Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Amnesia - seria gier

Amnesia to seria survival horrorów utrzymanych w konwencji gier przygodowych FPP. Źródłem inspiracji dla cyklu jest między innymi twórczość H.P. Lovecrafta.

Seria została stworzona przez niezależne szwedzkie studio Frictional Games, mające w swoim portfolio wyłącznie produkcje utrzymane w klimacie grozy. Oprócz Amnesii, zespół znany jest z trylogii Penumbra (2007-2008) oraz mrocznego horroru science fiction pod tytyłem SOMA (2015). Elementy charakterystyczne dla opisywanej serii to przede wszystkim widok z perspektywy pierwszej osoby (FPP), atmosfera zagrożenia, konieczność dbania o stan psychiki kontrolowanej postaci oraz brak systemu walki. Zmiany w ostatnim z wymienionych elementów nastąpiły wraz z premierą gry Amnesia: The Bunker, która wprowadziła możliwość korzystania z rewolweru i granatów. Na uwagę zasługują także dobrze zaprojektowane zagadki logiczne i środowiskowe.

Prace nad Amnesia: The Dark Descent, czyli pierwszą częścią serii, studio rozpoczęło równolegle do prac nad grą Penumbra: Requiem. Pozycja zadebiutowała w 2010 roku na komputerach osobistych, a na przestrzeni kolejnych lat pojawiła się na innych platformach. Gra zdobyła kilka nagród i cieszyła się bardzo dobrym przyjęciem ze strony graczy, co znalazło odzwierciedlenie w jej sprzedaży (która w ciągu dwóch lat od premiery wyniosła około 1,4 mln egzemplarzy, kilkukrotnie zwracając koszty produkcji).

Druga odsłona cyklu, czyli Amnesia: Machine for Pigs, zadebiutowała trzy lata później na komputerach osobistych (i podobnie jak poprzedniczka, z czasem pojawiła się również na innych platformach). Tytuł nie był przy tym dziełem Frictional Games (które pełniło rolę jego wydawcy), lecz zespołu The Chinese Room; mowa o deweloperach, którzy wówczas byli znani jedynie z ciepło przyjętego Dear Esther, jednak w kolejnych latach zapisali się złotymi zgłoskami na kartach historii branży za sprawą gry Everybody’s Gone to the Rapture. Pozycja doczekała się mieszanego odbioru ze strony krytyków i graczy. Co ciekawe, początkowo Machine for Pigs miało pełnić rolę jedynie moda do pierwowzoru, jednak z biegiem czasu projekt zaczął się rozrastać, przez co studia zdecydowały się na połączenie sił w celu wydania go jako pełnoprawnej kontynuacji.

Na trzecią część serii Amnesia, zatytułowaną Amnesia: Rebirth, gracze musieli zaczekać do października 2020 roku. Tytuł zagościł na komputerach osobistych i PlayStation 4, a z czasem pojawił się również na innych platformach. Dzieło studia Frictional Games czerpało garściami z dorobku cyklu i choć nie wprowadziło znaczących nowości, doczekało się ciepłego przyjęcia ze strony recenzentów oraz graczy. Niemniej, produkcja nie sprzedawała się zgodnie z oczekiwaniami; dość powiedzieć, że nie zdołała na siebie zarobić w ciągu niemal pół roku od premiery.

Mimo to Amnesia: Rebirth nie była łabędzim śpiewem cyklu. W 2023 roku na sklepowych półkach pojawiła się jego czwarta odsłona, czyli Amnesia: The Bunker. W przeciwieństwie do poprzedniczki, omawiana gra wprowadziła istotną nowość – broń palną (rewolwer) i granaty, z której kontrolowana przez nas postać mogła korzystać w sytuacjach bez wyjścia. Poza tym oprócz szeregowych przeciwników, studio zdecydowało się wprowadzić główne monstrum na miarę Obcego z gry Alien: Isolation.

Gry z serii Amnesia działają w oparciu o autorski silnik studia Frictional Games – HPL Engine. Technologia ta zapewnia trójwymiarową grafikę wysokiej jakości..

