Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Amnesia - seria gier

Cykl przygodowych gier akcji w konwencji mrocznego survival-horroru. Marka stworzona została przez studio Frictional Games (znane z serii Penumbra), które przyjęło na siebie także rolę wydawcy.

Deweloping pierwszej gry z cyklu – Amnesia: The Dark Descent ruszył równolegle z pracami nad Penumbra: Requiem (2008). Niezależne produkcja oficjalnie zapowiedziana została pod koniec 2009 roku, a jej premiera miała miejsce we wrześniu 2010 roku. Tytuł spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem, o czym świadczyć może szacunkowa liczba 1,4 mln egzemplarzy gry sprzedanych w ciągu dwóch lat. Na drugą odsłonę serii – Amnesia: Machine for Pigs gracze musieli poczekać do 2013 roku. Tym razem studio Frictional Games zajęło się stroną wydawniczą, zlecając deweloping ekipie The Chinese Room, czyli twórcom gry Dear Esther.

Wspólnym mianownikiem serii Amnesia jest mroczne uniwersum inspirowane twórczością H. P. Lovecrafta. Gry nie są jednak bezpośrednio połączone fabularnie. Akcja Amnesia: The Dark Descent toczy się w roku 1839 na terenie Prus, podczas gdy wydarzenia z Amnesia: Machine for Pigs związane są z Londynem u schyłku XIX wieku.

Charakterystyczne elementy rozgrywki to przede wszystkim widok z perspektywy pierwszej osoby (FPP), atmosfera zagrożenia towarzysząca zabawie oraz brak systemu walki, który zastąpiony został koniecznością dbania o stan psychiki bohatera. Na uwagę zasługują także dobrze zaprojektowane zagadki logiczne.

Oprawa wizualna w grach z serii Amnesia generowana jest w oparciu o autorski silnik studia Frictional Games – HPL 2. Zapewnia on wysokiej jakości trójwymiarową grafikę, która umiejętnie wkomponowana została w mroczna atmosferę survival-horroru.

Amnesia: Rebirth
Amnesia: Rebirth

Przygodowe 2020

Trzecia część popularnej serii pierwszoosobowych survival horrorów. W Amnesia: Rebirth wcielamy się w pozbawioną pamięci Tasi Trianon, która próbuje odkryć swoją przeszłość na algierskiej pustyni. Gra została opracowana przez twórców oryginału – studio Frictional Games.

PCPS4

Amnesia: Collection
Amnesia: Collection

Przygodowe 22 listopada 2016

Zestaw dwóch pierwszoosobowych survival horrorów - Amnesia: Mroczny Obłęd (wraz z dodatkiem Amnesia: Justine) oraz Amnesia: A Machine for Pigs. Pierwsza z wymienionych produkcji osadzona jest w mrocznym zamczysku; gracz wciela się w dotkniętego amnezją Daniela, który usiłuje odnaleźć i pokonać szalonego właściciela twierdzy. W dodatku Justine wcielamy się w kobietę będącą obiektem testu psychologicznego. Z kolei Amnesia: A Machine for Pigs skupia się na postaci przedsiębiorcy Oswalda Mandusa, złożonego egzotyczną chorobą. Gdy po przebudzeniu się z koszmarnego snu odkrywa, że jego posiadłość została opuszczona, rozpoczyna gorączkowe poszukiwania swoich dzieci. Wszystkie gry są pierwszoosobowymi przygodówkami w konwencji horroru, w których bohater nie ma żadnej broni, a jedynym sposobem na uniknięcie śmierci z rąk przeczesujących lokacje przeciwników jest ukrywanie się w cieniu oraz ucieczka. Niestety, długie pozostawanie w mroku i bycie świadkiem niepokojących zjawisk fatalnie wpływa na zdrowie psychiczne bohatera. Eksplorując ponure miejsca, często musimy też rozwiązywać zagadki logiczne.

PCPS4XONESwitch

Amnesia: A Machine for Pigs
Amnesia: A Machine for Pigs

Przygodowe 10 września 2013

Druga gra z cyklu przygodowych survival horrorów Amnesia. Produkcja zrealizowana została przez ekipę deweloperską The Chinese Room pod nadzorem studia Frictional Games (twórcy Amnesia: The Dark Descent). Fabuła Amnesia: A Machine for Pigs koncentruje się wokół zagadki tytułowej maszyny. Akcja osadzona została w 1899 roku. Gracz wciela się w rolę przedsiębiorcy, Oswalda Mandusa, który na skutek tajemniczej przypadłości zapadł na kilka miesięcy w śpiączkę i stracił pamięć. Odzyskawszy przytomność, bohater odkrywa, że reszta domowników zniknęła, a spod podłogi dobiega niepokojący odgłos jakiejś maszyny... Wydarzenia w grze prezentowane są z perspektywy pierwszej osoby (FPP), co w połączeniu z nastrojową oprawą audiowizualną i trzymającą w napięciu historią potęguje odczuwany strach.

PC

Amnesia: Mroczny Obłęd
Amnesia: Mroczny Obłęd

Przygodowe 8 września 2010

Zrealizowana w konwencji survival horroru mroczna przygodówka akcji, za której powstanie gry odpowiada ekipa studia Frictional Games – twórcy cenionej serii Penumbra. W grze wcielamy się w postać mężczyzny, który z własnej inicjatywy stracił pamięć. Błądząc po korytarzach potężnego zamczyska, nie pamięta dokładnie co się stało, ale jest pewien, że jego życiu zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo. Poprzez eksplorację i rozwiązywanie kolejnych zagadek, nasz protoplasta odkrywa kolejne przerażające fakty z własnej przeszłości, kryjące odpowiedzi na szereg nurtujących go pytań. Autorzy zaoferowali nietypowe mechanizmy rozgrywki, rezygnując całkowicie z możliwości walki. W zamian za to podczas gry musimy dbać o stan psychiczny bohatera, unikając mroku i uciekając przed rozmaitymi przerażającymi stworzeniami. Naszym podstawowym orężem są zaś zapałki, lampa olejna oraz inne źródła światła. Produkcja cechuje się mrocznym klimatem, nawiązującym do twórczości H.P. Lovecrafta.

PC