Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 20 sierpnia 2015, 16:09

autor: Jiker

Tydzień mocnych premier mobilnych (m.in. Pac-Man 256, Horizon Chase, Clicker Heroes)

W tym tygodniu w ofertach sklepów App Store i Google Play zadebiutowało kilka interesujących produkcji, w tym Pac-Man 256, Horizon Chase, Clicker Heroes, Dungeon of the Endless, Galactic Keep, Final Fantasy VII oraz The Path to Luma.

W niniejszej, cyklicznej wiadomości przybliżamy Wam najważniejsze mobilne premiery danego tygodnia. Każdorazowo wybieramy kilka najciekawszych produkcji, które opisujemy nieco szerzej, natomiast pozostałe godne uwagi pozycje przedstawiamy w zbiorczej liście z odnośnikami do App Store i Google Play.

W tym tygodniu w oko wpadły nam następujące tytuły:

Pac-Man 256

Android: free-to-playiOS: free-to-play

Po trzech miesiącach oczekiwania otrzymaliśmy wreszcie możliwość zagrania w Pac-Man 256. To najnowsza produkcja studia Hipster Whale, znanego przede wszystkim z kultowego Crossy Road. Pac-Man 256 jest zręcznościówką typu endless runner, stworzoną na licencji marki Pac-Man, obchodzącej w tym roku 35-lecie istnienia. W grze przejmujemy kontrolę nad wiecznie głodnym bohaterem, który ucieka przed morderczym glitchem, jaki atakował oryginalnego, arcade’owego Pac-Mana z 1980 roku z chwilą osiągnięcia tytułowego 256. poziomu. W ucieczce przeszkadzają nam oczywiście kolorowe duszki, które pożeramy po połknięciu Kulki Mocy. Obrazu całości dopełniają nieagresywne mikropłatności z rozsądnie zaplanowanym systemem energii.

Horizon Chase

iOS: ok. 12 zł

Jeszcze dłużej przyszło nam czekać na Horizon Chase – grę wyścigową, odwołującą się do schematów rządzących tym gatunkiem na początku lat 90. XX wieku (inspiracją były kultowe 16-bitowe serie Lotus, Outrun i Top Gear). Horizon Chase, które póki co mogą nabyć wyłącznie posiadacze urządzeń z systemem iOS, to czysto zręcznościowe doświadczenie. Wyścigi są niezwykle dynamiczne i efektowne, przez co dostarczają wyjątkowych wrażeń. Z kolei stylizowana oprawa audiowizualna udanie wzbudza nostalgię. Hałaśliwa, elektroniczna muzyka Barry’ego Leitcha (kompozytora muzyki do Lotus II i Top Gear) i trójwymiarowa, choć wykorzystująca stare rozwiązania szata graficzna czynią z Horizon Chase prawdziwą mobilną perełkę. Warto dodać, że w przyszłości sprawdzą ją w akcji także użytkownicy smartfonów i tabletów z Androidem. W planach jest również edycja konsolowa.

Clicker Heroes

Android: free-to-playiOS: free-to-play

„Klikery”, czyli proste gry zręcznościowe, w których rozgrywka sprowadza się do błyskawicznego naciskania ekranu, cieszą się wśród graczy mobilnych coraz większą popularnością, o czym świadczy spory sukces Bitcoin Billionaire. Clicker Heroes, przeniesione na smartfony i tablety z PC, gdzie posiada grono oddanych fanów, łączy typowo „klikerową” mechanikę z elementami RPG. Gracz wciela się w śmiałka, który zamierza oczyścić fantastyczną krainę z zamieszkujących ją potworów. W tym celu zaklikuje je na śmierć, w międzyczasie rozwijając bohatera i nabywając lepsze wyposażenie, a także zatrudniając pomocników, walczących z bestiami na jego rachunek (każdym z nich trzeba zarządzać z osobna, aby uchronić ich od porażki). Rozgrywkę urozmaicają starcia z wymagającymi bossami.

Galactic Keep

iOS: ok. 17 zł

Pierwsze wzmianki o Galactic Keep – grze RPG, utrzymanej w konwencji sci-fi – pojawiły się jeszcze w 2009 roku. Twórcom ze studia Gilded Skull Games po wielu latach udało się wreszcie ukończyć swoje dzieło i wydać je w ramach platformy App Store. W grze skupiamy się na eksploracji i walce, a wszystko to spina dopieszczona, fabularna klamra. Ukazany w grze świat jest nie tylko osobliwy, ale też bardzo rozległy. Zamieszkuje go siedem grywalnych ras – poza ludźmi są to: potężni Pakallowie, czujące Roboty, wyznający tajemniczą religię Balthwotowie, nastawieni na rozwój nauki i techniki Reouge’owie, skupieni na podróżach w czasie Orthodonowie oraz Gharsosowie (rodzaj myślących obłoków). Co ciekawe, ruch i akcje ofensywno-defensywne zależą od liczby wyrzuconych oczek na kostce, co nadaje grze planszowego wydźwięku. Nie sposób nie wspomnieć o rozbudowanym systemie rozwoju, a wisienką na torcie jest piękna, ręcznie rysowana szata graficzna.

Dungeon of the Endless

iOS: ok. 21 zł

Na urządzeniach z iOS zadebiutowała też jedna z najlepszych gier niezależnych ostatnich kilkunastu miesięcy, zatytułowana Dungeon of the Endless. Tytuł – osadzony w realiach znanych z innych gier studia Amplitude, a konkretnie Endless Space oraz Endless Legend – znakomicie połączył elementy gatunków roguelike i tower defense, a całość podlano smakowitym, futurystycznym sosem. W efekcie w nasze ręce trafiła wciągająca, pełna tajemnic produkcja. Nie mogło tu też zabraknąć pięknej, dwuwymiarowej warstwy wizualnej utrzymanej w stylu retro, a prawdziwą atrakcją jest iście kosmiczna ścieżka dźwiękowa autorstwa FlybyNo z grupy Game Audio Factory.

Poza opisanymi wyżej grami, w mobilnych serwisach dystrybucji cyfrowej zadebiutowały produkcje takie jak: