Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Brothers in Arms: Hell's Highway PC

Brothers in Arms: Hell's Highway to trzecia wersja rozwojowa znanej serii taktycznych strzelanin FPS. Podobnie jak poprzednie części, także Hell's Highway cofa graczy do 1944 roku, rzucając ich w wir najznamienitszych bitew II Wojny Światowej.

Akcji, FPP, FPS, II wojna światowa, multiplayer, strzelanki, wojenne, wojskowe.

Brothers in Arms: Hell's Highway - screen - 2008-11-14 - 123284Brothers in Arms: Hell's Highway - screen - 2008-11-14 - 123283Brothers in Arms: Hell's Highway - screen - 2008-11-14 - 123282Brothers in Arms: Hell's Highway - screen - 2008-11-14 - 123281Brothers in Arms: Hell's Highway - screen - 2008-11-14 - 123280Brothers in Arms: Hell's Highway - screen - 2008-11-14 - 123279Brothers in Arms: Hell's Highway - screen - 2008-11-14 - 123278Brothers in Arms: Hell's Highway - screen - 2008-11-14 - 123277Brothers in Arms: Hell's Highway - screen - 2008-11-14 - 123276

Gearbox Software | producent

Ubisoft | wydawca

Cenega S.A. | wydawca PL

Strona oficjalna   Pomoc techniczna

wersja językowa:
PL napisy i dialogi

Data premiery gry Brothers in Arms: Hell's Highway | PC

7października2008

7listopada2008

premiera PL

PC Windows
Okładka Brothers in Arms: Hell's Highway (PC)
Brothers in Arms: Hell's Highway

Brothers in Arms: Hell's Highway to trzecia wersja rozwojowa znanej serii taktycznych strzelanin FPS. Podobnie jak poprzednie części, także Hell's Highway cofa graczy do 1944 roku, rzucając ich w wir najznamienitszych bitew II wojny światowej. W tym przypadku mamy okazję samodzielnie przekonać się o skali tragizmu jednej z najsłynniejszych operacji przeprowadzonych przez Aliantów – Market Garden. Głównymi postaciami najnowszej odsłony Brothers in Arms są znani z poprzednich części żołnierze, czyli Joe Hartsock oraz Matt Baker, przy czym przejmujemy kontrolę tylko nad tą drugą postacią.

Celem operacji Market Garden było przejęcie i utrzymanie mostów na Renie, co znacząco przyspieszyłoby postęp alianckich wojsk, a co za tym idzie – zakończenie wojny. Jak zapewne wiemy (bądź nie), plan ten, mimo początkowych sukcesów (opanowanie mostu Waal w holenderskiej miejscowości Nijmegen), zakończył się ogólnym niepowodzeniem (nigdy nie udało się zdobyć i utrzymać najważniejszego mostu na Renie, usytuowanego w mieście Arnhem), a biorąca w nim udział brytyjska 1 Dywizja Powietrznodesantowa (w skład której wchodziła także polska 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa) została okrążona i doszczętnie zniszczona przez niemiecką kontrofensywę. Nie powinniśmy jednak się tym specjalnie przejmować – wtedy Alianci nie mogli przecież liczyć na zaangażowanie i umiejętności graczy komputerowych.

Nasi bohaterowie zostali przydzieleni do jednostki rozpoznawczej i wysłani wprost na front. Dowodzimy maksymalnie trzema drużynami piechoty, a w zależności od przydzielonego nam zadania otrzymujemy wsparcie wyspecjalizowanych grup uderzeniowych, wyposażonych np. w karabiny maszynowe czy wyrzutnie niekierowanych rakiet przeciwpancernych (popularne M9 Bazooka). Oczywiście, tak rozszerzony wachlarz opcji taktycznych fundamentalnie zmienia sposób prowadzenia walki. Możemy na przykład nakazać grupie „moździerzowców” zasypanie nazistów pociskami odłamkowymi, albo wykorzystać sekcję karabinów maszynowych do prowadzenia ciągłego ostrzału pozycji adwersarza, znacząco ograniczając pole manewru wrogiej piechocie. Tak potężna broń posiada wielkie możliwości modyfikowania i zubażania elementów okolicznego krajobrazu – wszelkie żywopłoty, murki i palisady mogą zostać odstrzelone, rozerwane i unicestwione kilkoma celnymi strzałami z ww. uzbrojenia.

