Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 maja 2012, 18:55

Sony sprzedało 1,8 miliona sztuk konsoli PS Vita

Sony podało, że od czasu premiery przenośnej konsoli PS Vita, na całym świecie znalazła ona 1,8 miliona nabywców. Firma jest zadowolona z tego wyniku i zapewnia, że w najbliższym czasie gracze mogą liczyć na wiele nowych zapowiedzi gier przeznaczonych na tę platformę.

Sony sprzedało 1,8 miliona sztuk konsoli PS Vita - ilustracja #1

Niewesoły raport finansowy Sony, o którym wspominaliśmy już dzisiaj, nie zawierał konkretnych danych dotyczących najnowszej przenośnej konsoli PS Vita. Nowe informacje, które opublikował właśnie japoński koncern naprawiają ten błąd. Według nich, do końca marca tego roku Vita trafiła do 1,8 milionów graczy na całym świecie. Przypomnijmy, że azjatycka premiera Vity miała miejsca w grudniu, natomiast europejska i amerykańska pod koniec lutego. Szczyt sprzedaży konsola osiągnęła tuż po zachodnim debiucie. W przeciągu marca sprzedała się bowiem w liczbie 600 tysięcy sztuk. W sumie najwięcej nabywców znalazła w USA.

Niestety wiele danych wskazuje na to, że popularność nowej platformy wśród kupujących drastycznie spada. W Japonii Vita od miesięcy sprzedaje się znacznie gorzej niż jej główny konkurent Nintendo 3DS, wyprzedza ją nawet 8-letnie PSP i na razie nic nie zapowiada, by ten niekorzystny trend się odwrócił. Aby mieć jeszcze lepszy obraz obecnej sytuacji wato zauważyć, że w przeciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku 3DS-owi, który trafił do sklepów kilkanaście miesięcy temu, udało się bez problemów sprzedać w liczbie 2 milionów egzemplarzy, udowadniając producentowi Vity, jak bardzo trudnym wyzywaniem może okazać się chociażby dogonienie Nintendo. Wpływ na wysokie zainteresowanie 3DS-em miała zapewne szybka obniżka jego ceny, na którą na razie nie może pozwolić sobie Sony, borykające się z problemami finansowymi.

Według prezesa Sony, Kaza Hirai, debiut Vity i jej wyniki są zadowalające. W jednej z wypowiedzi stwierdził z przekonaniem, że jak na początkową fazę życia nowej konsoli, był to dobry start. Dodał również, że platforma stworzona z myślą o grach, taka jak PS Vita, potrzebuje wysokiej jakości oprogramowania, aby mogła ona osiągnąć sukces. Hirai zapewnił, że Sony pracuje obecnie intensywnie nad grami, zarówno w wewnętrznych studiach deweloperskich jak i z zewnętrznymi partnerami. W najbliższym czasie, gracze powinni spodziewać się wielu zapowiedzi nowych tytułów, mających pozwolić im lepiej ocenić wartość i wydajność konsoli.

Bez wątpienia nadchodzące gry i oprogramowanie muszą być wyjątkowo dobre jeżeli producent chciałby, by spełniły się jego oczekiwania wobec konsoli. Ostatnie plany Sony przewidują bowiem, że w tym roku fiskalnym [kwiecień 2012 – marzec 2013] łączna światowa sprzedaż PS Vity i PSP powinna przekroczyć liczbę 16 milionów sztuk. Według szacunków analityków, w tym okresie nowe egzemplarze PSP znajdą się w rękach zaledwie 6 milionów osób. Vita musiałby w przeciągu roku przyciągnąć zawrotną liczbę 10 milionów ludzi. Biorąc pod uwagę obecną popularność sprzętu i nadal słabą koniunkturę na świecie, jest to wyjątkowo mało prawdopodobne. Nie jest to jednak całkowicie niemożliwe. Jeżeli na konsoli pojawiłyby się prawdziwe blockbustery, takie jak Monster Hunter (w Japonii) czy Call of Duty (na Zachodzie), być może pozwoliłyby Vicie zbliżyć się do oczekiwanego pułapu sprzedaży.