Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 października 2017, 10:02

Twórcy Football Manager 2018 zaprezentowali nowy silnik graficzny

Na nieco ponad dwa tygodnie przed premierą gry Football Manager 2018 studio Sports Interactive zaprezentowało nowy silnik graficzny produkcji, powstały we współpracy z zespołem Creative Assembly.

Od lat seria Football Manager wychwalana jest za wiele aspektów – uzależniającą rozgrywkę, niesamowitą złożoność oraz gigantyczną bazę danych – ale jedną z jej zalet nigdy nie była oprawa wizualna meczów. Dość powiedzieć, że studio Sports Interactive zaimplementowało możliwość oglądania spotkań w trójwymiarze dopiero w 2008 roku. Od tamtego czasu grafika ulegała mniejszym lub większym poprawkom, nigdy jednak nie była priorytetem deweloperów – co zresztą nie przeszkadzało fanom serii. W tegorocznej odsłonie, która trafi na półki sklepowe za nieco ponad dwa tygodnie, doświadczymy jednak w kwestii oprawy małej rewolucji.

Football Manager 2018 otrzyma bowiem nowy silnik, oferujący wsparcie dla technologii DirectX 11. Wpłynie to między innymi na jakość tekstur oraz efekty związane z oświetleniem. Twórcy postanowili też znacząco poprawić animacje piłkarzy, które staną się bardziej zróżnicowane i naturalne – co osiągnięto przy użyciu technologii motion capture. Zmiany nie dotknęły jednak wyłącznie zawodników. Stadiony zyskały na szczegółowości, dzięki czemu mają lepiej oddawać atmosferę i wagę poszczególnych spotkań. Nowością będą także przedmeczowe atrakcje, takie jak przedstawienie składów obu drużyn czy transmisja z rozgrzewki piłkarzy. Zmiany dotkną również interfejsu użytkownika. Twórcy ujawnili, że przy projektowaniu nowej oprawy wizualnej zespół Sports Interactive korzystał z pomocy studia Creative Assembly, znanego przede wszystkim ze swej strategicznej serii Total War.

Dobrze widzieć, że deweloperzy nie zaniedbują tego aspektu – tym bardziej, że sami przyznają, że lepszy silnik daje im zdecydowanie większe pole do poprawek w kolejnych częściach. Oczywiście nadchodzącemu Football Managerowi nadal bardzo daleko do poziomu prezentowanego w tegorocznych odsłonach FIFY czy Pro Evolution Soccer, trudno jednak oczekiwać, by cykl, który wyrobił sobie pozycję przede wszystkim na złożonej, wymagającej skupienia i rozwagi rozgrywce, nagle skupił się przede wszystkim na graficznych fajerwerkach.

Nowości w nadchodzącym FM-ie nie ograniczą się na szczęście wyłącznie do oprawy. - Twórcy Football Manager 2018 zaprezentowali nowy silnik graficzny - wiadomość - 2017-10-24
Nowości w nadchodzącym FM-ie nie ograniczą się na szczęście wyłącznie do oprawy.

A co zmieni się poza wizualną stroną? W produkcji Sports Interactive otrzymamy m.in. większe możliwości wyszukiwania, analizowania oraz rekrutowania zdolnych zawodników, poprawioną sztuczną inteligencję graczy oraz nową mechanikę Dynamics, kładącą nacisk na relacje pomiędzy piłkarzami, mogące poprawić lub zepsuć atmosferę w szatni. O jakość finalnego produktu fani raczej nie powinni mieć obaw – Football Manager to jedna z serii, która od lat prezentuje bardzo solidny poziom i nic nie zapowiada, by w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Tegoroczna odsłona zadebiutuje 10 listopada, wyłącznie na PC.

  1. Oficjalna strona internetowa serii Football Manager