Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Wiedźmin 3: Dziki Gon PS4

The Witcher 3: Wild Hunt

Wiedźmin 3: Dziki Gon to opracowana przez zespół CD Projekt RED gra cRPG. Ponownie wcielamy się w Geralta z Rivii, ale tym razem akcja osadzona jest w świecie o otwartej strukturze. Autorzy gruntownie przebudowali mechanikę walki, zaoferowali nowy silnik oraz położyli znacznie większy nacisk na zadania poboczne.

RPG, fantasy, książki, polskie, RPG akcji, sandbox, TPP.

Wiedźmin 3: Dziki Gon - screen - 2015-05-13 - 299477Wiedźmin 3: Dziki Gon - screen - 2015-05-13 - 299476Wiedźmin 3: Dziki Gon - screen - 2015-05-13 - 299475Wiedźmin 3: Dziki Gon - screen - 2015-05-13 - 299474Wiedźmin 3: Dziki Gon - screen - 2015-05-13 - 299473Wiedźmin 3: Dziki Gon - screen - 2015-05-13 - 299472Wiedźmin 3: Dziki Gon - screen - 2015-05-13 - 299471Wiedźmin 3: Dziki Gon - screen - 2015-05-13 - 299470Wiedźmin 3: Dziki Gon - screen - 2015-05-13 - 299469

wersja językowa:
PL napisy i dialogi, EN napisy i dialogi

Data premiery gry Wiedźmin 3: Dziki Gon | PS4

19maja2015

19maja2015

premiera PL

Sony PlayStation 4
Okładka The Witcher 3: Wild Hunt (PS4)
The Witcher 3: Wild Hunt

W 2007 roku na komputerach osobistych ukazała się gra Wiedźmin od studia CD Projekt RED. Tytuł, choć nie był idealny, spotkał się z ciepłym przyjęciem graczy, co zaowocowało wydaną w 2011 roku kontynuacją, zatytułowaną Wiedźmin 2: Zabójcy Królów. W maju 2015 roku na konsoli PlayStation 4 pojawiła się trzecia część cyklu – Wiedźmin 3: Dziki Gon (The Witcher 3: Wild Hunt).

Tytuł na sprzęcie firmy Sony jest bliźniaczo podobny do wersji na konkurencyjnego Xboksa One, aczkolwiek może się pochwalić stałą rozdzielczością grafiki 1080p w przeciwieństwie do 900p skalowanego dynamicznie do 1080p na urządzeniu Microsoftu. Natomiast w porównaniu do wydania PC-towego, gra wypada oczywiście gorzej pod względem graficznym, ale różnice nie są kolosalne.

Jeżeli chodzi o samą zawartość, to wszystkie wydania oferują dokładnie to samo.

Fabuła

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon na PlayStation 4 ponownie wcielamy się w znanego z wcześniejszych odsłon wiedźmina. Główna oś fabularna obraca się wokół kilku oddzielnych wątków. Wśród nich znalazło się poszukiwanie utraconej miłości Geralta oraz inwazja Nilfgaardu na Królestwa Północy. Spróbujemy też powstrzymać tytułowy Dziki Gon, prześladujący wiedźmina zarówno w powieściach, jak i obecny w pierwszej i w nikłym stopniu w drugiej części serii. Wszystkie te główne zadania oferują filmową jakość opowiadanej historii, z rozgałęzionymi ścieżkami wydarzeń, imponującymi scenkami przerywnikowymi i starannie wyreżyserowanymi sekwencjami.

Co ciekawe, możemy porzucić część wątków, trzeba będzie jednak liczyć się z wynikającymi z tego faktu różnymi konsekwencjami. Poza głównymi opowieściami dostępne jest także zatrzęsienie misji pobocznych, które w sumie starczają na ponad sto godzin zabawy. Autorzy zadbali o dużą różnorodność wyzwań. W trakcie przygód będziemy eksplorowali m.in. jaskinie, prastare ruiny i tętniące życiem wioski. Zapolujemy na potwory dla zysku oraz specjalnych nagród. Pojawią się również zadania oparte na dochodzeniach. Biały Wilk może też oddać się rozgrywce w karcianego Gwinta, który jest odrębną grą w grze.

Mechanika

Zgodnie z tradycją serii, trzeci Wiedźmin na PlayStation 4 oferuje sporą swobodę rozwoju postaci, a fabuła jest mocno rozgałęziona, tak aby umożliwić graczom dokonywanie różnych wyborów. Jednocześnie wirtualny świat jest w dużym stopniu dynamiczny. Przykładowo, niektóre nasze akcje sprawią, że opuszczona przez wieśniaków osada znów się zaludni po wytępieniu bandytów lub potworów. Gra posiada świat o otwartej strukturze, który jest czterdziestokrotnie bardziej rozległy niż ten w Wiedźminie 2. Nowy silnik (REDengine 3) został zaprojektowany tak, aby cały czas ładował dane w tle, co prawie pozwoliło uniknąć ekranów wczytywania – zobaczymy je podczas podróży do większych hubów lub mniejszych lokacji (Kaer Morhen, wyspy Skellige, Biały Sad i zamek w Wyzimie). Przemieszczanie się ułatwia opcja jazdy na koniu oraz szybka podróż. Przy dobrym rumaku dotarcie z jednego końca mapy na drugi zajmuje około 15 minut.

Spore zmiany zaszły w systemie walki. Kompletnie przebudowano sztuczną inteligencję przeciwników. Geralt otrzymał 96 animacji wykorzystywanych w starciach, podczas gdy w drugiej części miał ich jedynie 20. Gracze mogą wreszcie przerywać atak w jego trakcie oraz blokować ciosy i wykonywać uniki, nawet gdy zabraknie im kondycji, choć nie są one wtedy tak skuteczne. Nowy system kamery dba o zapewnienie czytelnej perspektywy podczas starć. Nie zabrakło walk z bossami (m.in. z lodowym gigantem), ale nie są one tym razem oskryptowane. Mocno przebudowano również system znaków. Każdy z pięciu ma główny oraz alternatywne sposoby działania. Przykładowo, używając znaku Igni drugiego typu z ręki Geralta bucha ogień ciągły, a w przypadku znaku Ydren postawiona na ziemi pułapka nie tylko spowalnia wszystkich przebywających w niej nieprzyjaciół, ale dodatkowo zadaje im obrażenia.

Podczas starć wykorzystujemy w dużym stopniu otoczenie, np. możemy telekinetycznie uderzyć w gniazdo os, które zaatakują wrogów. Natomiast jeżeli zwrócą się w naszą stronę - spalimy je znakiem Igni. Poszerzanie zasobu wiedzy o przeciwnikach umożliwia poznanie ich słabych punktów. Niektóre pokonane monstra pozostawią po sobie niemożliwe do dostania w inny sposób składniki służące do przepisów alchemicznych i tworzenia nowych przedmiotów. Pozwalają również Geraltowi na rozwijanie własnego drzewka mutacji, zapewniającego dostęp do nowych mocy. Gracze mogą też rozwijać umiejętności szermiercze i alchemii.

Wersja językowa

Wiedźmin 3: Dziki Gon na PlayStation 4 został wydany w pełnej polskiej wersji językowej. Swoich głosów bohaterom użyczyli tacy aktorzy i aktorki jak Jacek Rozenek (Geralt), Beata Jewiarz (Yennefer), Anna Cieślak (Ciri), Agnieszka Kunikowska (Triss) czy też Jacek Kopczyński (Jaskier).

Inne

Produkcja studia CD Projekt RED okazała się jedną z najlepszych gier najlepszych gier 2015 roku. Tytuł zebrał bardzo pochlebne recenzje w mediach, dzięki czemu załapał się do zestawienia najlepiej ocenianych produkcji w serwisie Metacritic. Wiedźmin 3: Dziki Gon zdobył też szereg nagród i wyróżnień, w tym tytuł gry roku na galach The Game Awards 2015 i Golden Joystick Awards 2015. Również w Polsce projekt doczekał się wielu wyróżnień – od tytułu „Kreatora Kultury”, przyznanego przez tygodnik Polityka oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, przez dwa wyróżnienia Empiku, po najważniejszą nagrodę w plebiscycie Gra roku 2015 według czytelników GRY-OnLine.pl.

