Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 stycznia 2024, 12:32

Burza z Polski podbiła Steama. Against the Storm to jeden z największych rodzimych hitów 2023 roku

Against the Storm zapewniło nam nieoczekiwanie gorący grudzień, ale nie był to jedyny polski tytuł, który uświetnił koniec 2023 roku.

Źródło fot. Eremite Games / Hooded Horse.
i

Po względnie gorącym wrześniu, ciekawym październiku i zasadniczo chłodnym listopadzie z jednym ogromnym hitem rodzimi deweloperzy i wydawcy mieli ostatni miesiąc na zabłyśnięcie w 2023 roku. Zimowych mrozów może i nie było wiele, ale sprawdziliśmy, czy mimo to polscy twórcy gier spróbowali rozgrzać grudzień swoimi produkcjami.

Grudniowa burza

Ostatni miesiąc roku nie uraczył nas licznymi premierami, a w zasadzie żadnej z polskich produkcji wydanych w grudniu nie można uznać za tytuł wysokobudżetowy. Ponownie większość z „nowych” tytułów to konwersje starszych gier na inne platformy (Farm Tycoon, Cooking Simulator VR, Yuletide Legends: Who Framed Santa Claus itd.), a część faktycznych debiutów nie wzbudziła w graczach ani zainteresowania, ani entuzjazmu.

Mimo to właśnie na grudzień przypadł jeden z najbardziej udanych tytułów rodem z Polski tego roku. Against the Storm zostało entuzjastycznie przyjęte przez graczy, a i (skądinąd nieliczne) recenzje gry są przeważająco pozytywne.

  1. Recenzja gry Against the Storm. City builder prawie doskonały

Oczywiście patrząc na ponad 19 tysięcy opinii na Steamie (to więcej niż zebrało DLC do Cyberpunka 2077), trzeba brać poprawkę, że w grudniu gra jedynie wyszła z wczesnego dostępu. Niemniej tylko przez trzy dni po premierze użytkownicy platformy wystawili ponad 600 opinii – a przecież nie uwzględnia to osób, które oceniły dzieło studia Eremite Games w Steam Early Access przed 8 grudnia.

Nawet gdyby był to jedyny dobry tytuł z ostatniego miesiąca, nadal byłaby to bardzo udana końcówka 2023 roku dla polskiego rynku gier. Trzeba też wspomnieć o dwóch innych ciepło przyjętych produkcjach: Blood West oraz House Flipper 2. Żadna z nich nie zbliżyła się do wyników Against The Storm, ale mówi to więcej na temat tego, jaki sukces odniosło dzieło Eremite Games.

  1. Blood West zrecenzowało ponad 2,6 tysiąca użytkowników Steama, a drugiego House Flippera prawie 4,2 tys. Obie gry oceniono pozytywnie, przy czym krwawy western zyskał większą przychylność graczy (90% pozytywnych recenzji; HF 2 78%), lecz oceniło go mniej recenzentów (via serwis Metacritic).
  2. Dla kontekstu: jeśli uwzględnić tylko zupełnie nowe produkcje (tj. wykluczając tytuły dostępne od dawna w ramach wczesnego dostępu), więcej opinii od premiery niż Blood West zebrały tylko cztery rodzime gry z czwartego kwartału: Ghostrunner 2 (dostępny od 26 października), prolog Infection Free Zone (darmowy), RoboCop: Rogue City (największy polski hit listopada) oraz The Lords of the Fallen (które a) nie do końca można nazwać polską grą i b) ma „mieszane” oceny). HF 2 przegrywa tylko z dwoma ostatnimi tytułami.

Innymi słowy to Blood West i House Flipper można uznać za kandydatów do tytułu największego całkowicie nowego przeboju z Polski ostatniego miesiąca 2023 roku. Niemniej w kontekście opinii graczy oraz ocen recenzentów nie sposób powiedzieć inaczej: Against the Storm to niekwestionowany zwycięzca nie tylko grudnia, ale też całej końcówki 2023 roku.

Muszę przy tym dodać, że jeszcze 11 grudnia, kiedy pisałem pierwsze akapity tego artykułu, Against the Storm oceniło „tylko” ponad 15 tys. użytkowników Steama – o 4 tysiące mniej niż obecnie. Tak więc i pod tym względem ta produkcja przegoniła Blood West i może rywalizować z House Flipperem 2, mimo że gra od razu była dostępna także w sklepie Microsoftu.

Burza z Polski podbiła Steama. Against the Storm to jeden z największych rodzimych hitów 2023 roku - ilustracja #1

Polskie premiery gier w grudniu 2023 roku.Źródło: własne.

Ostatnie aktualizacje 2023 roku

Nawet jeśli pominąć trzy największe debiuty polskich gier, w grudniu rodzimi deweloperzy często raczyli nas wieściami na temat swoich produkcji . Oto wybrane informacje z Polski.

  1. Zapowiedziano lub ujawniono daty premiery takich gier, jak prolog Trans-Siberian Railway Simulator, Republic of Pirates, Emerald Caravan oraz Chernobyfull (nazwa kodowa). Przypomniano też o istnieniu Train Mechanic Simulator 2024.
  2. Udostępniono lub zaktualizowano dema Drug Dealer Simulator 2, Dark Envoy oraz Dungeons of the Amber Griffin.
  3. Zaktualizowano m.in. następujące gry: Niezwyciężony, Darkwood, Holy Stick, Cyberpunk 2077, Skinny & Franko: Fists of Violence, Green Hell, Dark Envoy, Forever Skies, Achilles: Legend Untold, Jump Arena, Sengoku Dynasty, Medieval Dynasty, Dying Light 2, Fort Solis, Tower of Chaos, Yet Another Zombie Surivival.

Prócz tego w grudniu grupa CD Projekt uraczyła graczy kompletnym wydaniem Cyberpunka 2077 (który też otrzymał kolejną zaskakująco wielką aktualizację). Firma pochwaliła się także paroma ciekawostkami, w tym odnośnie do przyszłych projektów spółki.

Poza tym dowiedzieliśmy się o kolejnych testach The Alters, zmianie tytułu nowej gry twórców Green Hell oraz ukończeniu prac nad War Hospital (które miało ukazać się jeszcze w tym roku). Wypada też wspomnieć o zapowiedzi ekranizacji Fort Solis.

Polskie gry na giełdzie

Końcówka roku wypadła niekorzystnie dla większości polskich deweloperów i wydawców. CI Games i 11 bit studios zaliczyły mocne spadki (akcje tej drugiej spółki spadły do najniższego poziomu od ponad roku). To zapewne efekt gorszych od oczekiwanych wyników najnowszych gier obu producentów. Nawet Artifex Mundi skończyła się dobra passa, aczkolwiek producent Unmatched i tak wyszedł na plus w skali całego roku.

Za to kolejny dobry miesiąc ma za sobą grupa CD Projekt. Po pozornie niezrozumiałych spadkach po debiucie Widma wolności wartość spółki wreszcie zaczęła rosnąć w listopadzie. Trend wzrostowy utrzymał się do końca grudnia, być może dzięki wydaniu wspomnianej kompletnej edycji Cyberpunka 2077 (choć i bez niego gra radziła sobie bardzo dobrze na Steamie). Jednakże na razie nie wystarczyło to, by akcje spółki wróciły do poziomu z lata lub nawet z początku 2023 roku.

Polskie gry – styczeń 2024

Po tym skromnym, lecz udanym zwieńczeniu roku styczeń raczej nie przyniesie ze sobą wielu gier z Polski. Do rąk graczy na pewno trafią m.in. trzy opóźnione tytuły: War Hospital, Stargate: Timekeepers oraz Bulletstorm VR. Być może w tym miesiącu zadebiutują także edukacyjni Lotnicy oraz pełna wersja Robin Hood: Sherwood Builders, ale nie znamy dokładnych dat premier tych produkcji.

Jeśli chcielibyście nadrobić lub przypomnieć sobie podsumowania polskiego rynku gier z poprzednich miesięcy, zapraszam Was tutaj. Pod linkiem znajdziecie pełną listę artykułów z tego cyklu.

  1. Gdyby na świecie zostały tylko polskie gry – czy znalazłbyś coś dla siebie?

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej