Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 sierpnia 2012, 11:44

autor: Olek

Załamanie sprzedaży konsoli PlayStation Vita. Tylko 400 tys. egzemplarzy w cztery miesiące?

Podczas kończących się dziś targów gamescom w Kolonii na jaw wypłynęła jedna z najskrzętniej skrywanych tajemnic koncernu Sony. Okazuje się, że sprzedaż przenośnej konsoli PlayStation Vita osiągnęła dotąd pułap jedynie 2,2 mln egzemplarzy.

Załamanie sprzedaży konsoli PlayStation Vita. Tylko 400 tys. egzemplarzy w cztery miesiące? - ilustracja #1
2,2 mln sprzedanych egzemplarzy konsoli PlayStation Vita blisko pół roku po światowej premierze to mocno rozczarowujący wynik.
PlayStation Vita
  1. typ konsoli: handheld
  2. producent: Sony
  3. premiera: grudzień 2011 r. (Japonia), luty 2012 r. (inne rynki)
  4. liczba sprzedanych egzemplarzy: 2,2 mln sztuk
  5. cena w Polsce: 900-1300 zł

W ostatnim czasie koncern Sony wyraźnie unikał „chwalenia się” wynikami sprzedaży swojej najnowszej konsoli. Nie trudno domyślić się dlaczego. Pilnie strzeżony sekret wyjawił w trakcie gamescomu Uwe Bassendowski, szef niemieckiego oddziału PlayStation, który przyznał, że PlayStation Vita znalazła dotąd zaledwie 2,2 mln nabywców na całym świecie.

Wcześniejsze dane o zainteresowaniu najmłodszym dzieckiem w rodzinie PlayStation pochodziły z raportu finansowego Sony za IV kwartał roku fiskalnego 2011/2012. Wynikało z nich, że do końca marca sprzedaż urządzenia osiągnęła 1,8 mln sztuk. Jeśli wierzyć informacjom Bassendowskiego, w ciągu kolejnych czterech miesięcy japoński gigant sprzedał zaledwie 400 tys. egzemplarzy PlayStation Vita, co stanowi duże rozczarowanie. Zwłaszcza, że zgodnie z wcześniejszymi założeniami, nową konsolkę miało kupić w tym roku podatkowym (czyli do marca 2013 – przyp. red.) ok. 10 mln graczy.

Główną przyczyną niskiej popularności PlayStation Vita wydaje się być cena urządzenia, za które w Polsce trzeba zapłacić od 900 do 1300 zł (zależnie od konfiguracji i sklepu). Tymczasem kilka dni temu Shuhei Yoshida, prezes Sony Computer Entertainment Worldwide Studios zapowiedział, że w tym roku nie ma szans na obniżki.

Załamanie sprzedaży konsoli PlayStation Vita. Tylko 400 tys. egzemplarzy w cztery miesiące? - ilustracja #2
Nawet Nathan Drake, bohater gry Uncharted: Golden Abyss nie zdołał przekonać graczy do zakupu nowej, przenośnej konsoli koncernu Sony.

Trudno też oprzeć się wrażeniu, że PlayStation Vita wciąż czeka na wielkie przeboje, które napędzą sprzedaż. Niestety, takowymi nie okazały się ani Uncharted: Golden Abyss, ani FIFA Football. Być może druga połowa roku, za sprawą takich gier jak Assassin's Creed III: Liberation oraz Call of Duty: Black Ops Declassified, będzie pod tym względem przełomowa.

  1. Oficjalna strona internetowa PlayStation Vita