Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePCPS4PS3XONEX360
Okładka Pro Evolution Soccer 2018 (PC)
OkładkaPro Evolution Soccer 2018 (PC)

Pro Evolution Soccer 2018

PES 2018

Kolejna z dorocznych odsłon popularnej serii piłkarskiej firmy Konami. Pro Evolution Soccer 2018 to rozwinięcie pomysłów zastosowanych w poprzedniej części cyklu.

Sportowe | piłka nożna | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran

Pro Evolution Soccer 2018 Premiera

12wrz2017

PS4 XONE PC X360 PS3

producent: Konami wydawca: Konami wydawca PL: Techland Strona oficjalna

Gry podobne do Pro Evolution Soccer 2018

FIFA 19

FIFA 18

Football, Tactics & Glory

W ostatnich latach Konami tworzyło PC-towe edycje kolejnych odsłon serii Pro Evolution Soccer, które ani nie były tym, co otrzymywali posiadacze konsol Xbox 360 i PlayStation 3, ani tym, co użytkownicy PlayStation 4 i Xboksa One. Zamiast tego dostarczano większość elementów rozgrywki znanych z nowszego sprzętu i grafikę, której bliżej było do past-genów. Pro Evolution Soccer 2018 przełamało ten dziwny trend i oferuje w wersji na PC-ty doznania oraz technologię bardzo zbliżoną do tego, z czym mamy do czynienia na najnowszych maszynach firm Sony i Microsoft. Ponadto tylko w wersji na „blaszaki”, PS4 i XOne gracze otrzymali edycję FC Barcelona, w której znajdują się agenci (do wykorzystania m.in. w myClub) oraz wirtualna waluta.

Mechanika

Pro Evolution Soccer 2018 w wersji na platformę PC, PS4 itd. to rozwinięcie pomysłów zastosowanych w poprzedniej odsłonie. Deweloperzy z Konami wprowadzili system Real Touch+, odpowiadający za kontrolowanie piłki przez zawodników. Choć był on już dostępny wcześniej, to teraz system bierze pod uwagę wiele części ciała zawodników, dzięki czemu na boisku oglądamy zróżnicowane animacje przy odbiorach, główkowaniu, dryblowaniu itd. Kolejnym usprawnieniem jest modyfikacja tempa gry. Została ona nieco spowolniona, by uczynić zabawę nieco bardziej realistyczną. Ponadto doczekaliśmy się strategicznego dryblingu, dającego więcej możliwości kontrolowania piłki oraz ulepszonych stałych fragmentów gry (rzuty wolne i karne).

Tryby gry

Oprócz klasycznych trybów gry, jak np. prowadzenie wybranej drużyny przez cały sezon, doszło także kilka nowości. Doczekaliśmy się sieciowego co-opa dla dwóch i trzech osób. Powrócił też Random Selection Match, wyposażony w nowe funkcje. Zabawa w nim polega na wskazaniu kilku drużyn, z których następnie gra w losowy sposób wybiera zawodników do naszego mieszanego zespołu. Nie brak także zmian w trybie Master League – w grze pojawiły się przedsezonowe turnieje czy też większa liczba ruchów transferowych.

Kwestie techniczne

Pro Evolution Soccer 2018 oferuje ładniejszą oprawę graficzną niż wcześniejsza część. Studio Konami wykorzystało technologię Real Capture, dzięki czemu na ekranie oglądamy bardziej realistycznie poruszających się zawodników. Ponadto ich modele zostały zmienione – są teraz dużo bardziej dopracowane; stroje dopasowano lepiej, a w przypadku drużyn współpracujących z deweloperem (np. FC Barcelona) zatroszczono się, by do gry przeniesiono tatuaże piłkarzy. Do tego doszły lepiej wyglądające stadiony, dokładniej odwzorowana murawa oraz lepsze oświetlenie podczas meczów rozgrywanych w środku dnia i wieczorem.

Inne

Wśród pozostałych atrakcji czekających na graczy w Pro Evolution Soccer 2018 znajduje się integracja PES League z trybami myClub, sieciowym co-opem i Random Selecion Match. Dodatkowo zmieniono interfejs użytkownika i menu.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / wspólny ekran  

Ocena użytkowników: 6,5 / 10 na podstawie 826 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,3 / 10 na podstawie 608 głosów czytelników.

Pro Evolution Soccer 2018 cena w dniu premiery: 174,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Pro Evolution Soccer 2018

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Pro Evolution Soccer 2018 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-3450 3.1 GHz/AMD FX 4100 3.60 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 650/Radeon HD 7750 lub lepsza
 • 30 GB HDD
 • Windows 7/8/8.1/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-3450 3.4 GHz/AMD FX 4170 4.20 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660/Radeon HD 7950 lub lepsza
 • 30 GB HDD
 • Windows 7/8/8.1/10 64-bit
PS4
XONE
PC
X360
PS3