Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 marca 2021, 14:45

autor: hexx0

Wiedźmin 3 w 8K po instalacji 50 modów pokazuje moc PC

Czy sześcioletnia gra może wyglądać świetnie? Dzięki modom – tak. Zobaczcie, jak prezentuje się Wiedźmin 3 w 8K, z ray tracingiem i po zainstalowaniu 50 modów. Spoiler: rewelacyjnie!

Za niecałe dwa miesiące minie sześć lat od premiery trzeciego Wiedźmina. Gra CD Projekt RED wciąż wygląda nieźle, ale zaczyna powoli odstawać od najnowszych produkcji, przynajmniej jeśli chodzi o grafikę. Z pomocą Geraltowi przychodzą jednak liczne mody i potężny sprzęt. Dzięki nim Biały Sad, Velen czy Skellige prezentują się lepiej, niż kiedykolwiek.

Odświeżenia dokonał YouTuber z kanału Digital Dreams. Do osiągnięcia rewelacyjnych efektów – które możecie zobaczyć poniżej – wykorzystał on potężny komputer: Ryzen 9 3900x 4,5Ghz, 32 GB RAM, karta grafiki ASUS TUF RTX 3090. Ile trzeba dać za taką maszynę? Około 14 tysięcy złotych. Oczywiście mówimy tu o cenie za samą jednostkę – monitor, klawiaturę, myszkę, słuchawki itd. trzeba nabyć osobno. Zapytacie: czy warto? Co ja będę strzępił klawisze – zobaczcie sami.

8K klatkuje?

Jeśli macie problemy z odpaleniem powyższego filmu w 8K… cóż, nie Wy jedyni. Samo oglądanie wideo w takiej rozdzielczości wymaga dobrego sprzętu i bardzo szybkiego Internetu. Problemem może być też sam film – i nie mówię tu tylko o jego kompresji. Zauważcie, że nawet tak mocarny komputer, jak ten powyżej, nie wyciągnął z Wiedźmina 3 60 FPS-ów. Przez większość czasu widzimy 50-55 klatek na sekundę. Niezależnie jednak od ich liczby, czy od konieczności uruchomienia materiału Digital Dreams w „marnym” 4K, skala projektu i tak robi wrażenie.

Zakup sprzętu to dopiero początek, bo potem musimy jeszcze zdobyć egzemplarz Wiedźmina 3 i zainstalować ponad 50 modów. Niektóre poprawią oświetlenie, inne lepiej odwzorują cienie czy zwiększą szczegółowość wyświetlanych tekstur. Część z nich znajdziecie tu i tu, ale większość jest tutaj (zwróćcie uwagę na Phoenix Lighting Mod i Apex Realistic Reshade, którym powyższy materiał zawdzięcza wspaniałą kolorystykę i światło). Możecie też zajrzeć na serwery Gry-Online, gdzie udostępniamy wiele przydatnych modów, w tym The Witcher 3 HD Reworked Project, który znacząco poprawia oprawę graficzną Wiedźmina 3. A jeśli nie wiecie, od czego zacząć zabawę z modami, na kanale Digital Dreams dostępny jest poradnik na ten temat. Znajdziecie tam również inne poprawione gry, takie jak Cyberpunk 2077, Red Dead Redemption 2 czy Assassin’s Creed IV: Black Flag.