Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 listopada 2023, 19:20

Half-Life znów dostępny za darmo na Steam, tym razem chyba na dłużej [Aktualizacja]

Valve udostępniło za darmo na Steamie pierwszą grę z serii Half-Life… ponownie. O ile wczoraj najpewniej była wynikiem błędu, o tyle teraz oferta powinna być dostępna nieco dłużej. Firma chce uczcić w ten sposób 25-lecie cyklu.

Źródło fot. Valve.
i

Aktualizacja

Wygląda na to, że Valve nieco się pospieszyło z wczorajszym rozdawnictwem gry Half-Life na Steamie. Najwyraźniej było one zaplanowane na dziś, a firma czekała, aż tytuł ten stanie się w pełni funkcjonalny ze Steam Deckiem.

Produkcję możecie dodać do swojej kolekcji, klikając w poniższy przycisk. Oferta obowiązuje do 20 listopada do godziny 19:00 polskiego czasu. Miejmy nadzieję, że tym razem nagle nie zniknie.

Half-Life za darmo na Steamie

Choć dziś może lekko trącić myszką – polecam obejrzeć zamieszczony poniżej materiał, na którym trzech naszych redaktorów reprezentujących różne pokolenia próbuje swoich sił w „dwójce” – w 1998 roku pierwszy Half-Life okazał się nie lada rewolucją. Valve udowodniło bowiem, że pierwszoosobowe strzelanki również mogą mieć znakomitą fabułę.

Gameplay także okazał się świetny – niebywale immersyjny, z niezłym modelem strzelania i ciekawie zaprojektowanymi misjami. Nic dziwnego, że mimo upływu lat Half-Life zbiera pozytywne recenzje na Steamie – w sumie ma ich ponad 95 tys., a te przychylne stanowią aż 96% wszystkich.

Oryginalna wiadomość [16 listopada 2023]

19 listopada serii Half-Life „stuknie” ćwierćwiecze. Firma Valve najwyraźniej postanowiła rozpocząć świętowanie już teraz, a zrobiła to w najlepszy możliwy sposób – przynajmniej z perspektywy graczy – zapowiadając trzecią odsłonę…

Ale by było, co? Niemniej rzeczywistość też wydawała się całkiem przyjemna, bowiem Valve udostępniło za darmo pierwszą część przygód Gordona Freemana. Okazało się jednak, że tylko na chwilę.

Tego wieczoru przez jakiś czas karta Half-Life na Steamie prezentowała taki oto widok:

Half-Life znów dostępny za darmo na Steam, tym razem chyba na dłużej [Aktualizacja] - ilustracja #1
Było tak… Źródło: Steam.

Grę można było odebrać za darmo. Oferta miała obowiązywać do 20 listopada do godziny 19:00 polskiego czasu.

Zniknęła ona jednak po kilkudziesięciu minutach. Wydaje się, że albo mamy do czynienia z błędem, albo Valve postanowiło rozdać Half-Life w bardzo limitowanym nakładzie. Po najechaniu kursorem na znak zapytania widoczny na powyższym screenie, pod nagłówkiem „Zdobądź Half-Life”, wyświetlał się bowiem komunikat: „Oferta trwa do wyczerpania zapasów. Gry otrzymane podczas promocji tego typu nie przyznają kart kolekcjonerskich Steam”. Byłoby to jednak bardzo dziwne.

Half-Life znów dostępny za darmo na Steam, tym razem chyba na dłużej [Aktualizacja] - ilustracja #2
…a teraz (znów) jest tak. Źródło: Steam.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, z czym mamy do czynienia. W ostatnich tygodniach w bazie danych platformy firmy Valve odnotowano pewien ruch związany z Half-Life, więc niewykluczone, że Gabe Newell i spółka rzeczywiście zamierzają w jakiś sposób obejść 25-lecie gry.

Jeśli zatem nie zdążyliście odebrać Half-Life – o ile było to w ogóle możliwe, gdyż użytkownicy Steama zgłaszali problemy, a z własnych obserwacji wiemy, iż niekiedy zamiast możliwości zgarnięcia gry za darmo pojawiała się opcja bezpłatnego pogrania w nią – istnieje szansa, że taka sposobność pojawi się jeszcze w najbliższych dniach. W ostateczności można będzie nabyć ten tytuł „za grosze” na jesiennej wyprzedaży na Steamie, która rozpocznie się w najbliższy wtorek. Cena gry powinna zostać obniżona do 3,59 zł.

  1. Half-Life na Steamie
  2. Otwarcie Wrót Baldura i Valve na tronie – 10 najlepszych gier 1998 roku

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej