Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 8 maja 2021, 11:30

Czy tłumik tłumi?. 6 mitów o broni palnej, które utrwalają gry

Spis treści

Czy tłumik tłumi?

Przedmiotem bezpośrednio związanym z hukiem wystrzału jest tłumik i jego magiczne właściwości w większości gier. Magiczne, bo zwykle zapewnia w nich wyciszenie do poziomu głośnego zamknięcia grubej książki. Umożliwia tym samym skryte działanie („stealth”) – likwidację strażników tuż pod nosem ich kumpli, totalnie ignorujących jakiś cichy trzask. Tak jest chociażby w seriach Hitman, Splinter Cell, Sniper Elite, Sniper: Ghost Warrior i wielu innych. Sprytny sposób na to, by do mechanik skradankowych dodać trochę strzelania.

Biorąc pod uwagę wcześniejsze porównanie głośności strzału do dźwięku odrzutowca, nie ma wątpliwości, że gry oraz filmy mocno przesadzają. Próbują nam wmówić, że metalowy walec wielkości ogórka jest w stanie tak bardzo wyciszyć bolesny dla uszu huk, iż gapiący się na coś przez okno strażnik kompletnie nie zwróci uwagi na taki dźwięk. Ot, kolejna hollywoodzka bzdura i powielany mit...

...ale zaraz, zaraz, czy aby na pewno? Skoro nie zapewniają ciszy, to dlaczego zdjęcia najlepszych formacji komandosów na świecie zwykle pokazują ich z tłumikami na karabinach? Mają jakieś lepsze?

Tłumik wycisza standardowy karabinek M4A1 lub pistolet Glock ze 160 dB do około 125 dB, co można porównać z zejściem od poziomu silnika odrzutowego do młota pneumatycznego w trakcie robót ulicznych. Wciąż głośno, ale już poniżej granicy bólu.

W Escape from Tarkov znajdziemy najbardziej realistyczne odgłosy wystrzałów z tłumikiem. - 6 mitów o broni palnej, które utrwalają gry komputerowe - dokument - 2021-05-09
W Escape from Tarkov znajdziemy najbardziej realistyczne odgłosy wystrzałów z tłumikiem.

Tłumik ułatwia rozmowy

Nie do końca. Tłumik w określonej konfiguracji może rzeczywiście wyciszyć strzał do niemal „szeptu” (w porównaniu ze standardowym hukiem), ale o tym za moment. Bardziej istotna jest bowiem jego inna rola, o której gry i Hollywood praktycznie nigdy nie wspominają. Tymczasem zwykle nie chodzi o zapewnienie skrytego działania w kompletnej ciszy, tylko głównie o sprawniejszą komunikację między żołnierzami. Mniejszy hałas oznacza mniej sytuacji z koniecznością powtarzania rozkazów, mniej nieporozumień, przesłyszeń itp. Chaos bitewny podczas strzelania z tłumikiem jest o wiele mniejszy, a to znacznie wpływa na skuteczność żołnierzy. Nie bez znaczenia jest też wpływ na mniejsze ubytki słuchu w przyszłości, bo do uszkodzeń dochodzi już przy hałasie rzędu 85 decybeli.

Zostało jeszcze 63% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

Uważasz, że Far Cry 6 zaszalał z arsenałem? 7 improwizowanych broni, które istniały naprawdę
Uważasz, że Far Cry 6 zaszalał z arsenałem? 7 improwizowanych broni, które istniały naprawdę

Macarena gun czy plecakowa wyrzutnia Supremo w Far Cryu 6 to barwne przykłady tworzenia zabójczej broni wręcz „z niczego”. W świecie wojny partyzanckiej taka kreatywność to jednak nic niezwykłego, a historia zna niejeden dziwny wynalazek.

5 mitów o średniowieczu, które utrwalają gry komputerowe
5 mitów o średniowieczu, które utrwalają gry komputerowe

W poznawaniu historii możemy liczyć jedynie na źródła, ale korzystanie z nich bywa trudne. Często więc wiedzę czerpiemy z gier i filmów. A tam często roi się od mitów i nieścisłości. Oto te najbardziej powszechne o czasach średniowiecza.

Obalamy 8 fałszywych mitów o graczach
Obalamy 8 fałszywych mitów o graczach

Chciałbyś choć raz przysiąść do komputera bez zbędnych komentarzy mamy, brata czy partnera? Ten artykuł może pomóc Ci w przekonaniu bliskich o nieprawdziwości panujących mitów o graczach.