Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 1 września 2021, 16:53

autor: Damian Gacek

Nie tylko This War of Mine - te gry też mogłyby zostać lekturami

Z okazji powrotu roku szkolnego zastanówmy się, czy jest możliwe, aby cyfrowa rozrywka zagościła na lekcjach języka polskiego. Zobaczmy, jakie gry mogłyby wejść do kanonu lektur.

Spis treści

Hellblade: Senua’s Sacrifice

Gatunek: przygodowa gra akcji

Opis: Pozycja ta zabiera gracza w podróż inspirowaną mitologią nordycką. Wcielamy się w tytułową bohaterkę Senuę, która wyrusza do zaświatów w poszukiwaniu duszy ukochanego. Protagonistka nie jest jednak sama, gdyż towarzyszą jej urojone głosy przeszkadzające w działaniach. Jedynie od gracza zależy, czy wojowniczce uda się przezwyciężyć kryjącą się w niej ciemność.

W naturze ludzkiej leży skłonność do unikania trudnych tematów. Mamy tendencję do niemyślenia o śmierci lub do ignorowania problemu chorób i niepełnosprawności tak długo, dopóki nas to bezpośrednio nie dotyczy. Niejednokrotnie zahaczaliśmy o takie kwestie na języku polskim przy omawianiu poważniejszych utworów, jednak nigdy nie zagłębialiśmy się w nie zbyt mocno. Uważam, że warto mówić o trudnych sprawach, szczególnie z młodymi ludźmi, gdyż to pomaga kształtować ich świadomość i wrażliwość na los osób wokół. Punktem wyjścia do tego mogłoby być Hellblade: Senua’s Sacrifice.

Jest to produkcja, w której gracz mierzy się z problemami osoby chorej na schizofrenię. Tytuł ten pokazuje samotność oraz strach głównej bohaterki, a także wpływ na nią otoczenia. Możemy prześledzić, w jaki sposób protagonistka próbuje radzić sobie w tej ciężkiej sytuacji. Gra również bardzo obrazowo przedstawia śmierć. Umieranie w grach jest dla nas codziennością – zabijamy hurtowo setki przeciwników i nawet się nad tym nie zastanawiamy lub obserwujemy, jak ginie jakaś postać, z którą nie udało nam się zżyć podczas naszych zmagań (przykładem tego jest dla mnie Mass Effect – więcej nie zdradzę, bo spoilery). Hellblade: Senua’s Sacrifice pozwala jednak wczuć się w żal protagonistki po stracie bliskiej osoby i obserwować, jak bohaterka sobie z tym radzi.

Zostało jeszcze 49% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Damian Gacek

Damian Gacek

Absolwent Filologii Angielskiej oraz English in Public Communication. W swoim portfolio ma artykuł naukowy dotyczący tłumaczenia gier wideo. Z GRYOnline.pl współpracuje od 2019 roku, pisząc dla różnych działów. Obecnie zajmuje się głównie poradnikami i okazjonalnie wspiera newsroom. Autor przeglądu Małe ale Wielkie. Elektroniczną rozrywką interesuje się od dziecka. Uwielbia RPG-i oraz strategie, często nurza się również w odmętach produkcji indie. W wolnych chwilach pracuje nad książką oraz uczy się edycji filmów.

więcej

Miała być rozrywka, jest ból. Te gry Was przytłoczą i przygnębią
Miała być rozrywka, jest ból. Te gry Was przytłoczą i przygnębią

Gry to nie tylko zabawa i rozrywka. Są tytuły, które przetestują Waszą wrażliwość, wywołają łzy albo po prostu maksymalnie zdołują. Mimo to, i tak warto je znać!

This War of Mine - blisko przerażającego autentyzmu
This War of Mine - blisko przerażającego autentyzmu

This War of Mine to projekt, który jest czymś więcej niż grą wideo i któremu brakuje niewiele, by stać się przerażającym pod względem autentyzmu doświadczeniem. Ze wszech miar spełnia jednak swoje zadanie.

Gry stają się lekturami szkolnymi i to najwyższy czas!
Gry stają się lekturami szkolnymi i to najwyższy czas!

Właśnie się dowiedzieliśmy, że This War of Mine stało się lekturą nieobowiązkową dla uczniów szkół średnich. To pierwsza jaskółka, która może być jedynie elementem gry wyborczej, ale i tak jest ruchem w dobrą stronę.