Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Layers of Fear XBOX ONE

Kolejna produkcja polskiego studia Bloober Team, tym razem będąca psychodelicznym horrorem. Podczas zabawy wcielamy się w obłąkanego malarza, starającego się dokończyć pracę nad dziełem swojego życia. Rozgrywka opiera się na przemierzaniu kolejnych lokacji domu, który zmienia się pod wpływem wizji artysty.

Przygodowe, FPP, horror, polskie, indie, XIX wiek.

Layers of Fear - screen - 2015-09-21 - 307682Layers of Fear - screen - 2015-09-21 - 307681Layers of Fear - screen - 2015-09-21 - 307680Layers of Fear - screen - 2015-09-21 - 307679Layers of Fear - screen - 2015-09-21 - 307678Layers of Fear - screen - 2015-09-21 - 307677Layers of Fear - screen - 2015-09-21 - 307676Layers of Fear - screen - 2015-09-21 - 307675Layers of Fear - screen - 2015-09-21 - 307674

Bloober Team | producent

Bloober Team | wydawca

Techland | wydawca PL

Strona oficjalna   Pomoc techniczna

wersja językowa:
polska i angielska

Data premiery gry Layers of Fear | XONE

16lutego2016

16lutego2016

premiera PL

Microsoft XBOX ONE
Okładka Layers of Fear (XONE)
Layers of Fear

Layers of Fear to pierwszoosobowy horror opracowany przez krakowski zespół Bloober Team (znany z takich projektów jak A-Men 2 i BRAWL) z myślą o Xbox One. Produkcja zderza ze sobą tematykę szaleństwa oraz malarstwa, tworząc psychodeliczne, przepełnione ciężkim klimatem doświadczenie. Twórcy łączą zabiegi charakterystyczne dla klasycznych, filmowych przedstawicieli gatunku z rozwiązaniami przywodzącymi na myśl serię Amnesia, a także gry Antichamber, Dear Esther czy Gone Home.

Fabuła

W grze wcielamy się w postać malarza żyjącego w XIX wieku i pragnącego ukończyć swoje wielkie dzieło. Bohater boryka się jednak z problemami psychicznymi, przez co przemierzanie jego posiadłości – w celu odnalezienia odpowiednich składników pozwalających stworzyć malarskie magnum opus – szybko staje się chaotyczną i niezrozumiałą podróżą przez umysł artysty, podczas której poznajemy historię protagonisty, jego rodziny, a także zgłębiamy szczegóły wydarzeń mających miejsce w przeszłości. Opowieść nie jest zatem liniowa, zaś pojęcie o jej przebiegu daje nam obserwacja zachodzących na terenie domu zjawisk, lektura porozrzucanych po rezydencji notatek czy słuchanie wspomnień bohatera.

Mechanika

Akcję obserwujemy z perspektywy pierwszoosobowej, zaś gra opiera się na eksplorowaniu poszczególnych rejonów posiadłości i wchodzeniu w interakcje z różnymi obiektami. System ten przypomina rozwiązanie zastosowane w Amnesii: Mrocznym Obłędzie, kierując naszymi poczynaniami tak, by mały cel (jak otwarcie drzwi za pomocą klucza) stanowił pretekst do odbycia dłuższej, wypełnionej zjawiskami paranormalnymi podróży. Bloober Team postarało się też o urozmaicenia w postaci małych sekwencji logicznych oraz zręcznościowych, które od czasu do czasu staną na naszej drodze, czyniąc przeprawę bardziej różnorodną.

Podczas rozgrywki na Xbox One możemy używać wielu przedmiotów (fortepiany, łańcuchy, dźwignie, włączniki), otwierać szafki, komody czy drzwi, a także czytać pozostawione tu i ówdzie materiały. Gra nie pozwala używać broni ani innych środków obrony przed niebezpieczeństwami i nie operuje żadnymi wskaźnikami (np. zdrowia psychicznego), umożliwia jednak podjęcie konfrontacji z nękającymi bohatera przywidzeniami, co może doprowadzić do swego rodzaju „śmierci”. Napięcie stopniowo budują wyskakujące czasem znikąd straszaki. Tempa rozgrywce nadaje również dynamicznie zmieniające się otoczenie, którego wygląd, stan i rozplanowanie ulega bezustannie niezgodnym z prawami logiki przemianom, niejednokrotnie zmuszając nas do zweryfikowania kierunku, w którym chcemy podążać.

