Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited PS4

ESO, TESO

The Elder Scrolls Online to produkcja należąca do gatunku MMO, w której duży nacisk położono na ogromny, zróżnicowany i w pełni otwarty świat. Gra pozwala inaczej spojrzeć na krainy wykreowane między innymi w takich bestsellerach jak The Elder Scrolls Skyrim.

RPG, FPP, TPP, fantasy, PvP, PvE, MMORPG, The Elder Scrolls.

The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited - screen - 2016-10-13 - 332620The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited - screen - 2016-10-13 - 332619The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited - screen - 2016-10-13 - 332618The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited - screen - 2016-10-13 - 332617The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited - screen - 2016-10-13 - 332616The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited - screen - 2016-10-13 - 332615The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited - screen - 2016-10-07 - 332334The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited - screen - 2016-10-07 - 332333The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited - screen - 2016-10-07 - 332332

wersja językowa:
angielska

Data premiery gry The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited | PS4

9czerwca2015

9czerwca2015

premiera PL

Sony PlayStation 4
Okładka The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited (PS4)
The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited

W portfolio firmy Bethesda znaleźć można wiele popularnych marek, które święcą triumfy na całym świecie. Bez wątpienia największym jej osiągnięciem jest jednak cykl The Elder Scrolls, rozwijany od 1994 roku, kiedy to do sprzedaży trafiła jego pierwsza odsłona, o podtytule Arena. Oprócz pięciu głównych części serii, gracze doczekali się rozmaitych spin-offów, wydawanych na komputery stacjonarne, konsole i urządzenia mobilne. Z czasem listę gier osadzonych w charakterystycznym uniwersum fantasy rozszerzono o opisywanego tutaj MMORPG-a, czyli The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited.

W przeciwieństwie do głównego nurtu serii, nad którym pieczę sprawuje wspomniany na wstępie zespół dowodzony przez Todda Howarda, jego opracowanie powierzono ekipie ZeniMax Online Studios. Tytuł nie wymaga do zabawy opłacenia abonamentu – chętni mogą jednak zostać subskrybentami tak zwanego ESO Plus, co niesie ze sobą nie tylko darmowy dostęp do wydawanych dodatków (za które pozostali muszą zapłacić), a także bonusów do pozyskiwanego złota i doświadczenia. Produkcja została wydana między innymi na platformie PlayStation 4, a na przestrzeni lat doczekała się nie tylko wprowadzenia całej masy mniejszych lub większych zmian i usprawnień, lecz także kilku dużych, fabularnych rozszerzeń, z których największym jest The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited – Morrowind.

Fabuła

Akcja The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited rozgrywa się na tysiąc lat przed wydarzeniami opowiedzianymi w najpopularniejszej odsłonie cyklu The Elder Scrolls, czyli Skyrim. Jej zawiązanie następuje w chwili, kiedy ród Thern postanowił rozpocząć walkę o odzyskanie utraconej przez Cesarstwo Tamriel potęgi i podpisał traktat z potężnym nekromantą. Mannimarco, bo tak nazywał się ów mroczny mag, działał jednak na dwa fronty i jednocześnie knuł z Molag Balem – daedrycznym księciem, którego celem było zdobycie władzy nad światem. Niepożądanym efektem owego przymierza było otwarcie wrót do Otchłani w Cesarskim Mieście. W ten sposób do świata śmiertelników przedarły się hordy pomniejszych daedr – demonicznych istot siejących śmierć i zniszczenie.

W odpowiedzi na sprowadzony kataklizm, walkę o wpływy rozpoczęły trzy zwaśnione stronnictwa. Pierwszym z nich jest Pakt Ebonheart, zawiązany przez Nordów, Dunmerów i Argonian; kolejne to Dominium Aldmeru, zrzeszające Altmerów, Bosmerów i Khajiitów; trzecim i ostatnim jest Przymierze Daggerfall – w jego wskład wchodzą Orkowie, Bretoni i Redgardowie. Gracz może reprezentować jedno z nich, dążąc do ostatecznego celu, jakim jest pokonanie mrocznych sił i zdobycie stolicy kraju.

Mechanika

Zabawę z The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited rozpoczynamy od stworzenia postaci reprezentującej jedną z dziesięciu dostępnych ras oraz kilku odmiennych klas. Na liście tych ostatnich znalazł się wszechstronny Dragonknight, Nightblade (skoncentrowany na cichej eliminacji przeciwników), Sorcerer (czyli typowy mag) oraz Templar będący tutejszym odpowiednikiem Paladyna. Rozległy, otwarty świat gry obejmuje kilka prowincji Cesarstwa Tamriel. Oprócz Skyrim, czyli ojczyzny Nordów, w podstawowej wersji gry możemy odwiedzić skrawek krainy Morrowind, fragment Cyrodiil (gdzie mieści się stolica imperium), czy choćby Elsweyr, skąd wywodzi się rasa Khajiitów. Warto odnotować, że każda z dziewięciu udostępnionych krain charakteryzuje się odmienną topografią terenu, roślinnością oraz dominującą architekturą.

Sam schemat rozgrywki czerpie całymi garściami z dorobku serii – akcję możemy obserwować zarówno zza pleców bohatera (TPP), jak i z perspektywy pierwszej osoby (FPP), a w toku przygody zajmujemy się nie tylko eksploracją, lecz także wykonywaniem rozmaitych zadań fabularnych i misji pobocznych oraz walką z napotkanymi przeciwnikami. Misje mogą nam zlecać zarówno pojedyncze postacie niezależne, jak i reprezentanci rozmaitych gildii, zrzeszających wojowników, magów i złodziei. Co się zaś tyczy starć z adwersarzami – rozgrywane są w czasie rzeczywistym, a w zależności od indywidualnych preferencji możemy w nich robić użytek zarówno z broni białej i dystansowej, jak i z czarów ofensywnych i defensywnych.

Warto nadmienić, że jedna z aktualizacji udostępnionych jakiś czas po premierze wprowadziła skalowanie przeciwników, których potencjał bojowy na bieżąco dostosowuje się do poziomu kontrolowanej przez gracza postaci. Owa funkcjonalność nosi miano One Tamriel, a dzięki niej po ukończeniu krótkiego samouczka cały świat staje przed nami otworem – tyczy się to zarówno wszystkich lokacji z podstawowej wersji gry, jak i miejsc debiutujących w kolejnych dodatkach.

W porównaniu z głównym nurtem cyklu, rozmaitym modyfikacjom poddano system rozwoju postaci. Prowadzony przez nas heros wciąż doskonali najczęściej używane umiejętności, jednak do zabawy wprowadzono również punkty doświadczenia, otrzymywane w zamian za realizację kolejnych misji. Nie należy zapominać, że w produkcji funkcjonuje rozbudowany system craftingu, obejmujący wytwarzanie nowego uzbrojenia i odzienia (kowalstwo, krawiectwo, stolarstwo) i rozszerzanie jego funkcjonalności o rozmaite efekty magiczne (zaklinanie), a nawet warzenie mikstur (alchemia).

Tryby gry

The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited oferuje zarówno warianty rozgrywki oparte na zasadach PvE, jak i tryby skoncentrowane na wieloosobowych kampaniach PvP, w których może brać udział nawet 200 graczy. Akcja tych drugich rozgrywa się na terenie prowincji Cyrodiil, a celem samym w sobie jest zdobycie cesarskiego tronu.

Kwestie techniczne

Pod względem jakości oprawy graficznej, The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited na platformie PlayStation 4 nie może stawać w szranki z tuzami gatunku RPG. Poletko MMORPG-ów rządzi się jednak swoimi prawami, i trzeba przyznać, że biorąc pod uwagę jego specyfikę, produkcja naprawdę może się podobać. Bez wątpienia osobną wzmiankę zasługuje fakt, że wszystkie dialogi i wypowiedzi zostały udźwiękowione, a w postacie niezależne wcielili się profesjonalni aktorzy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena gry 8.4 / 10 na podstawie 80 ocen czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 7.1 / 10 na podstawie 204 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 259,90 PLN

Gry podobne do The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited

Klasyfikacja PEGI The Elder Scrolls Online: Tamriel Unlimited

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.
Wieści ze świata (ESO, The Raven Remastered, AO Tennis, Shadowrun: Dragonfall) 10/01/2018
Wieści ze świata (ESO, The Raven Remastered, AO Tennis, Shadowrun: Dragonfall) 10/01/2018

wiadomość10 stycznia 2018

Dziś piszemy o zapowiedzi dużej aktualizacji i DLC Dragon Bones do MMO The Elder Scrolls Online, marcowej premierze remastera przygodówki The Raven: Dziedzictwo mistrza złodziei, wersji PC sportowego symulatora AO Tennis i odtworzeniu Shadowruna na SNES-a (1993) wewnątrz Shadowrun: Dragonfall. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

The Elder Scrolls Online z 10 milionami graczy i darmowym tygodniem
The Elder Scrolls Online z 10 milionami graczy i darmowym tygodniem

wiadomość29 listopada 2017

Ekipa ZeniMax Online poinformowała, że w najbliższych dniach będzie można za darmo bawić się grą The Elder Scrolls Online. Ponadto dowiedzieliśmy się, że tytuł ma już 10 milionów graczy.

The Elder Scrolls Online - trial ESO Plus i darmowe skrzynie dla abonentów
The Elder Scrolls Online - trial ESO Plus i darmowe skrzynie dla abonentów

wiadomość4 lipca 2017

W dniach 5-9 lipca abonentom ESO Plus w grze The Elder Scrolls Online rozdawane będą darmowe skrzynie Dwarven Crown. Osoby nieposiadające aktywnej subskrypcji będą mogły przetestować subskrypcję w ramach triala.

Premiera dodatku The Elder Scrolls Online: Morrowind
Premiera dodatku The Elder Scrolls Online: Morrowind

wiadomość6 czerwca 2017

Dziś zadebiutowało The Elder Scrolls Online: Morrowind - największe jak dotąd rozszerzenie do MMORPG firmy Bethesda Softworks. Tym razem twórcy zafundowali fanom wycieczkę na wyspę Vvardenfell, znaną fanom marki z trzeciej odsłony popularnej serii RPG. Pierwsze oceny krytyków są zróżnicowane, ale w większości przychylne dodatkowi.

Znamy dokładną datę i godzinę premiery The Elder Scrolls Online: Morrowind
Znamy dokładną datę i godzinę premiery The Elder Scrolls Online: Morrowind

wiadomość23 maja 2017

The Elder Scrolls Online: Morrowind, czyli najnowsze rozszerzenie do popularnego MMO osadzonego w stworzonym przez Bethesdę uniwersum, zadebiutuje szóstego czerwca. Dzisiaj poznaliśmy dokładną godzinę, kiedy add-on zostanie otwarty dla graczy.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
11.12.2014 14:20
koobun
43
wieszak

Rozumiem, że pomysł wydania tego na nowe konsole ostatecznie upadł. Czy może się mylę?

11.12.2014 15:15
odpowiedz
wert
180
Kondotier

Coś tam ma być podane na początku 2015 r.

30.12.2014 09:42
odpowiedz
Shway
1
Centurion

Ja chetnie zagram w to za F2P

30.12.2014 10:26
odpowiedz
WrednySierściuch
96
No gods no masters!

pomysl wydania nie upadl, wrecz przeciwnie -w zyczeniach swiatecznych Zenimax apewnia ze wersja na konsole sie ukaze w 2015
http://www.elderscrollsonline.com/en-us/news/post/2014/12/24/happy-holidays-from-zos

[3]
za to zdecydowanie nie bedzie to wersja F2P.
Litosci -chyba nie po to konwertuja gre by ja rozdawac za darmo?

Z drugiej strony -gra to jeden wielki fail i zaliczyla klape, wiec nie mam pojecia po co ta konwersja

30.12.2014 10:59
odpowiedz
wert
180
Kondotier

A może właśnie przy okazji wersji na konsolę zrobią wersję f2p (może w stylu SW:TOR - można pograć za darmo, ale i tak warto kupić abonament).

30.12.2014 11:06
odpowiedz
boojan27
92
The Hound

wert --> I tak trzeba by mieć zapewne PS Plus by wgl. grać w ESO, także jakby do tego miał być jeszcze abonament, to chyba nikt by nie kupił... ;) Tym bardziej, że gra niestety absolutnie nie jest warta takich pieniędzy.

30.12.2014 11:22
odpowiedz
DARKI
135
Lodzermensch

boojan27 jak nie wiesz to się nie wypowiadaj, gry f2p nie wymagają opłacania usługi PS+ to raz po drugie, to samo tyczy się gier abonamentowych w przypadku TESO również odpada wymóg PS+, będzie opłacać się sam abonament za grę.

30.12.2014 11:39
odpowiedz
x68
8
Generał

ESO byłoby fajna grą gdyby miało system taki jak GW2 czyli raz płacisz ( ale max 39 zł ) i grasz do woli bez abonamentu. Cokolwiek więcej to za dużo na to co ta gra oferuje.

22.01.2015 20:23
odpowiedz
maxlink
29
Chorąży

nie kupiłem tego gniota na pc a już z pewnością nie kupie na ps24

31.05.2015 08:44
1
odpowiedz
Damian1539
87
4 8 15 16 23 42

Kupię w dniu premiery :) Gra wygląda obłędnie.

31.05.2015 13:40
odpowiedz
Mastyl
161
Za godzinę pod Jubilatem

Wygląda nieźle, gra się też przez kilkanaście H fajnie, ale nie ma dobrego contentu powyżej 20 godzin gry. Po tym czasie - gwarantuję - zacznie nudzić. Chociaż może coś dodadzą, pozmieniają.

14.06.2015 01:24
odpowiedz
TobiAlex
121
Senator

Czy na PS4 wymaga abonamentu PS Plus?

22.06.2015 15:30
odpowiedz
premium047871
1
Junior

tak wymaga

30.06.2015 19:54
odpowiedz
1 odpowiedź
Belenus
9
Legionista

czy to jest tylko w angielskiej wersji jezykowej??

07.02.2016 16:38
LongChickenPL
5
Junior

Tak

30.06.2015 20:11
odpowiedz
Spoxx16
1
Junior

Witam wszystkich mam pytanie co do tej gry kupilem ja nie dawno na ps 4 I siostra tak samo chcemy zagrac online jednak nie potrafimy sie odnalesc tak jak by bula na innyn serwerze ale wspolnie mam ustawiony europejski w czym moze byc problem wie ktos ?

12.08.2015 19:41
odpowiedz
1 odpowiedź
diaboł
106
boss

Gra wymaga płyty czy w pudełku jest kod przypisywany do konta?

07.02.2016 16:38
LongChickenPL
5
Junior

Płyta

03.02.2016 16:44
odpowiedz
1 odpowiedź
dandro86
14
Chorąży

Czy wiadomo coś, kiedy pojawi się kolejny single player Elder Scrolls...?

07.02.2016 16:38
LongChickenPL
5
Junior

2019

18.05.2016 21:36
😃
1
odpowiedz
PunkWConversach
1
Junior

Nie wiem skąd hejt, bardzo dobrze mi się gra, każdy nowy quest to radość. :)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze