Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 28 stycznia 2015, 16:33

autor: Adrian Werner

TOP 3 najlepsze mobilne gry wyścigowe

Przed Wami trzecia odsłona naszego nowego cyklu krótkich artykułów, w których rekomendujemy godne polecenia produkcje mobilne. Tym razem omawiamy gry wyścigowe.

Na temat naszego najnowszego przeglądu wybraliśmy mobilne gry wyścigowe. Gatunek ten ma mocną reprezentację na tabletach i smartfonach, więc wskazanie raptem trzech propozycji nie było łatwe. Postaraliśmy się, aby nasze typy prezentowały duży poziom różnorodności. Tradycyjnie, jeśli pominęliśmy Waszych faworytów to podzielcie się nimi z nami i resztą czytelników w komentarzach.

Real Racing 3

Specyfika urządzeń mobilnych powoduje, że niewielu deweloperów próbuje tworzyć na nie realistyczne produkcje. Od czasu do czasu komuś udaje się jednak ta sztuka i rezultaty najczęściej są wyśmienite. W kategorii wyścigów najlepszym tego przykładem jest Real Racing 3. Żadna inna produkcja tak bardzo nie zbliża się do poziomu symulatora. Przygotowany przez autorów silnik fizyczny jest potężny i bardzo wymagający, a osiąganie dobrych czasów wymaga masy treningu. Gra oferuje bogaty wybór samochodów i praktycznie każdy model prowadzi się inaczej. Rywalizacja odbywa się w wolniejszym tempie niż w produkcjach arcade i wszystkie błędy są bezlitośnie karane, ale dzięki temu każde zwycięstwo daje znacznie większą satysfakcję.

Real Racing 3 w dniu premiery wzbudziło duże kontrowersje za sprawą bardzo agresywnego modelu darmowego z mikropłatnościami. Dzisiaj jednak jest to produkcja nieporównywalnie lepsza. Autorzy złagodzili aspekt free-to-play (choć do ideału wciąż sporo brakuje) i spędzili kilkanaście miesięcy na dodawaniu nowych tras, samochodów i dodatkowych opcji. Z czasem pojawił się także prawdziwy sieciowy multiplayer. Ponadto produkcja cieszy się wciąż ogromną popularnością, więc nigdy nie ma problemów ze znalezieniem chętnych do rywalizacji. Wszystko to w sumie sprawia, że jeśli szukacie symulatora wyścigów to nic lepszego na rynku mobilnym nie znajdziecie.

Asphalt 8: Airborne

Osoby szukające mniej realistycznej i bardziej dynamicznej rozgrywki powinny zainteresować się grą Asphalt 8: Airborne. To jedna z najstarszych mobilnych serii wyścigowych, ale kilka wcześniejszych odsłon mocno osłabiło jej renomę i dopiero część numer osiem przywróciła marce dawny blask. Produkcja oferuje typowo zręcznościowe podejście do tematyki, pełnymi garściami czerpiąc z popularnych serii konsolowych, takich jak Ridge Racer czy Burnout. Otrzymujemy zatem kolorowe plansze, zawrotne prędkości oraz samochody, nad którymi zawsze zachowujemy pełną kontrolę, niezależnie od tego jaki szalony manewr akurat wykonujemy. Ponadto trasy zaprojektowano tak, abyśmy mieli liczne okazje do destrukcji otoczenia.

Dorzućmy do tego wspaniałą grafikę, dopracowane sterowanie, bogatą zawartość (zarówno pod względem ilości aut, jak i map) oraz dopracowany tryb multiplayer dla maksymalnie ośmiu osób i otrzymujemy w sumie prawdziwą perełkę, która w kategorii wyścigów arcade'owych nie ma większej konkurencji na rynku mobilnym.

Draw Race 2

Wymienione do tej pory produkcje łączyło jedno – obie przeniosły na rynek mobilny styl rozgrywki i rozwiązania z konsol oraz pecetów. Nasza ostania propozycja jest zupełnie inna. Jej autorzy, czyli ludzie ze studia Red Lynx, postanowili opracować grę od podstaw zaprojektowaną z myślą o ekranach dotykowych. Rezultatem tych starań jest wyśmienite Draw Race 2, w którym zabawa polega na rysowaniu palcem linii. W ten sposób planujemy całe okrążenie, a następnie biernie patrzymy jak wirtualny kierowca próbuje wykonać nasze polecenia. Zawodnicy są jednak tylko ludźmi, a ich auta podlegają zasadom fizyki. Dlatego zbyt agresywne wytyczne szybko skutkują dużymi problemami i maszyna może wtedy łatwo wypaść na zakręcie lub zderzyć się z przeszkodą. Konieczne jest więc znalezienie odpowiedniej równowagi między szybkością przejazdu i poziomem jego bezpieczeństwa.

Tworzy to w sumie fascynujący i niezwykle świeży system rozgrywki, którego dodatkową zaletą jest fakt, że umożliwia zabawę w trybie multiplayer kilku osobom na tym samym urządzeniu. Po prostu każda z nich w spokoju rysuje swoją linię, a następnie plany ich wszystkich realizowane są równocześnie.