Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 lipca 2017, 11:01

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Wolfenstein II bez swastyk? Cenega odpowiada

Na polskiej stronie Wolfenstein II: The New Colossus nigdzie nie znajdziecie swastyk, podczas gdy np. na francuskiej już tak. Postanowiliśmy zapytać firmę Cenega, rodzimego dystrybutora gry, czy oznacza to, że produkcja zostanie u nas w kraju ocenzurowana.

Swastyki pojawią się w prawie wszystkich wersjach gry Wolfenstein II: The New Colossus. - Wolfenstein II bez swastyk? Cenega odpowiada - wiadomość - 2017-07-18
Swastyki pojawią się w prawie wszystkich wersjach gry Wolfenstein II: The New Colossus.

27 października bieżącego roku na konsolach Xbox One i PlayStation 4 oraz komputerach osobistych ukaże się strzelanka Wolfenstein II: The New Colossus. Oficjalna strona produkcji dostępna jest w kilku wersjach językowych i okazało się, że dwie z nich są ocenzurowane – nie uświadczycie na nich swastyk. Pierwszą jest niemiecka edycja witryny. W tym przypadku jest to zrozumiałe podejście. Natomiast drugą jest… polska strona. Czy oznacza to, że w naszym kraju produkcja rozprowadzana będzie w ugrzecznionej wersji? Postanowiliśmy zapytać u źródła – napisaliśmy do rodzimego dystrybutora gry, firmy Cenega. Przemysław Zalewski, pełniący rolę PR Managera, przesłał nam oświadczenie o następującej treści:

Polskie prawo nie zabrania wykorzystania symbolu swastyki w tak jednoznaczny sposób jak np. niemieckie, ale równocześnie orzecznictwo jest na tyle niejednolite, że zdecydowaliśmy się nie używać symbolu na materiałach promujących grę. Co ważne, sama gra nie będzie w żaden sposób ocenzurowana i tam gdzie twórcy przewidzieli pokazanie w grze swastyki, będzie ona pokazana.

Krótko pisząc, jest dobrze i ze swastykami pożegnano się jedynie na potrzeby kampanii marketingowej – sama gra pozostanie nietknięta i ukaże się w naszym kraju w takiej samej postaci, jak gdzie indziej (nie wliczając Niemiec).

Angielska i polska wersja oficjalnej strony gry Wolfenstein II: The New Colossus.