Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS4SwitchPCXONE
Okładka Amnesia: Collection (PC)
OkładkaAmnesia: Collection (PC)

Amnesia: Collection

Zestaw dwóch pierwszoosobowych survival horrorów - Amnesia: Mroczny Obłęd (wraz z dodatkiem Amnesia: Justine) oraz Amnesia: A Machine for Pigs.

Przygodowe | FPP | survival horror | horror | pakiet | XIX wiek | Game Pass

Amnesia: Collection Premiera

22lis2016

PC PS4

31sie2018

XONE

12wrz2019

Switch

producent: Frictional Games wydawca: Frictional Games

Amnesia: Collection to zestaw gier Amnesia: Mroczny Obłęd (wraz z dodatkiem Amnesia: Justine) oraz Amnesia: A Machine for Pigs. Za stworzenie pierwszej produkcji odpowiada studio Frictional Games, natomiast drugi z wymienionych tytułów opracowała ekipa The Chinese Room, znana między innymi z Dear Esther.

Fabuła

Amnesia: Mroczny Obłęd opowiada o przygodach dotkniętego amnezją Daniela, który budzi się w mrocznym zamczysku. Protagonista szybko odkrywa, że w tym miejscu dzieje się coś złego; zadaniem gracza jest nie tylko uporanie się z problemem, lecz także poznanie tajemnic z przeszłości Daniela. W dodatku Justine wcielamy się natomiast w kobietę będącą obiektem testu psychologicznego.

Gra Amnesia: A Machine for Pigs nie stanowi fabularnej kontynuacji poprzedniczki. Poznajemy w niej losy przedsiębiorcy Oswalda Mandusa, który zachorował podczas jednej z wypraw w egzotyczne rejony świata. Pewnego dnia, tuż po tym, jak przyśnił mu się dziwny koszmar, mężczyzna odkrywa, że został w domu sam. Przeczuwa jednak, że jego dzieciom zagraża niebezpieczeństwo, więc czym prędzej rozpoczyna poszukiwania.

Mechanika

Produkcje składające się na zestaw Amnesia: Collection to przygodówki wzbogacone o elementy survival horroru, w których akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby (FPP), a główny nacisk położono na klimat i historię.

W Amnesia: Mroczny Obłęd rozgrywka opiera się na przemierzaniu ponurych lokacji, w których rozwiązujemy łamigłówki i staramy się za wszelką cenę unikać wrogów. Główny bohater nie potrafi walczyć, więc każda bezpośrednia konfrontacja kończy się jego śmiercią. Nieustanne poczucie zagrożenia potęgowane jest przez fakt, że musimy dbać o stabilność psychiczną protagonisty – nie tylko drastyczne i niepokojące sceny, na jakie natykamy się regularnie, ale też samo przebywanie w ciemnościach sprawia, że Daniel zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością. Problem w tym, że mrok często jest jedynym schronieniem przed potworami, a rozświetlanie go dzięki posiadanej lampie oliwnej (wymagającej, rzecz jasna, zapałek) ściąga na nas ich uwagę.

Amnesia: A Machine for Pigs opiera się na podobnych mechanikach, aczkolwiek nie straszy już tak skutecznie. Deweloperzy zrezygnowali z części elementów znanych z pierwowzoru (m.in. mniej tu zagadek), podczas rozgrywki występuje mniej tak zwanych jump scare’ów, a klimat budowany jest głównie przez same projekty lokacji i zabawę z psychiką gracza.

Kwestie techniczne

Przyprawiająca o dreszcze atmosfera będąca cechą charakterystyczną gier wchodzących w skład kompilacji Amnesia: Collection jest budowana głównie przez mroczną kolorystykę; nie bez znaczenia pozostaje również klimatyczny soundtrack.

Ostatnia modyfikacja 26 stycznia 2018

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,6 / 10 na podstawie 215 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Amnesia: Collection

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.
PS4
PC
XONE
Switch