Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS4SwitchPCXONE
Okładka Amnesia: Collection (PS4)

Amnesia: Collection

Zestaw dwóch pierwszoosobowych survival horrorów - Amnesia: Mroczny Obłęd (wraz z dodatkiem Amnesia: Justine) oraz Amnesia: A Machine for Pigs.

Przygodowe | FPP | survival horror | horror | pakiet | XIX wiek

Okładka Amnesia: Collection (PS4)

producent: Frictional Games

data premiery gry:

22lis2016

PS4 PC

31sie2018

XONE

12wrz2019

Switch

Amnesia: Collection to zestaw gier Amnesia: Mroczny Obłęd (wraz z dodatkiem Amnesia: Justine) oraz Amnesia: A Machine for Pigs. Za stworzenie pierwszej produkcji odpowiada studio Frictional Games, natomiast drugi z wymienionych tytułów opracowała ekipa The Chinese Room, znana między innymi z Dear Esther.

Fabuła

Amnesia: Mroczny Obłęd opowiada o przygodach dotkniętego amnezją Daniela, który budzi się w mrocznym zamczysku. Protagonista szybko odkrywa, że w tym miejscu dzieje się coś złego; zadaniem gracza jest nie tylko uporanie się z problemem, lecz także poznanie tajemnic z przeszłości Daniela. W dodatku Justine wcielamy się natomiast w kobietę będącą obiektem testu psychologicznego.

Gra Amnesia: A Machine for Pigs nie stanowi fabularnej kontynuacji poprzedniczki. Poznajemy w niej losy przedsiębiorcy Oswalda Mandusa, który zachorował podczas jednej z wypraw w egzotyczne rejony świata. Pewnego dnia, tuż po tym, jak przyśnił mu się dziwny koszmar, mężczyzna odkrywa, że został w domu sam. Przeczuwa jednak, że jego dzieciom zagraża niebezpieczeństwo, więc czym prędzej rozpoczyna poszukiwania.

Mechanika

Produkcje składające się na zestaw Amnesia: Collection to przygodówki wzbogacone o elementy survival horroru, w których akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby (FPP), a główny nacisk położono na klimat i historię.

W Amnesia: Mroczny Obłęd rozgrywka opiera się na przemierzaniu ponurych lokacji, w których rozwiązujemy łamigłówki i staramy się za wszelką cenę unikać wrogów. Główny bohater nie potrafi walczyć, więc każda bezpośrednia konfrontacja kończy się jego śmiercią. Nieustanne poczucie zagrożenia potęgowane jest przez fakt, że musimy dbać o stabilność psychiczną protagonisty – nie tylko drastyczne i niepokojące sceny, na jakie natykamy się regularnie, ale też samo przebywanie w ciemnościach sprawia, że Daniel zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością. Problem w tym, że mrok często jest jedynym schronieniem przed potworami, a rozświetlanie go dzięki posiadanej lampie oliwnej (wymagającej, rzecz jasna, zapałek) ściąga na nas ich uwagę.

Amnesia: A Machine for Pigs opiera się na podobnych mechanikach, aczkolwiek nie straszy już tak skutecznie. Deweloperzy zrezygnowali z części elementów znanych z pierwowzoru (m.in. mniej tu zagadek), podczas rozgrywki występuje mniej tak zwanych jump scare’ów, a klimat budowany jest głównie przez same projekty lokacji i zabawę z psychiką gracza.

Kwestie techniczne

Przyprawiająca o dreszcze atmosfera będąca cechą charakterystyczną gier wchodzących w skład kompilacji Amnesia: Collection jest budowana głównie przez mroczną kolorystykę; nie bez znaczenia pozostaje również klimatyczny soundtrack.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 4,8 / 10 na podstawie 206 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 3 głosów czytelników.

Gry podobne do Amnesia: Collection

Klasyfikacja PEGI Amnesia: Collection

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Danteveli_ Ekspert 9 grudnia 2016

Żyjemy w epoce remastera. Od kilku lat na rynek wypluwane są niezliczone porty starszych gier. Z jakiegoś powodu ($$$) wydawcy decydują się nieustannie serwować nam odgrzewane kotlety. Przyszła pora na kolejny tekst na temat produkcji tego typu. Na tapetę biorę Amnesia Collection na PlayStation 4. Może zostanie w jakiś sposób pozytywnie zaskoczony?

7.0
Amnesia Collection do zgarnięcia za darmo na Steam
Amnesia Collection do zgarnięcia za darmo na Steam

wiadomość9 marca 2018

Od teraz, przez ograniczony, ale bliżej nieokreślony czas, możemy za darmo dodać do swojej biblioteki Steam zestaw gier Amnesia Collection.

Amnesia Collection za darmo
Amnesia Collection za darmo

wiadomość25 stycznia 2018

Doczekaliśmy się kolejnej darmowej produkcji w Humble Store. Tym razem jest nią Amnesia: Collection, którą można otrzymać bez wydawania pieniędzy do soboty wieczorem.

Zapowiedziano Amnesia: Collection na PlayStation 4

wiadomość19 października 2016

Studio Frictional Games zapowiedziało pakiet Amnesia: Collection na konsolę PlayStation 4. Zestaw ukaże się 22 listopada i zawierać będzie gry Amnesia: Mroczny Obłęd, Amnesia: A Machine for Pigs oraz Amnesia: Justine.

PS4
PC
XONE
Switch