Amnesia: The Bunker
Amnesia: The Bunker

Przygodowe 6 czerwca 2023

Kolejna odsłona kultowej serii survival horrorów FPP od studia Frictional Games. Akcję gry osadzono w bunkrze z okresu I wojny światowej, a gracz – inaczej niż w poprzedniczkach – ma do dyspozycji broń palną.

PCXSXPS4XONE

Amnesia: Rebirth
Amnesia: Rebirth

Przygodowe 20 października 2020

Trzecia część popularnej serii pierwszoosobowych survival horrorów. W Amnesia: Rebirth wcielamy się w pozbawioną pamięci Tasi Trianon, która próbuje odkryć swoją przeszłość na algierskiej pustyni. Gra została opracowana przez twórców oryginału – studio Frictional Games.

PCXSXPS4XONE

Amnesia: Collection
Amnesia: Collection

Przygodowe 22 listopada 2016

Zestaw dwóch pierwszoosobowych survival horrorów - Amnesia: Mroczny Obłęd (wraz z dodatkiem Amnesia: Justine) oraz Amnesia: A Machine for Pigs. Pierwsza z wymienionych produkcji osadzona jest w mrocznym zamczysku; gracz wciela się w dotkniętego amnezją Daniela, który usiłuje odnaleźć i pokonać szalonego właściciela twierdzy. W dodatku Justine wcielamy się w kobietę będącą obiektem testu psychologicznego. Z kolei Amnesia: A Machine for Pigs skupia się na postaci przedsiębiorcy Oswalda Mandusa, złożonego egzotyczną chorobą. Gdy po przebudzeniu się z koszmarnego snu odkrywa, że jego posiadłość została opuszczona, rozpoczyna gorączkowe poszukiwania swoich dzieci. Wszystkie gry są pierwszoosobowymi przygodówkami w konwencji horroru, w których bohater nie ma żadnej broni, a jedynym sposobem na uniknięcie śmierci z rąk przeczesujących lokacje przeciwników jest ukrywanie się w cieniu oraz ucieczka. Niestety, długie pozostawanie w mroku i bycie świadkiem niepokojących zjawisk fatalnie wpływa na zdrowie psychiczne bohatera. Eksplorując ponure miejsca, często musimy też rozwiązywać zagadki logiczne.

PCPS4XONESwitch

Amnesia: A Machine for Pigs
Amnesia: A Machine for Pigs

Przygodowe 10 września 2013

Druga gra z cyklu przygodowych survival horrorów Amnesia. Amnesia: A Machine for Pig zrealizowana została przez ekipę deweloperską The Chinese Room pod nadzorem studia Frictional Games (twórcy Amnesia: The Dark Descent).

PC

Amnesia: Mroczny Obłęd
Amnesia: Mroczny Obłęd

Przygodowe 8 września 2010

Zrealizowana w konwencji survival horroru mroczna przygodówka akcji, za której powstanie gry odpowiada ekipa studia Frictional Games – twórcy cenionej serii Penumbra. W grze wcielamy się w postać mężczyzny, który z własnej inicjatywy stracił pamięć. Błądząc po korytarzach potężnego zamczyska, nie pamięta dokładnie co się stało, ale jest pewien, że jego życiu zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo. Poprzez eksplorację i rozwiązywanie kolejnych zagadek, nasz protoplasta odkrywa kolejne przerażające fakty z własnej przeszłości, kryjące odpowiedzi na szereg nurtujących go pytań. Autorzy zaoferowali nietypowe mechanizmy rozgrywki, rezygnując całkowicie z możliwości walki. W zamian za to podczas gry musimy dbać o stan psychiczny bohatera, unikając mroku i uciekając przed rozmaitymi przerażającymi stworzeniami. Naszym podstawowym orężem są zaś zapałki, lampa olejna oraz inne źródła światła. Produkcja cechuje się mrocznym klimatem, nawiązującym do twórczości H.P. Lovecrafta.

PC