Naturalną konsekwencją zwiększenia liczby naszych podkomendnych było znaczące rozszerzenie obszarów, na których przychodzi nam ścierać się z nazistowską opozycją. Programiści mieli ułatwione zadanie, gdyż tereny operacji Market Garden były w 1944 roku intensywnie obserwowane i fotografowane przez lotnictwo zwiadowcze i szpiegowskie, wiele z tych materiałów zachowało się do dzisiaj. Na podstawie tychże fotografii z niemal stuprocentową dokładnością udało się odwzorować teren walk oraz przygotować zwiększone pola bitew aniżeli miało to miejsce w obu poprzednich częściach Brothers in Arms. Kardynalnie potęguje to swobodę działania, zarówno na szczeblu operacyjnym, jak i taktycznym. Dżentelmeni z Gearbox popracowali również nad optymalizacją kodu, skracając długość wczytywania się kolejnych mapek.

Kolejnym podrasowanym elementem najnowszej odsłony Brothers in Arms jest sztuczna inteligencja żołnierzy, tak sojuszników, jak i przeciwników. Wprowadzono kompletnie nowy, czterostopniowy system czujności żołdaków, aktywnie zmieniający się w zależności od nadanych rozkazów oraz aktualnej sytuacji na polu bitwy. Na najniższym stopniu czuwania ('relaxed state') podkomendni Bakera są raczej spokojni, trzymają broń na ramieniu i umilają sobie czas na konwersacjach, także z głównym bohaterem. Dla kontrastu, będący w podobnym stanie żołnierze niemieccy skupiają się raczej na czyszczeniu broni, doglądaniu ekwipunku czy jedzeniu. Następny poziom czujności (patrolowy) utrzymuje dzielnych wojaków w zadowalającej gotowości bojowej – żołnierze aktywnie lustrują otoczenie w poszukiwaniu wrogów, gotowi sprawnie otworzyć ogień w razie jakiegokolwiek zagrożenia. Kolejny stopień AI to 'ukrywanie się' (stealth) – pozostawieni w takim stanie piechociarze starają się pozostać zakamuflowani i zminimalizować ryzyko bycia wykrytym przez wroga. Ukrywający się sprzymierzeńcy zaczną strzelać tylko w trzech przypadkach: gdy zostaną ostrzelani, gdy dostaną rozkaz do ataku lub gdy sam gracz otworzy ogień. Ostatni, czwarty poziom czujności ('combat state') utrzymuje żołnierza w pełnej koncentracji i gotowości bojowej. Całość daje nam znacznie większą kontrolę nad podwładnymi, czyniąc całość znacznie bardziej intuicyjną.

Dużo czasu i energii poświęcono również przygotowaniom przerywników fabularnych. Tutaj także witamy nowy system, nazwany przez twórców Brotherhood Moments, w skrócie Bromos. Ma on za zadanie wyeksponować najciekawsze lub kluczowe dla fabuły momenty gry (przeżycia bohaterów, sposób na wyjście z dramatycznej sytuacji czy elementy humorystyczne), korzystając z różnego rodzaju technik (np. spowolnienia, zbliżenia itp.), które śmiało można nazwać “filmowymi”. Wszystko to ma na celu jeszcze lepsze i bardziej realistyczne ukazanie wojny, dobitne oddanie najsilniejszych przeżyć, jakie towarzyszą żołnierzom na polu bitwy, kiedy to niemal bez przerwy oscylują na cienkiej linii życia i śmierci.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 20  

Ocena gry 8.21 / 10 na podstawie 1958 ocen czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8.2 / 10 na podstawie 581 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Brothers in Arms: Hell's Highway

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Brothers in Arms: Hell's Highway

Rekomendowane: Core 2 Duo 2.6 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 256 MB (GeForce 7600 lub lepsza), 8 GB HDD, Windows XP SP3/Vista SP1

Brothers in Arms: Hell's Highway - recenzja gry

Recenzja 13 października 2008, 10:48

Seria Brothers in Arms znana jest przede wszystkim z tego, że była niejako pionierem kombinacji klasycznego FPS-a z taktyczną strategią. Hell’s Highway absolutnie nie stara się tego modelu rewolucjonizować. W dużym uproszczeniu wygląda to tak – po dotarciu w nowe miejsce analizujemy pozycje przeciwników i rozstawiamy swoich ludzi. Podwładnym wydajemy następnie polecenie postawienia ognia zaporowego, a w tym samym czasie w pojedynkę lub z udziałem innej drużyny atakujemy wrogów od flanki. Pomysł świetny, lecz we wcześniej wydanych grach wykonanie pozostawiało sporo do życzenia. Wrogowie zachowywali się irracjonalnie (albo zbyt pasywnie albo zbyt agresywnie), wszystkie akcje miały niemalże identyczny przebieg, a słaba konstrukcja map zmuszała do rozwiązywania problemów w ściśle ustalony sposób. Jak to wszystko wygląda w Hell’s Highway? Uważam, że jest teraz znacznie lepiej, choć nie zdołano wyeliminować wszystkich chorób wieku dziecięcego.

