Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Amnesia - seria gier

Amnesia to seria pierwszoosobowych gier przygodowych utrzymanych w konwencji survival horroru, osadzonych w uniwersum inspirowanym twórczością H.P. Lovecrafta.

Studio odpowiedzialne za stworzenie cyklu to szwedzkie niezależne Frictional Games mające w swoim dorobku wyłącznie produkcje w klimacie grozy. Oprócz Amnezji studio znane jest również z cyklu Penumbra (2007-2008) składającego się z trzech części oraz z mrocznego horroru science fiction Soma, wydanego w 2015 roku.

Charakterystyczne elementy rozgrywki typowe dla wszystkich odsłon to przede wszystkim widok z perspektywy pierwszej osoby (FPP), atmosfera zagrożenia towarzysząca zabawie oraz brak systemu walki, który zastąpiony został koniecznością ucieczki przed zagrożeniem oraz dbania o stan psychiki bohatera. Na uwagę zasługują także dobrze zaprojektowane zagadki logiczne i środowiskowe.

Prace nad Amnesia: The Dark Descent studio rozpoczęło w tym samym czasie co ostatnią część Penumbry zatytułowaną Requiem. Przez to Amnesia zadebiutowała dopiero w 2010 roku, trafiając na komputery osobiste, a kilka lat później na PS4 (2016) i XONE (2018). Gra zdobyła kilka nagród i cieszyła się bardzo dobrym przyjęciem przez graczy, co miało też wpływ na sprzedaż tytułu, która w ciągu dwóch lat od premiery wyniosła około 1,4 mln egzemplarzy, kilkukrotnie zwracając koszty produkcji.

Akcja Amnesia: The Dark Descent rozgrywa się w 1839 roku w zamku Brennenburg w Prusach. Wcielamy się tu w Daniela, który budzi się pewnej nocy wewnątrz budowli, nie mając najmniejszego pojęcia, co tutaj robi ani jak się tutaj znalazł. Wie natomiast, jak się nazywa, skąd pochodzi i że ktoś go ściga. Szybko jednak odkrywa notatkę, pozostawioną mu przez niego samego zanim stracił pamięć, nakazującą mu wejście w głąb zamku, do pomieszczenia zwanego Inner Sanctum w celu zgładzenia barona tego miejsca — Alexandra. Tak rozpoczyna się mrożąca krew w żyłach historia rozsiana po licznych komnatach i pomieszczeniach zamku, których eksplorowanie stopniowo zacznie coraz bardziej przybliżać historię tego miejsca, nasze położenie i istotę przyświecającego nam celu. Podróż nie należy jednak do bezpiecznych, bo wewnątrz zamku grasują dziwaczne i przerażające humanoidalne monstra gotowe rozerwać nas na strzępy, jeśli tylko nas zobaczą. Daniel więc oprócz unikania spotkania z potworami musi uważać na poziom swojego zdrowia psychicznego, które tym bardziej jest zagrożone, im dłużej przebywa on w ciemności, a także im bardziej przygląda się potworom.

Druga odsłona serii — Amnesia: Machine for Pigs — została wydana trzy lata później na PC, gdzie doczekała się mieszanego odbioru ze strony krytyków i graczy. W późniejszych latach, tak jak pierwsza część, trafiła na kolejne platformy: PS4 (2016), XONE (2018) i Nintendo Switch (2019). Tym razem tytuł powstał dzięki współpracy Frictional Games (tu w roli wydawcy) z The Chinese Room, studia znanego przede wszystkim za sprawą spokojnego walking simulatora Dear Esther. Początkowo Machine for Pigs miało pełnić rolę jedynie moda do pierwszej odsłony serii, jednak z biegiem czasu projekt zaczął się rozrastać i oba studia zdecydowały się na połączenie sił w celu wydania zapowiadającej się obiecująco kontynuacji. Ta jednak nie zabiera nas do tego samego miejsca akcji ani nie wcielamy się w tego samego bohatera, bo tym razem gra przenosi nas do sylwestra 1899 roku do Londynu, gdzie kierujemy Oswaldem Mandusem. Bogaty przedsiębiorca parający się rzeźnictwem jest dalekim kuzynem protagonisty pierwszej odsłony gry. Machine for Pigs rozpoczyna się pobudką Oswalda po trwającej kilka miesięcy gorączce, będącej następstwem wyprawy bohatera do azteckich ruin położonych w Meksyku. Protagonista po przebudzeniu słyszy jednak głosy wzywających go synów, a do tego otrzymuje enigmatyczny telefon od osobnika nazywającego siebie “The Engineer”, który informuje go, że synowie Oswalda zostali uwięzieni pod domostwem w dziwacznej maszynie. Decydujemy się wyruszyć im na pomoc, co okaże się znacznie trudniejsze niż mogłoby się wydawać.

Premiera trzeciej odsłony z kolei, zatytułowanej Amnesia Rebirth, została zaplanowana na koniec 2020 roku na PC i PS4 i tym razem za jej stworzenie odpowiada wyłącznie studio Frictional Games. Tytuł ponownie zabiera nas w zupełnie inne miejsce, jednakże osadzone w tym samym uniwersum. W grze wcielamy się w kobietę, Tasi Trainon, która podobnie jak Daniel utraciła pamięć. Chcąc zrozumieć, kim jest i jak się tu znalazła, zmuszona jest przemierzać algierską pustynię i porozrzucane po niej lokacje pełne notatek i łamigłówek koniecznych do rozwiązania w celu zdobycia potrzebnych informacji. Standardowo dla serii, nie jesteśmy tu sami, bo ściga nas potworna bestia, więc już i tak nieciekawa sytuacja bohaterki komplikuje się jeszcze bardziej.

Oprawa wizualna w grach z serii Amnesia generowana jest w oparciu o autorski silnik studia Frictional Games – HPL 2. Zapewnia on wysokiej jakości trójwymiarową grafikę, która umiejętnie wkomponowana została w mroczną atmosferę survival horroru.

Amnesia: Rebirth
Amnesia: Rebirth

Przygodowe 20 października 2020

Trzecia część popularnej serii pierwszoosobowych survival horrorów. W Amnesia: Rebirth wcielamy się w pozbawioną pamięci Tasi Trianon, która próbuje odkryć swoją przeszłość na algierskiej pustyni. Gra została opracowana przez twórców oryginału – studio Frictional Games.

PCPS4

Amnesia: Collection
Amnesia: Collection

Przygodowe 22 listopada 2016

Zestaw dwóch pierwszoosobowych survival horrorów - Amnesia: Mroczny Obłęd (wraz z dodatkiem Amnesia: Justine) oraz Amnesia: A Machine for Pigs. Pierwsza z wymienionych produkcji osadzona jest w mrocznym zamczysku; gracz wciela się w dotkniętego amnezją Daniela, który usiłuje odnaleźć i pokonać szalonego właściciela twierdzy. W dodatku Justine wcielamy się w kobietę będącą obiektem testu psychologicznego. Z kolei Amnesia: A Machine for Pigs skupia się na postaci przedsiębiorcy Oswalda Mandusa, złożonego egzotyczną chorobą. Gdy po przebudzeniu się z koszmarnego snu odkrywa, że jego posiadłość została opuszczona, rozpoczyna gorączkowe poszukiwania swoich dzieci. Wszystkie gry są pierwszoosobowymi przygodówkami w konwencji horroru, w których bohater nie ma żadnej broni, a jedynym sposobem na uniknięcie śmierci z rąk przeczesujących lokacje przeciwników jest ukrywanie się w cieniu oraz ucieczka. Niestety, długie pozostawanie w mroku i bycie świadkiem niepokojących zjawisk fatalnie wpływa na zdrowie psychiczne bohatera. Eksplorując ponure miejsca, często musimy też rozwiązywać zagadki logiczne.

PCPS4XONESwitch

Amnesia: A Machine for Pigs
Amnesia: A Machine for Pigs

Przygodowe 10 września 2013

Druga gra z cyklu przygodowych survival horrorów Amnesia. Amnesia: A Machine for Pig zrealizowana została przez ekipę deweloperską The Chinese Room pod nadzorem studia Frictional Games (twórcy Amnesia: The Dark Descent).

PC

Amnesia: Mroczny Obłęd
Amnesia: Mroczny Obłęd

Przygodowe 8 września 2010

Zrealizowana w konwencji survival horroru mroczna przygodówka akcji, za której powstanie gry odpowiada ekipa studia Frictional Games – twórcy cenionej serii Penumbra. W grze wcielamy się w postać mężczyzny, który z własnej inicjatywy stracił pamięć. Błądząc po korytarzach potężnego zamczyska, nie pamięta dokładnie co się stało, ale jest pewien, że jego życiu zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo. Poprzez eksplorację i rozwiązywanie kolejnych zagadek, nasz protoplasta odkrywa kolejne przerażające fakty z własnej przeszłości, kryjące odpowiedzi na szereg nurtujących go pytań. Autorzy zaoferowali nietypowe mechanizmy rozgrywki, rezygnując całkowicie z możliwości walki. W zamian za to podczas gry musimy dbać o stan psychiczny bohatera, unikając mroku i uciekając przed rozmaitymi przerażającymi stworzeniami. Naszym podstawowym orężem są zaś zapałki, lampa olejna oraz inne źródła światła. Produkcja cechuje się mrocznym klimatem, nawiązującym do twórczości H.P. Lovecrafta.

PC