Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Layers of Fear - seria gier

Layers of Fear to seria przygodówek utrzymanych w konwencji psychologicznego horroru, opracowanych przez polską firmę Bloober Team – niezależne studio deweloperskie, założone w 2008 roku. Silną inspiracją dla twórców pierwszej części stał się grywalny teaser długo oczekiwanego lecz nigdy nieukończonego Silent Hills – kolejnej odsłony kultowego cyklu gier grozy od studia Konami. Nawiązanie do tak głośnego tytułu przyciągnęło uwagę zarówno graczy z kraju, jak i z zagranicy, a odniesiony przez grę sukces zmotywował deweloperów do pracy nad następnymi projektami tego pokroju.

Pierwsze Layers of Fear – wydane przez firmę Aspyr – ukazało się w lutym 2016 roku. Akcja tytułu rozgrywa się w latach 20. XX wieku, w bliżej nieznanym mieście w Stanach Zjednoczonych. W grze tej przychodzi nam wcielić się w artystę malarza, który po powrocie z rozprawy sądowej zaczyna przemierzać pokoje swojego rozległego, choć pozbawionego życia domostwa. Po wnikliwym obchodzie w końcu trafia do pracowni. Pośrodku pomieszczenia stoi sztaluga a na niej okryty płachtą obraz – dzieło jego życia, które bohater pragnie za wszelką cenę ukończyć.

2 sierpnia tego samego roku twórcy wypuścili pierwszy dodatek fabularny do gry – Inheritance – w którym wcielamy się w córkę artysty. Akcja tytułu ponownie przenosi nas do mrocznej rezydencji, tym razem jednak historia nieszczęsnej rodziny zostaje nam ukazana z perspektywy jego najmłodszej członkini. Podobnie jak w pierwowzorze rozgrywka jest tu prowadzona z perspektywy pierwszej osoby i opiera się przede wszystkim na eksploracji i rozwiązywaniu łamigłówek.

Kolejna część serii miała swoją premierę w 2018 roku. W odróżnieniu do jedynki akcja Layers of Fear 2 rozgrywa się na opuszczonym statku, a motywem przewodnim tytułu nie jest już malarstwo, lecz sztuka filmowa. W grze tej przejmujemy więc kontrolę nad nieznanym nam z imienia aktorem, który otrzymał właśnie angaż w filmie kręconym na pokładzie liniowca. W rolę narratora opowieści wcielił się tu Tony Todd, znany m. in. z tytułowej roli w Candymanie – serii zapoczątkowanej w 1992 roku i opracowanej na podstawie książki Clive’a Barkera. Kompozycją muzyki zajął się natomiast Arkadiusz Reikowski. Pomimo poprawy pewnych aspektów rozgrywki, druga część Layers of Fear nie cieszyła się już tak dużym zainteresowaniem co jej poprzedniczka.

Pod koniec 2021 roku studio Bloober Team wypuściło teaser kolejnej odsłony cyklu, której głównym bohaterem ponownie stał się bezimienny malarz. Projekt ten został zbudowany w oparciu o silnik Unreal Engine 5 i podobnie jak w pozostałych częściach, jego akcja prowadzona jest z perspektywy pierwszej osoby.

Layers of Fears
Layers of Fears

Przygodowe marzec 2023

Utrzymana w konwencji horroru psychologicznego gra przygodowa FPP, a zarazem trzecia część serii zapoczątkowanej w 2016 roku. Layers of Fears działa w oparciu o technologię Unreal Engine 5.

PCPS5XSX

Layers of Fear 2
Layers of Fear 2

Przygodowe 28 maja 2019

Druga odsłona cyklu utrzymanych w konwencji horroru gier przygodowych, nad którym pieczę sprawuje polskie studio Bloober Team. W Layers of Fear 2 trafiamy na pokład statku znajdującego się na pełnym morzu i bierzemy udział w powstawaniu filmu będącego kolejnym arcydziełem.

PCPS4XONESwitch

Layers of Fear
Layers of Fear

Przygodowe 16 lutego 2016

Inspirowana XIX-wiecznym malarstwem i architekturą pierwszoosobowa gra przygodowa, zrealizowana w konwencji horroru psychologicznego. Za jej powstanie odpowiada krakowskie studio Bloober Team, znane z takich tytułów, jak BRAWL czy serie A-Men i Music Master: Chopin. Akcja gry osadzona została w ponurej rezydencji, a my wcielamy się w postać niezrównoważonego psychicznie malarza, pragnącego za wszelką cenę dokończyć dzieło swojego życia. Rozgrywka sprowadza się do eksploracji kolejnych lokacji w poszukiwaniu źródeł szaleństwa bohatera oraz narzędzi potrzebnych do ukończenia obrazu. Podczas zabawy doświadczamy rozmaitych wizji i lęków, zrodzonych w umyśle naszego protagonisty, które w znaczącym stopniu utrudniają nam wykonanie zadania. Całość przesycona jest mroczną, psychodeliczną atmosferą i okraszona klimatyczną oprawą audiowizualną, potęgującą wrażenie szaleństwa.

PCPS4XONESwitch