Oprawa audiowizualna

Layers of Fear na Xbox One korzysta z silnika Unity 3D, którego potencjał został wykorzystany, by stworzyć szczegółowe, bogate w detale lokacje. Celem zagęszczenia atmosfery produkcji, twórcy oddali do dyspozycji gracza sieć niezbyt obszernych pomieszczeń i wąskich korytarzy, umiejętnie operując obecnym w nich stonowanym oświetleniem czy stosując odpowiednie nasycenie barw. Posiadłość bohatera – imponująco rozległy budynek utrzymany w stylu wiktoriańskim – wypełniona jest niepokojącymi obrazami, z których większość namalowana została specjalnie na potrzeby gry. Silnik pokazuje swoje możliwości szczególnie w momentach, gdy poszczególne pomieszczenia – wskutek halucynacji artysty – zniekształcają się lub przestają podlegać prawom fizyki, czemu często towarzyszy bogactwo efektów cząsteczkowych czy sugestywnych filtrów.

Odpowiedni nastrój zapewnia również towarzysząca eksploracji ścieżka dźwiękowa, wypełniona po brzegi muzyką klasyczną. Oprócz niej usłyszeć można charakterystyczne przygrywki na fortepianie czy pochodzące z ery gramofonowej utwory rozrywkowe.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena gry 8.1 / 10 na podstawie 74 ocen czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8.8 / 10 na podstawie 20 głosów czytelników.

Gry podobne do Layers of Fear

Klasyfikacja PEGI Layers of Fear

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.
PC-towe Layers of Fear za darmo
PC-towe Layers of Fear za darmo

wiadomość18 grudnia 2017

W sklepie Humble Store pojawiła się kolejna darmowa gra. Tym razem możecie zaopatrzyć się w PC-tową wersję horroru Layers of Fear.

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (11-17 września 2017 r.)
Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (11-17 września 2017 r.)

wiadomość18 września 2017

Miniony tydzień na polskim rynku gier okazał się dosyć spokojny. Zapowiedziano konwersję horroru Layers of Fear na Nintendo Switch, obejrzeliśmy nowy zapis rozgrywki z symulatora UBOOT, a premiera Frostpunk została opóźniona.

Layers of Fear: Inheritance - zapowiedziano dodatek do polskiego horroru
Layers of Fear: Inheritance - zapowiedziano dodatek do polskiego horroru

wiadomość2 lipca 2016

Polskie studio Bloober Team zapowiedziało Layers of Fear: Inheritance, czyli pierwszy dodatek fabularny do przygodówkowego horroru. W DLC wcielimy się córkę znanego z pierwowzoru malarza.

Polski horror Layers of Fear debiutuje na rynku
Polski horror Layers of Fear debiutuje na rynku

wiadomość16 lutego 2016

Od dziś posiadacze konsol PlayStation 4 i Xbox One oraz komputerów osobistych mogą nabyć pełną wersję polskiego horroru Layers of Fear. Tytuł doczekał się już sporej liczby recenzji, z których wynika, że deweloperom ze studia Bloober Team udało się stworzyć dobrą produkcję.

Wieści ze świata (Mirror’s Edge Catalyst, Layers of Fear, Homeworld: Deserts of Kharak, Spellweaver) 2/2/2016
Wieści ze świata (Mirror’s Edge Catalyst, Layers of Fear, Homeworld: Deserts of Kharak, Spellweaver) 2/2/2016

wiadomość2 lutego 2016

Dziś piszemy m.in. o premierze karcianki Spellweaver, zawartości bogatego wydania pudełkowego Layers of Fear na PC, patchu 1.0.1 z nową mapą do Homeworld: Deserts of Kharak i o anulowaniu crowdfundingowego projektu Ant Simulator z powodu przepuszczenia budżetu przez twórców na głupoty. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
13.02.2016 10:27
rafalbodzio
2
Junior

Witam napisane jest ze jest polska wersja językowa na xbox one na innych serwisach podają tylko wersie angielska
to jak to jest faktycznie

26.02.2016 12:25
odpowiedz
fux741
2
Legionista

Są napisy po polsku na PC. Dialogi czy teksty są po angielsku.

11.03.2017 10:37
😡
odpowiedz
Karolexification1
23
Legionista
8.5

Wszystko w porządku, tylko gra na xbox one to zwykły port z komputera na konsolę, sterowanie jest dosłownie to samo co na komputerze, czuć że żywcem przeniesione stamtąd bez żadnych obróbek. Poza tym gra laguje, na samym początku ciężko się do tego przyzwyczaić.