Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 marca 2024, 11:50

autor: Kamil Kleszyk

„Wybieramy tylko 5% najlepszych”. Paweł Sasko wyjaśnił, czemu zadania poboczne w Wiedźminie 3 i Cyberpunku 2077 są tak dobre

Główny projektant zadań w Cyberpunku 2077, Paweł Sasko, wyjawił, jak w studiu CD Projekt Red wygląda proces wyboru questów do flagowych produkcji.

Źródło fot. CD Projekt Red.
i

Cechą każdego dobrego RPG-a jest to, że znajdziemy w nim nie tylko interesujące misje główne, ale również wciągające zadania poboczne. Takimi produkcjami są gry z serii Wiedźmin oraz Cyberpunk 2077. W niedawnym wywiadzie dla serwisu PC Gamer deweloper ze studia CD Projekt Red, Paweł Sasko, wyjawił, na czym polega tajemnica sukcesu polskiego zespołu na tym polu.

Główny projektant zadań w Cyberpunku 2077 wytłumaczył, że nasze rodzime studio jest bardzo wymagające, jeśli chodzi o dobór pobocznych questów w swoich produkcjach. Okazuje się, że deweloperzy mają naprawdę wiele pomysłów, ale za odpowiednie uznają tylko niewielką ich część.

Dobry projektant ma współczynnik akceptacji swoich pomysłów na poziomie od 5 do 10%. Jeśli ktoś ma 10%, to prawdopodobnie jest to jedna z najlepszych osób, jakie mamy w zespole – wyjaśnił Sasko.

Twórca nadmienił również, że proces wyboru zadań do gier w studiu CD Projekt Red polega na tym, iż projektanci przedstawiają swoje najlepsze pomysły i dopiero z tej listy odsiewane są wybitne koncepcje.

Mówię naszym projektantom: „OK, oto lista gatunków. Lista tematów, z którymi chcę, abyście pracowali […]. Napiszcie mi swoje propozycje”. A potem piszą, tak 5, 10, 20 dziennie. Zasadniczo, doskonała lista składa się z 4 zadań: to są te najlepsze propozycje – dodał.

Sasko podkreślił jednak, że nawet najlepsi twórcy mają mnóstwo złych idei, które należy odrzucić.

Nikt, żaden artysta nie ma tylko świetnych pomysłów. Wszyscy miewamy gów**ne pomysły i wybieramy tylko 5% najlepszych – powiedział.

Co ciekawe, według Sasko większość tych najbardziej chwalonych przez branżę i graczy zadań to były questy, których stworzenie wymagało najmniejszego budżetu. Według dewelopera jest to zasługa „sprytnych pomysłów i umiejętnej pracy z nałożonymi limitami”.

Kamil Kleszyk

Kamil Kleszyk

Na łamach GRYOnline.pl ima się różnorodnych tematyk. Możecie się zatem spodziewać od niego zarówno newsa o symulatorze rolnictwa, jak i tekstu o wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Gdy po latach nauki przyszedł czas stagnacji, wolał nazywać to „szukaniem życiowego celu”. W końcu postanowił zawalczyć o lepszą przyszłość, co zaprowadziło go do miejsca, w którym jest dzisiaj.

więcej