Komentarze Czytelników (578)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
17.11.2011 14:31
👍
odpowiedz
GAME fAn KP
7
Legionista

będzie w cd-action 12/2011

27.04.2012 16:31
😒
odpowiedz
giermuś1972
82
Ultra_Violence

Za co jak zainstaluję BiH HH, to mi wyskakuje błąd. Nie jest to typowe "wysyłaj/nie wysyłaj", tylko cała masa linijek z raportem o błędzie. Jeżeli ktoś będzie chciał mi pomóc, a będzie potrzebował zdjęcia, mogę takowe zamieścić. Proszę o pomoc.

29.04.2012 09:24
😒
odpowiedz
giermuś1972
82
Ultra_Violence

Już odpaliłem, ale mam inny problem. Kiedy odpalam 1 misje to mam takie dziwne... wygląda to tak jakby tekstury z żołnierzy odstawały tworząc coś na wzór odstających trójkątów, np. w jak w 1 misji jest ten nasz kompan to nie ma na sobie części tekstur i wystają z niego takie trójkąty. Pola na których nie ma tekstur są przeźroczyste. Pomocy!

29.04.2012 09:43
😡
odpowiedz
JÓZEK2
109
Generał

Masz ze sklepu czy ,,oryginalną,, kopię? Grałem w nią ze 2 lata temu i nie skończyłem po tym, jak dolazłem do połowy, albo i lepiej. W pewnym momencie gra się wyłączyła i...zaczęła się od początku. Straciłem wszystkie zapisane misje (?!) . Z resztą, nie wiele tracisz nie grając w nią :/

01.05.2012 12:21
😊
odpowiedz
giermuś1972
82
Ultra_Violence

Mam wersję z CDA, ale udało mi się ją uruchomić problem leżał w bibliotekach Physx tz. trzeba było ściągnąć najnowszą wersje (tą z 9.coś tam), i już nie było problemu. Jestem dalej niż w połowie i mogę powiedzieć, że jednak dużo bym stracił nie grając w nią. Why? Po pierwsze- bardzo fajna rozgrywka, po drugie- świetny dźwięk (BAR, M1928A1 (dla nie obeznanych w temacie chodzi o Thompsona), oraz grafika i najważniejsze klimat i filmiki ukazujące zmiany w psychice żołnierzy. A, i jest też trochę dołująca, w pewnej scenie tak mi się smutno jakoś zrobiło... brawa dla autorów, no chyba, że ja się starzeje. Moja ocena to 9/10, Call of Duty (te na WWII) mogą się schować przy klimacie z Brothers in Arms. Dodam jeszcze, że grałem we wszystkie poprzednie części i ta jest najlepsza.

13.05.2012 13:19
👍
odpowiedz
sylwek0770
2
Junior

Ta gra jest zajebista1

07.07.2012 05:02
odpowiedz
FeRu
40
Centurion

@ Giermuś1972 Całkowicie podzielam twoją opinię. Gra jest rewelacyjna, posiada niesamowity klimat i bardzo dobrą fabułę opartą na prawdziwych wydarzeniach co raczej każdy wie. Dzięki temu gracz przeżywa praktycznie to co ci bohaterowie na ekranie. Gierka jest tak wciągająca jak serial "Kompania Braci" ,momentami nawet bardzo przypomina ów serial. Grafika bardzo przyjemna, gameplay również, chociaż dla fanów CoD gameplay może się okazać zbyt statyczny,jednak trzeba pamiętać że to gra taktyczna, a nie 1 vs dywizjon nabiegających wprost pod lufe szkopów. Dgłosy broni ok,jednak mi bardziej przypadły do gustu dźwięki z poprzednich części, zwłaszcza dzwięk Thompsona,który tam miał moc a tu pyrczy jak kapiszonowiec,ale ogólnie jest ok. Efekty gore bardzo fajne, zwolnienia czasu i zblizenia gdy zrobimy coś widowiskowego, także rewelacja, swoją drogą twórcy powinni częściej używać takiej opcji w grach.Dobra interakcja z otoczeniem,prawie każdy drewniany obiekt w grze jak i umocnienia z worków z piaskiem da się rozpieprzyć w drobny mak granatami lub serią z karabinu. Kolejny wielki plus to aktorzy podkładający głos, ale oczywiście w wersji oryginalnej,bo polski dubbing to nieporozumienie..Nie powinno się w ogóle popełniać takiej zbrodni wojennej,bo to zabija klimat a czasem po prostu wku*wia bo z reguły polscy "aktorzy" są dobierani fatalnie pod względem umiejętności czy też barwy głosu.
Ok podsumowując: Polecam przede wszystkim każdemu fanowi II wojny światowej oraz gier taktycznych. Chociaż każdy będzie się przy niej bawił świetnie. Ocena 9/10 Amen

23.07.2012 10:32
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany811636
0
Generał

fajna gierka, ale ja zawsze czekalem az ubija moich towarzyszy i wtedy sam szedlem do przodu.

24.07.2012 20:07
odpowiedz
luso22
17
Chorąży

jest już jakiś sposób na multi w wersji z cda?

12.08.2012 19:08
odpowiedz
connor@.pl
16
Chorąży

mam pytanie,mam oryginalna wersje tej gry niestety ze zjebanym polskim dubbingiem od ktorego grac sie odechciewa jak sie go slyszy,czy ktos wie moze czy da sie zrobic tak zeby mowili oryginalnie po angielsku? dzieki za pomoc... :(

05.09.2012 14:04
👍
odpowiedz
cswthomas93pl
73
Legend

Zacny tytuł! Miałem okazje zainstalować grę z CD-Action, polski dubbing jest genialny, normalnie jakbym oglądał jakiś wojenny film :) Bardzo dobra grafika jak na 2008r, wymagania podane chyba z kosmosu. Na moim sprzęcie leci wszystko bez zacinki na maxa. Fajne zwolnione tempo podczas headshotów, dowodzenie oddziałem pozwala się na wczucie w bohatera, dość dobry system chowania się za osłonami, ogólnie dopracowany tytuł. Grałem w Road to Hill 30 i nie przypadł mi do gustu, tutaj jest wręcz odwrotnie. :) Głównie biegamy po farmach, trawach, budynkach itd, ale nie przeszkadza to w rozgrywce. Serdecznie polecam Hell's Highway! :)

11.09.2012 17:16
👍
odpowiedz
lika_19
24
Chorąży

super gra :)

26.12.2012 17:28
😃
odpowiedz
beowulf117
58
Dragonslayer
9.5

grałem w wszystkie części, gra super uproszczona troszkę względem poprzedniczek , rażących błędów brak, pomniejsze są oczywiście. dla fana bia pozycja obowiązkowa czekam na następną część

02.05.2013 22:04
odpowiedz
zanonimizowany812566
62
Generał
8.0

Gra wcale nie jest uproszczona, dla mnie wręcz przeciwnie. Cała seria jest genialna, lecz jak dla mnie nie przebiła genialnej 2-ójeczki :D

02.05.2013 22:55
odpowiedz
Irek22
88
Grzeczny już byłem
8.5

Bardzo dobra gra (zresztą cała seria BiA to jedyne gry od Gearbox, które mi przypadły do gustu). Ostatni naprawdę dobry drugowojenny FPS (2008!). Do czego to doszło, że ewentualny FPS podczas II wojny światowej wyróżniałby się dziś... oryginalnymi realiami!
W zasadzie trudno znaleźć jakieś większe błędy: dobra fabuła, świetny klimat, bardzo ładny design, piękna muzyka. Może tylko trochę zbyt schematyczne działania flankujące, choć osobiście i tak wolę to niż gnać na złamanie karku w Skrypt of Liniowość 275.
Wrażenie niszczy tylko fatalny polski dubbing.
Szkoda, że twórcy postanowili rozmienić markę na drobne (Furious).

PS. W początkowych założeniach Aliens: Colonial Marines miał być właśnie takim (taktycznym) Brothers in Arms w uniwersum Aliena... Ech... Pieprzeni ściemniacze i partacze.

27.06.2013 16:02
odpowiedz
ZioRPg
2
Chorąży

8/10 poprzednie części według mnie były lepsze

30.08.2013 20:16
odpowiedz
FeRu
40
Centurion

Mama nadziej że powstanie kontynuacja przygód drużyny Matta Bakera lub Reda Hardsocka. Najlepeij gdyby kolejna część opowiadała całą kampanie w Ardenach, Bastogne,Foy,Noville i na koniec juz podróż do niemiec, Hagenau...byłoby Ciekawie i dramatycznie.Za pewne dostaliśmy bysmy tytuł bardzo przypominający 6,7,8 odcinek kompani Braci, z czego bardzo bym sie cieszył.Pożyjemy zobaczymy.

08.09.2013 14:55
odpowiedz
cswthomas93pl
73
Legend
8.5

Tym razem nie dałem za wygraną i ukończyłem tytuł. Właśnie zobaczyłem napisy końcowe. Biorę się za jedynkę i dwójkę (tak, wiem. Kolejność nie taka, bo zacząłem od Hell's Highway, a nie wiedziałem, że mnie tak wciągnie).
Mam nadzieję na kontynuacje. Polecam!

Oprawa prawie jak w Far Cry 2 :p ->

18.12.2013 14:58
odpowiedz
Crystiano02
1
Junior

Czy gra działa bezproblemowo na Windows 8?

24.12.2013 16:24
odpowiedz
S.T.R.I.E.L.O.I.K
25
Chorąży

Cała seria jest fenomenalna!!! Polecam! Tej gry sie nie zapomina:d

13.01.2014 20:18
odpowiedz
staszeka
20
Legionista

Wydaje mi się, że to co zepsuło lekko tą grę to ta głupia moda na usuwanie paska życia i zastepowanie go odradzaniem co nie może iść w parze z grą taktyczną, w której musisz z góry zaplanować swoje działania, żeby przeżyć. W pierwszych 2 częściach przejście 10 metrów było czasem trudniejsze niż przejście jednej misji w Hell's highway, gdzie niestety mogłeś się skryć za ogrodzeniem i już miałeś życie znowu na maxa... Ech te czasy starych gier....

03.03.2014 11:15
odpowiedz
n0rbji
54
Siedzący Byk

Bardzo dobra, klimatyczna gra. Uwielbiam gry o tematyce II wojny światowej. Od czasów Call of Duty 5 jest to najlepsza wojenna strzelanka w jaką grałem. Filmowa fabuła, dobra muzyka, piekna grafika sprawia że przechodząć tą grę czujesz się jakbyś oglądał film wojenny. Minusem jest tylko to że jest za łatwa nawet na wyższym poziomie trudności... Jak dla mnie 9.5/10 :)

01.06.2014 22:58
😊
odpowiedz
Michiq
80
Pretorianin

Znakomity, ale krótki single,bardzo podobał mi się nacisk na fabułę, ale w polskiej wersji trąci troszkę ckliwymi emocjami.Spodziewałem się po Earned in Blood , że większy nacisk będą kłaść na taktykę a tutaj lekkie zaskoczenie w jakim ta kierunku podążyła.

02.06.2014 21:53
odpowiedz
Ajsu
2
Junior

Opalal to ktos na Windows 7 ?

06.11.2015 13:05
odpowiedz
n0rbji
54
Siedzący Byk
9.5

Przeszedłem całą trylogię (od tyłu :P ) i przyznam że to jedna z najlepszych serii. Aż szkoda że nie ma kontynuacji bo gra jest świetna. Gdyby tak zrobili kolejne części w oparciu o serial Kompania Braci... Pomarzyć zawsze można. Oceniając grę dałbym 10 ale ze względu na samoregenerujące się zdrowie zamiast klasycznego paska zdrowia dam tylko 9.5.

20.03.2016 16:44
odpowiedz
1 odpowiedź
BracoForOne
8
Konsul
6.5

inaczej COD połączony z taktykiem :)

28.03.2016 00:39
👍
odpowiedz
Dead Men
108
Generał
9.5

A Ardenów jak nie było tak nie ma a od premiery mineło już 8 lat

03.09.2016 16:43
odpowiedz
1 odpowiedź
Santiako
27
damianDgamer
4.5

Gralem w to chwile ale nie spodobalo mi sie :/

23.02.2017 21:20
odpowiedz
papież Flo IV
15
Ksiądz

Fabuła w tej grze wszystko ratuje. Szczególnie nie mogłem się oderwać od misji w Eindhoven. Polecam tym co mają zamiłowanie do taktyki i do gier wojennych równocześnie

post wyedytowany przez papież Flo IV 2017-02-23 21:23:12
19.08.2017 17:57
odpowiedz
AdictS
10
Legionista
7.5

Dobra gra i ciekawa odmiana dla innych taktycznych gier jak Hidden & dangerous Jednak denerwowały mnie strasznie przydługawe filmiki których nie da sie wyłączyć oraz ta dodatkowa psychoza i jakieś schizo głównego bohatera które było przedstawiane kolejną porcją filmików. Ogólnie polecam dla miłosników klimatu bo nie jest to shoter

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze