global Offensive
2,2%
Falstart rewolucji VR
1,9%
Universal Windows Platform
1,5%
Remastery na pół gwizdka
1,3%
Koniec przedpremierowych recenzji gier Bethesdy
1,1%
Battleborn, czyli śmierć gry w trzy tygodnie
1%
Współzałożyciel Riot Games oszukujący w League of Legends
1%
Słaba organizacja The Game Awards 2016
0,7%
Zobacz inne ankiety
League of Legends

League of Legends

Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike: Global Offensive

Mafia III

Mafia III

Tom Clancy's The Division

Tom Clancy's The Division

Diablo III

Diablo III

No Man's Sky

No Man's Sky

Titanfall 2

Titanfall 2

Battleborn

Battleborn

Borderlands 3 się uda? Wszystkie grzechy Gearbox Software
Borderlands 3 się uda? Wszystkie grzechy Gearbox Software

Zapowiedź Borderlands 3 wywołała ekstazę wśród graczy, którzy chyba zapomnieli, że za tytułem tym stoi Gearbox Software, firma wielu hitów, ale i głośnych porażek. Oto różne grzechy twórców nowych Borderlandsów.

Wtopy roku – oto 9 największych blamaży 2018 roku
Wtopy roku – oto 9 największych blamaży 2018 roku

Rok w rok branża daje nam co najmniej kilka powodów, by wątpić w dobre intencje wydawców. Minione dwanaście miesięcy nie były niestety wyjątkiem, a niektóre z antykonsumenckich praktyk i idiotycznych decyzji doprowadziły nas do szewskiej pasji.

Parszywa trzynastka – 13 najgorszych gier 2016 roku
Parszywa trzynastka – 13 najgorszych gier 2016 roku

Rok 2016 zapisał się w kronikach kilkoma spektakularnymi wtopami, więc aż prosi się o jeszcze jedno podsumowanie – oto lista najgorszych tytułów minionych dwunastu miesięcy.