W parze z licznymi wyróżnieniami, poszła również świetna sprzedaż. W ciągu pierwszych sześciu tygodniu obecności gry na rynku, rozeszło się ponad 6 milionów egzemplarzy. Natomiast do końca 2015 roku sprzedano w Polsce 375 tysięcy sztuk (wraz z dodatkiem Serca z Kamienia).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena gry 8.725 / 10 na podstawie 4787 ocen czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.1 / 10 na podstawie 2989 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 209,90 PLN

Gry podobne do Wiedźmin 3: Dziki Gon

Klasyfikacja PEGI Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.
Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PS4 – genialny RPG, który potrzebuje dopracowania

Recenzja 12 maja 2015, 16:00

Do wirtualnego świata mam w zasadzie tylko jedno ale, chodzi o jego sztuczne ograniczenia. Jeśli zapuścimy się w pobliże krawędzi obszaru, który przez autorów nie został zagospodarowany, Geralt wygłasza tekst mający zachęcić gracza do zaniechania dalszej eksploracji, a potem automatycznie aktywuje się mapa. Kiedy ją wyłączymy, Dziki Gon cofa nas do bezpiecznej pozycji i na tym koniec – dalej podróżować po prostu nie sposób. Prowadzi to do dość kuriozalnych sytuacji. Na północ od Novigradu znajduje się oznaczona markerem (a więc interaktywna) łódź, do której nie można podpłynąć, bo gra blokuje nas już z poziomu wody. Na zlokalizowanym zaledwie kilka metrów dalej lądzie wylądować da się bez większego problemu, ale tylko w jednym, konkretnym miejscu. O zwiedzaniu nowo odkrytej wyspy też nie ma mowy – znów bowiem napotykamy wspomniane ograniczenie. Nie miejcie zatem złudzeń. Chociaż na mapie widoczne są tereny, które teoretycznie znajdują się w zasięgu wiedźmina, w praktyce nigdy nie uda wam się do nich dotrzeć.

Komentarze Czytelników (554)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
20.03.2017 21:50
👍
5
odpowiedz
ryder wieczny palacz
72
miszczupiszczu
10

Gra niesamowita wciaga jak bagno! Jestem pod wielkim wrazeniem, wybory, emocje ktora we mnie zbudzila i cala otoczka klimatyczna to istny majsterszyk. Tak sie powinno robic gry. Teraz czas na dodatki!

27.02.2017 01:22
😊
1
odpowiedz
4 odpowiedzi
Knights87
13
Legionista
9.0

Podchodziłem do tej gry dwa razy. Za pierwszym podejściem zakończyłem w połowie fabuły, więc po powrocie uznałem że najlepiej by od nowa wiedzieć co już skompletowałem i jakie osiągnięcia posiadam zacząłem poraz drugi:) I tak, po 146 godzinach spędzonych wraz z żoną (która uwielbiała oglądać grę jak film, lub samej grać) na zaliczeniu głównego wątku, zadań, pobocznych, zbadaniu każdego znaku zapytania, wybiciu tuzinów potworów i skompletowaniu pokaźnych talii kart do gwinta mogę powiedzieć iż była to najdłuższa gra w która dane było mi grać:) Cały tytuł śmiało mogę ocenić na 9!:) Oprawa audio-wizualna, postacie, bestie, rozwój Wiedźmina, mechanika walki, dialogi, polski dubbing, zdania, różnorodność i piękno otaczającego świata, klimat naprawdę pozostawiły bardzo miłe wspomnienia wspólnie spędzonego czasu przy tym tytule:)
Na minus mogę zaliczyć jedynie: - Zbyt dużą ilość miejsc do zbadnia, szczególnie na Skellige przypominające dopchanie czymkolwiek przeogromnego świata; - Zachowanie się Wiedźmina w łodzi podczas ataku; - Momentami dziwne poruszanie się Płotki; - Drobne błędy graficzne.
Teraz czas na Krew i Wino:) Kolejne zadania, zabawne i straszne historie w jeszcze piękniejszej baśniowej krainie Toussaint.

Ps. Jaka jest Wasza ulubiona historia? Dla mnie nadal nr. 1 to wątek z Czerwonym Baronem:)

post wyedytowany przez Knights87 2017-02-27 01:24:51
12.03.2017 12:52
👍
odpowiedz
devildriver
17
Centurion

Gra idealna,fabula istny majstersztyk a questy poboczne wysmienite i zroznicowane,DLC to przyklad jak powinny byc zrobione ow dodatki...I ten Novigrad,tak pieknie zrobic miasto,ciarki az przechodza...Pozycja absolutnie obowiazkowa na kazdej platformie...

13.03.2017 20:49
1
odpowiedz
MikoJL
6
Chorąży
9.5

:)

16.03.2017 06:26
👍
1
odpowiedz
rexmaxbmx
1
Junior

wybitna!

16.03.2017 10:01
👍
2
odpowiedz
gibol1412
16
Chorąży

Łezka mi się w oku zakręciła na końcu historii "Krew i Wino" gdy Geralt spojrzał i rzekł do nas. Co prawda było to w moim przypadku prawie rok temu, lecz wspomnienie pozostało po tej znakomitej historii.

20.03.2017 21:50
👍
5
odpowiedz
ryder wieczny palacz
72
miszczupiszczu
10

Gra niesamowita wciaga jak bagno! Jestem pod wielkim wrazeniem, wybory, emocje ktora we mnie zbudzila i cala otoczka klimatyczna to istny majsterszyk. Tak sie powinno robic gry. Teraz czas na dodatki!

21.03.2017 21:59
📄
odpowiedz
cswthomas93pl
71
Legend

04.04.2017 13:49
odpowiedz
2 odpowiedzi
Andriej
10
Legionista

Zmienianie poziomu trudności gry po jej rozpoczęciu blokuje jakieś trofea czy osiągnięcia. A jak to jest że zmianą poziomu trudności gwinta?

19.04.2017 02:57
1
odpowiedz
markosz93
8
Legionista

Jeśli ktoś ma bądź wie że będzie miał PS4/XONE i zastanawia się nad kupnem Wiedźmina 3 to gorąco polecam, a w szczególności "Edycję Gry Roku" z dwoma głównymi (i wieloma innymi) dodatkami. To były jedne z najlepiej wydanych pieniędzy jeśli chodzi o gry :)

16.05.2017 21:18
1
odpowiedz
kamis1211
1
Junior

Kupiłem wersje GOTY za 170 zł w media. Powiem tyle- warto było gra wygląda i chodzi cudownie a do tego są dwa dodatki i all DLC na jednej płycie polecam !

20.05.2017 08:41
4
odpowiedz
black-aro
24
Centurion
9.0

Gra ogólnie genialna. Jedyne co mnie denerwowało to że w pewnym momencie za niektóre zadania dostawałem 1PD... ale tak to gra jest SUPER!!!

21.05.2017 14:53
2
odpowiedz
MikoJL
6
Chorąży

160 godzin gry mówi samo za siebie :)

23.05.2017 20:05
3
odpowiedz
1 odpowiedź
Kosiarz.
7
Legionista
10

Gra jest świetna. Czuć polskość na każdym kroku. Grafika piękna, soundtrack genialny no i ten klimat...po prostu cud, miód, malina. Tego nie da się opisać. W to trzeba zagrać. Podsumowując: Gra wart każdych pieniędzy (posiadam edycję roku). Na PS4 gra się bardzo przyjemnie a co do spadków fps...czasami czuć, że klatki spadną poniżej normy, ale tragedii nie ma gdyż gra jest tak dobra, że momentami nie zauważa się spadku płynności. Mam nawet wrażeniem, że w mniejszych lub zamkniętych lokacjach klatek jest więcej niż norma (30) na PS4 przystała...Tak czy inaczej nawet w Zabójców Królów nie grało mi się tak dobrze (na komputerze) jak w Dziki Gon (na PS4). Gra mistrzostwo! Polecam wszystkim z całego serca.

25.05.2017 20:17
odpowiedz
12 odpowiedzi
Imrahil8888
74
Generał

Czy u was wygładzanie krawędzi również praktycznie nie działa?

26.05.2017 21:15
odpowiedz
3 odpowiedzi
Blondyn1989
2
Junior
5.0

gra drętwa, model walki sztywny i nudny, mnóstwo błędów, koń nie potrafiący przeskoczyć kamienia... nigdy nie zrozumiem czemu tyle ludzi jara się tak tą grą? fabuła całkiem ciekawa tak jak zadania poboczne, grafika nie przemawia też do mnie za bardzo, gra bardzo średnia

30.05.2017 13:38
😜
3
odpowiedz
3 odpowiedzi
barthollo91
1
Legionista

Gra po prostu genialna :) Tutaj nie ma czego opisywać :)
Trzeba się delektować i grać :)

11.08.2017 19:52
odpowiedz
1 odpowiedź
Jaczemir
9
Legionista
10

Żałuje tylko tego, że nie mogę zagrać kolejny raz jako ten pierwszy, wspaniałe doświadczenie.

post wyedytowany przez Jaczemir 2017-08-11 19:54:36
20.08.2017 15:46
1
odpowiedz
3 odpowiedzi
_xcnn
2
Chorąży

Moim zdaniem gra jest świetna i jest warta zagrania.
Głównie przez to, że ma świetną fabułę i optymalizację. Grafika niezła więc to wielki plus. Dialogi też są całkiem dobre. Ale ostatecznie uważam że to gra RPG jak każda inna.
Taka moja mała opinia która myślę, że komuś się przyda.
Przed premierą oczekiwałem szczerze powiedziawszy czegoś gorszego ale po premierze zmieniłem zdanie.

21.08.2017 09:51
😜
odpowiedz
4 odpowiedzi
PetersonPe
3
Junior

Niestety zawiodlem sie troche na wstepie tej gry. Sterowanie jest bardzo slabe, zeby nie powiedziec zalosne. Jazda na koniu jest tak samo niedopracowana jak w read dead redemption.

Optymalizacja gry na ps4 jest katastrofalna, przypomnialy mi sie czasy ery ps3 gdzie brak plynnosci w grach bylo na porzadku dziennym. Katastrofa jednym slowem.

Poziom walki niby jest ok, ale nie do konca. Gdy jestesmy przed 10 lvl gra na najwyzszym poziomie jest niemozliwa. Polegnie kazdy, a jesli sa kozacy co sie wypra, niech nakreca video. Bo wiem od kazdego, ze na poczatku gra sie topornie, a kazda walka z potworem to jest wyzwanie. A gram na 3 poziomie. ;)

System walki tez nie jest powalajacy, strasznie oklepany, a mikstury sa wedlug mnie do kitu, dzialaja raptem kilka sekund. Straszne dlugie loadingi.

Teraz przejdzmy do plusow gry.

+ swietne menu gry, duzo opcji, wszystko ladnie rozpisane, podoba mi sie.
+ tablica ogloszen, swietna sprawa.
+ fabula.
+ mozliwosc wyborow w grze, wielki plus, ale niekoniecznie on sie zawsze przeklada na stan gry.

post wyedytowany przez PetersonPe 2017-08-21 09:52:57
06.12.2017 10:30
odpowiedz
sito352
1
Junior

kupiłem w promocji na ps store edycje gry roku po przejściu podstawki grałem dodatki serca z kamienia,krew i wino w grze spędziłem ponad 160 godzin a po zakończeniu przygody z geraltem zrobiło mi się przykro bo chciałem jeszcze więcej zdecydowanie gra wybitna polecam także grać na poziomie krew,pot,i łzy bo na niższych poziomach gra jest trochę za łatwa.

19.12.2017 22:16
odpowiedz
m3thefree
1
Junior

Oczywiście najlepsza gierka ever.

post wyedytowany przez m3thefree 2017-12-19 22:18:55
14.01.2018 10:47
odpowiedz
8 odpowiedzi
michalje
19
Legionista
1.0

- toporny system walki
- toporne chodzenie geraltem i jada konna
- 2 minuty wczytywania po każdej śmierci (ps4)
- przereklamowana (po tych wszystkich recenzjach i opiniach anonimów z neta oczekiwania były 20/10, a tu klops niestety)

a teraz możecie mnie zjeść, bo ośmieliłem się nie zachwycić kultowym wiedźminem

19.01.2018 04:13
2
odpowiedz
3 odpowiedzi
yadin
98
Senator

"Wiedźmin 3" mógł być lepszą grą, choć i tak jest bardzo dobrą, a momentami znakomitą. W Polsce jego popularność bierze się z tego, że wyprodukowali ją Paliacy.

post wyedytowany przez yadin 2018-01-19 04:19:33
23.01.2018 01:06
odpowiedz
1 odpowiedź
Natano18
25
Chorąży
10

Gralem w wiele gier bardzo dobrych od pierwszej szarej konsoli , ale wiedzmin jest najlepszy :) Ludziom ktorym sie nie podobal , moglibyscie napisac nie moj typ gry , a Wy takie durne komentarze wypisujecie przeciez to jest najlepszy RPG na swiecie :)

24.02.2018 20:31
😃
1
odpowiedz
mich20071
4
Legionista
10

Najlepszy gra RPG w jaką grałem

06.04.2018 12:00
👍
odpowiedz
tukaram3030
26
Centurion

DPKLADNIE NAJLEPSZY RPG NA SWIECIE W KTOREGO ZACZALEM GRAC PO RAZ 4 I IDE INNA DROGA I JEST NAPRAWDE SUPER RADOCHA Z GRANIA I WYBOROW W MISJACH!!CIEZKO ZNALESC GRE W KTORA CHCE SIE ZAGRAC 2 RAZ A CO MOWIC 4 CZY 5!!CHETNIE BYM ZNOW ZAGRAL W1 I 2 TYLKO NA PS4 ZEBY WYSZLO Z JAKIMIS DODATKAMI PATCHAMI JAK SKYRIM ale Skyrim przy WIESKU to Lipa i nuda!!POZDRO MY FANI CZEKAMY NA WIEDZMIN 4 SAGA I NOWE PIEKNE HISTORIE LACZACE BOHATEROW Z POPRZEDNICH CZESCI!!ALE PRZED CYBERPUNK CZEKAM Z UTESKNIENIEM BO NUDA WSROD GIER ZE SZOK TEGO TYPU!!POZDRO DLA FANOW TEGO TYPU GIER !!

21.04.2018 10:30
odpowiedz
Avarnish
1
Junior

Gra od samego początku mnie bardzo do siebie przekonała, gdy zobaczyłem tę ilustracje, postacie, usłyszałem pierwszy raz podkład muzyczny, moja pierwsza jazda konna do miasta, wsi, coś co ciężko opisać. Zazdroszczę tym, którzy jeszcze nie mieli okazji zagrać w Wiedźmina 3. Tak na prawdę żeby w pełni wykorzystać to, co zaoferowali nam producenci Wiedźmina trzeba zagrać w grę więcej niż 1 raz, kiedy już będziemy mogli umiejętnie pokombinować z ekwipunkiem czy umiejętnościami, nawet bawiąc się w zielarzy, gdzie przyznam za pierwszym razem - omijałem szerokim łukiem wszelkie torpedy itp, a na prawdę, ma to też duży wpływ na całokształt. Sama fabuła jest na prawdę w porządku, podziwiam twórców za to, jaką grę nam dali, jak przepisali książki na gre, coś niesamowitego... 10/10

12.05.2018 23:11
odpowiedz
SFDrake
9
Legionista
6.0

Gram po raz drugi w Wiedźmina na PS4. Na PC grałem w 2 albo 3 wersje W1, w jedną wersję W2 i na PS4 w W3. Za pierwszym razem było typowe wow, piękna grafika, w miarę dobre dialogi i w miarę ciekawe historie w zadaniach. Niestety (ktoś już to pisał wczesniej) najlepsza do tej pory była misja z Baronem. Ciekawa i z wątkiem słowiańskim, który mnie mocno wciągnął. Z przyjemnością ją wykonywałem, a po niej był niedosyt , jak po skończonej książce, czy opowiadaniu. Niestety od czasów W1 strasznie spadła moja ocena i podejście typu "wow, ale zaje...!" do gier ze świata Geralta z Rivii. Po zagraniu w dwójkę na PC i konsolowym systemie walk odechciało mi się ją przechodzić. Gra chyba na 10h rozgrywki zaledwie. Jedynka za to kozacka mimo kijowej grafiki (choć jak na tamte czasy to ujdzie oczywiście) i schematycznym walkom.
W3 za to zachwycił mnie od początku grafiką i dźwiękiem. Wszystko okey. Nieco zepsute... dobra! Bardzo zepsuta scena treningu Cirilli na "grzebieniu" bo to najlepsza scena z książek, którą można było zobrazować o wiele lepiej, ale jadę dalej. Zap ierwszym razem nie zauważyłem tego, aż tak bardzo, ale grając dzisiaj od początku po prostu zaczęło mnie wnerwiać (użyłbym bardziej wulgarnego słowa, gdybym mógł) to, jak Geralt łazi, skacze, turla się i unika. A właściwie próbuje skakać, unikać i turlać się. Dobrnąłem przez stawanie na rogach budynków, krzakach, drzewkach, płotkach i wielu innych maleńkich przeszkodach, aż do pierwszego potwora, którego mam zabić.

