GRY-Online.pl

Kanały informacyjne RSS

Szybko i na bieżąco informacje o nowych materiałach i wiadomości ze świata gier bezpośrednio na twoim komputerze.

Lista dostępnych kanałów RSS

Co to jest RSS?

Szukając po źródłach, co znaczy RSS, znajdziemy co najmniej kilka sposobów na rozszyfrowanie tego skrótu: RDF Site Summary (przy czym RDF to: Resource Description Framework), Rich Site Summary lub Really Simple Syndication. O ile ta ostatnia propozycja brzmi najmniej naukowo, o tyle najpełniej oddaje sens - RSS jest bardzo prostym sposobem dystrybucji wiadomości.

Olbrzymia liczba internetowych serwisów informacyjnych zmusza do wielkiej straty czasu w poszukiwaniu interesujących nas wiadomości. Powstanie narzędzi, które zastąpiłyby człowieka w szukaniu informacji, było kwestią czasu. Temu służy RSS - usługa ta staje się coraz popularniejsza i obecnie większość serwisów informacyjnych ją wspiera. Wśród nich Gry-OnLine.

Jak działa RSS?

Potrzebne są dwie rzeczy. Po stronie serwisu informacyjnego: systematyczna publikacja specjalnego pliku (w formacie XML) zawierającego nagłówki najnowszych wiadomości, a po stronie użytkownika: zainstalowana na komputerze przeglądarka RSS.

Serwis informacyjny aktualizuje wspomniany plik, ilekroć na jego stronie zostanie opublikowana nowa wiadomość. Przeglądarka zaś cyklicznie przegląda zapisane w niej adresy RSS (ustawione przez użytkownika) i informuje, gdy znajdzie pod nimi coś nowego.

Aby dowiedzieć się więcej o interesującym nas wydarzeniu, klikamy w podany przez przeglądarkę tytuł i tym sposobem otwieramy stronę, na której dana wiadomość została opublikowana. Łatwe, proste i przyjemne.

Skąd wziąć przeglądarkę RSS?

Przede wszystkim: najnowsze wersje przeglądarek internetowych posiadają wbudowaną obsługę RSS. Internet Explorer zostanie w nią wyposażony w wersji 7.0, która ukaże się w tym roku.

Przeglądarki RSS można również pobrać z Internetu. Jedne z popularniejszych to: RSS Bandit (www.rssbandit.org), RssReader (www.rssreader.com) czy SharpReader (www.sharpreader.net) - wymagają one jednak zainstalowania .NET Framework (nieobowiązkowe uaktualnienie Windows). Podobnie wyglądający FeedReader (www.feedreader.com) nie wymaga .NET Framework.

Ciekawie prezentuje się Desktop Sidebar (www.desktopsidebar.com), który nie ogranicza się do przeglądania plików RSS - zakres świadczonych przezeń usług jest znacznie większy. Zresztą różnych przeglądarek znaleźć można kilkadziesiąt, a większość z nich jest całkowicie darmowa (freeware).

Jak skonfigurować przeglądarkę RSS?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w instrukcji dołączonej do wybranej przez Ciebie przeglądarki. Zawsze jednak zacząć powinieneś od znalezienia opcji dodania nowego źródła RSS i wpisania w odpowiednie okienko adresu interesującego Cię pliku RSS. W przypadku Gry-OnLine będzie to np.: https://www.gry-online.pl/rss/news.xml (pełna lista kanałów RSS znajduje się w okienku powyżej) - od tej chwili będziesz powiadamiany o każdej nowej wiadomości, którą opublikujemy.

Jak znaleźć pliki RSS na serwisach?

Jeśli dany serwis informacyjny udostępnia pliki RSS, znajdziemy na nim (gdzieś na głównej stronie - nie ma reguły, gdzie) znaczek: RSS lub XML lub oba. RSS obsługują przykładowo: CNN (www.cnn.com), BBC (www.bbc.co.uk) czy rodzima Rzeczpospolita (www.rzeczpospolita.pl).