Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 października 2017, 17:10

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Wyciekła lista pierwszych gier z Xboksa, w które zagramy na konsoli Xbox One [news zaktualizowany]

Od kilku miesięcy wiemy, że w tym roku funkcja wstecznej kompatybilności konsoli Xbox One zostanie rozszerzona na gry z pierwszego Xboksa. W sieci pojawiły się informacje na temat obsługiwanych produkcji.

Aktualizacja

Firma Microsoft potwierdziła wczorajsze doniesienia, zdradzając przy okazji, że kompatybilność wsteczna Xboksa One zostanie rozszerzona na gry z pierwszego Xboksa już jutro, 24 października. Na początku obsługiwanych będzie trzynaście produkcji, które wymieniliśmy w oryginalnej wiadomości. Ponadto wiadomo już, że rozdzielczość wszystkich tytułów zostanie podniesiona do 1080p, przy czym większość działać będzie w oryginalnym formacie 4:3, choć Ninja Gaiden Black obsługuje 16:9, więc w tym przypadku obejdzie się bez czarnych pasów po bokach ekranu. Gry będą też płynniej działać i szybciej się wczytywać niż na pierwszym Xboksie.

Co ciekawe tytuły, które korzystały z multiplayera System Link (konsole połączone kablem) dalej będą oferować taką funkcję. Oznacza to, że możecie zaprosić znajomego z pierwszym Xboksem, połączyć jego konsolę z dowolną wersją Xboksa One i grać. Podobnie jak w przypadku produkcji z Xboksa 360 obsługiwane będą zarówno płyty, jak i wersje cyfrowe (niektóre z tych gier dostępne są w sklepie Xbox). W serwisie IGN znajdziecie dwa materiały wideo porównujące wybrane tytuły działające na pierwszej oraz na najnowszej konsoli Microsoftu.

Przedstawiciele giganta z Redmond nie podali kolejnych tytułów, które będą obsługiwane w ramach wstecznej kompatybilności. Mają jednak ku temu powody, gdyż wyjaśnili, że wiele z firm produkujących gry za czasów pierwszego Xboksa już nie istnieje, a ponadto mogą pojawić się chociażby problemy licencyjne dotyczące np. wykorzystanych piosenek. Krótko pisząc, trzeba czekać.

Oryginalna wiadomość

W produkcje z pierwszego Xboksa wkrótce pogramy na Xboksie One. - Wyciekła lista pierwszych gier z Xboksa, w które zagramy na konsoli Xbox One [news zaktualizowany] - wiadomość - 2017-10-23
W produkcje z pierwszego Xboksa wkrótce pogramy na Xboksie One.

W czerwcu firma Microsoft poinformowała, że jeszcze w tym roku posiadacze konsoli Xbox One będą mogli zacząć korzystać z funkcji kompatybilności wstecznej dotyczącej gier z pierwszego Xboksa. Dziś poznaliśmy listę pierwszych obsługiwanych produkcji. Zdradził je (dzięki, wccftech) użytkownik Twittera o ksywce WalkingCat, który wcześniej podzielił się informacjami o laptopie Surface przed jego oficjalną zapowiedzią. Można więc uznać, że wyciek jest bardzo prawdopodobny. Na widocznej poniżej grafice znajdziecie następujące gry:

 • Star Wars: Knights of the Old Republic,
 • Ninja Gaiden Black,
 • Red Faction II,
 • Prince of Persia: Sands of Time,
 • Grabbed by the Ghoulies,
 • Black,
 • Psychonauts,
 • Dead to Rights,
 • Crimson Skies,
 • Fuzion Frenzy,
 • Sid Meier’s Pirates!,
 • BloodRayne 2,
 • The King of Fighters Neowave.
WalkingCat na Twitterze.
WalkingCat na Twitterze.

Lista obecnie jest dość skromna i brakuje na niej największych hitów, jak np. Halo: Combat Evolved, ale to z pewnością dopiero początek. Niestety dalej nie wiemy, kiedy dokładnie odbędzie się premiera nowej funkcjonalności. Zdradzono jedynie, że nastąpi to w tym roku, więc możemy strzelać, że zostanie ona udostępniona w okolicach debiutu Xboksa One X w przyszłym miesiącu.

Przypominamy, że od dłuższego czasu na Xboksie One można bawić się grami z Xboksa 360. Nie wszystkie produkcje są obsługiwane, ale biblioteka już teraz liczy ponad czterysta pozycji i stale się powiększa. Pełną listę obsługiwanych produkcji znajdziecie tutaj, a z tych najważniejszych warto wspomnieć o seriach Dead Space, Bioshock, Gears of War i Halo oraz takich tytułach jak South Park: The Stick of Truth, Red Dead Redemption i The Orange Box.