12.05.2018 23:11
odpowiedz
SFDrake
9
Legionista

Pierwszego "bossa", który niechybnie łatwym być nie może. I nie jest! Dokładnie w tym rzecz, że nie jest łatwy bo choć wcześniejsze potyczki i mini walki mnie nieco tego nauczyły to teraz Geralt rusza się powoli jak na żadnego Wiedźmina nie przystało, a jego piruety, parady i fikołki bynajmniej nie działają lub mają zbyt duże opóźnienie. Nie no moment. Wcześniej grałem i jakoś tego potwora ubiłem. Może coś robię na przekór logice? Może zbyt słaby refleks? Próbuję jeszcze raz i drugi i trzeci... i za trzecim już wiedziałem- nawet namierzenie (oznaczenie celu) nie działa, jak winno działać. Ot po prostu taka przypadłość, że pad działa normalnie, ale nie w Wiedźminie 3. Celuję na potwora, naciskam i raz zadziała a raz gra uznaje, że za słabo celuję. Ale to nic! To, że oznaczenie celu nie działa nie przeszkadza, aż tak. Próbuję unikać i po prostu walić po 2-3 razy, a potem znowu odskok lub piruet. Niestety, jak się można spodziewać, potwór lubi mnie walnąć nawet, gdy jestem kilka metrów od miejsca jego ciosu. Może nie kilka metrów, ale widać, że waląc w ziemię albo obok mnie zadaje obrażenia. Beznadziejne.
Dobra, ale teraz tak, co do plusów i minusów:

Jestem osobą, która czytała wszystko (opowiadania i sagę) oraz grała we wszystkie Wiedźminy po kolei. Jedynkę przeszedłem jakieś 7-8 razy wręcz rozwalając fabułę na wszystkie możliwe opcje. Majstersztyk choć mogła być lepsza. Porównanie do AC, który wyszedł rok wcześniej od W1 pod każdym niestety względem wypada definitywnie na korzyść tego pierwszego. Jedynie swojskość Wiedźmina daje tutaj ogromny plus przez co na pewno jest tak wysoko oceniany w Polsce.
Piszę jednak pod W3 więc i tego się będę trzymał.
Plusy to wspaniała (naprawdę!) grafika i muzyka, ale już dźwięki są schematyczne. Wygląd postaci powinien być bardziej zróżnicowany. Walki powinny być mniej schematyczne, bardziej zróżnicowane co nie koniecznie oznacza ich utrudnienie dla spostrzegawczego gracza.
Fabuła lipna (jak do tej pory) i z opowieściami Andrzeja Sapkowskiego ma tyle wspólnego co nazwy miejsc i postaci oraz ich wygląd.
Oglądając recenzje jeszcze z beta testów W3 padały tam zwroty typu: "Wiedźmin będzie mógł wszędzie wejść", "będzie można wszędzie wskoczyć", "będzie można płynnie ominąć każdą przeszkodę".

12.05.2018 23:16
odpowiedz
2 odpowiedzi
SFDrake
9
Legionista

Wspaniałe, czyż nie?! A teraz jak ta fikcja ma się do prawdy? Otóż tak jak pisałem, nie da się nigdzie praktycznie wskoczyć, ani prawie nic płynnie ominąć. Walki są fajne i efektowne, ale niestety słabo umotywowane. Jak choćby walka z pierwszym potworem: Wiedźmin nigdy by nie walczył z takim stworem na polu, gdzie przeciwnik ma nad nim tak olbrzymią przewagę. Użył by podstępu, jak w walce z królewną Addą.

Nie chce mi się pisać więcej o minusach choć jest ich mnóstwo w każdym fragmencie. Lubię Wiedźmina właśnie za jego "swojskość" tak, jak Wy wszyscy, ale nie odwalajmy pisząc, że to ultra-super-mega gra tylko spójrzmy na to bardziej obiektywnie.

Pozdrawiam i liczę na świetny serial o Wiedźminie, w którym NA SZCZĘŚCIE nie zabraknie udziału Andrzeja Sapkowskiego twórcy Wiedźmina.

post wyedytowany przez SFDrake 2018-05-12 23:18:52
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze