Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 września 2014, 19:27

autor: luckie

Wasteland 2 – Cenega wyjaśnia kwestię polskiej lokalizacji

Firma Cenega postanowiła wyjaśnić, skąd wzięły się błędy językowe w polskiej wersji Wasteland 2, na które narzeka sporo rodzimych recenzentów. Okazuje się, że przyczyn problemu należy szukać głębiej niż w niekompetencji tłumaczy.

Skąd wzięły się błędy w polskiej lokalizacji Wasteland 2? - Wasteland 2 – Cenega tłumaczy się z błędów tłumaczeniowych - wiadomość - 2014-09-22
Skąd wzięły się błędy w polskiej lokalizacji Wasteland 2?

Choć Wasteland 2 generalnie wywołuje pozytywne wrażenia, postapokaliptyczne cRPG studia inXile bynajmniej wolne od błędów nie jest. Zostawmy jednak niedoróbki, za które winę ponosi deweloper. Jednym z często wymienianych zarzutów w stosunku do gry jest niezbyt udana lokalizacja – i to ponoć nie tylko polska. Część występujących w grze zdań kłuje w oczy nieodpowiednią składnią czy odmianą (np. użycie mianownika tam, gdzie rzeczownik powinien występować w innej formie). W naszej recenzji Hed narzekał:

„Tłumaczenia często są zbyt dosłowne, albo wręcz nietrafione, brakuje niektórych elementów składni językowej przez co powstają dziwne zdania, a czasami po prostu brakuje polskich wersji tekstu (…).”

W Polsce za rodzimą wersję językową odpowiada firma Cenega. Wydawca postanowił wyjaśnić przyczyny niezadowalającego stanu rzeczy. Oficjalny komunikat Cenegi w tej sprawie brzmi:

„Przy Wasteland 2 pojawiło się kilka problemów funkcjonalnych, jakie znacząco wpłynęły na lokalizację gry (która sama w sobie jest dość złożonym procesem), a które wynikają po części z mechaniki dialogów, jaka obecna jest w grze, czy też generalnie ze sposobu w jaki gra została napisana. Dla przykładu większość słów kluczowych ma przypisane własne, konkretne pytania, które na tę chwilę nie działają w zlokalizowanych wersjach. Z kolei system haseł, na jakim opierają się dialogi sprawił, że często trzeba było zdania budować tak, że słowo kluczowe musiało być w mianowniku, inaczej gra w późniejszej fazie nie rozpoznawała, że dane słowo już wcześniej wystąpiło. Zdarzało się też, w kilku przypadkach, że ta sama linia tekstu w grze odpowiadała dwóm, zupełnie różnym terminom, co automatycznie rodziło błędy kontekstowe. Tego typu błędy były zgłaszane na etapie testów i deweloper gry obiecał wprowadzenie stosownej poprawki, nad którą pracuje wspólnie z ekipą lokalizacyjną.”

Wygląda więc na to, że problemy tłumaczeniowe w dużej mierze wynikają z konstrukcji dialogów w Wasteland 2. Chodzi o to, że w grze nie tylko wybieramy poszczególne odpowiedzi, ale także możemy zapytać o konkretny przedmiot, a nawet samemu wpisać temat rozmowy. O ile w angielskiej wersji językowej system ten sprawdza się nieźle, o tyle tłumaczom nastręcza on sporo trudności. Cenega obiecuje, że w przyszłości pojawi się stosowna poprawka, która wyeliminuje, lub chociaż zredukuje tego typu błędy.

  1. Recenzja gry Wasteland 2 - najlepszy Fallout, na jakiego stać Kickstartera
  2. Oficjalna strona gry Wasteland 2
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.