Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiiOSAND
Okładka Real Racing 3 (iOS)
OkładkaReal Racing 3 (iOS)

Real Racing 3

Trzecia odsłona popularnej mobilnej serii wyścigowej, zapoczątkowanej w 2009 r. przez studio Firemint.

Wyścigi | samochodowe | zagraj za darmo | MMO

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Real Racing 3 Premiera

28lut2013

iOS AND

Real Racing 3 jest trzecią odsłoną jednej z najpopularniejszych mobilnych serii wyścigowych, zapoczątkowanych w 2009 roku przez firmę Firemint. Za powstanie tytułu odpowiada studio Firemonkeys, powstałe z połączenia ekip Firemint oraz Iron Monkeys, będącego efektem przejęcia obu zespołów przez koncern Electronic Arts. Studio ma na swoim koncie m.in. udane konwersje mobilne ostatnich odsłon serii Need for Speed.

Gra pozwala nam wziąć udział w imponującej liczbie ponad 2 tysięcy wyścigowych wyzwań, wśród których znajdą się zarówno klasyczne wyścigi pucharowe, próby czasowe, rywalizacja jeden-na-jednego czy wyścigi typu drag, jak i bardziej wyszukane warianty zabawy w rodzaju Elimination, Autocross, Speed Record, Speed Snap oraz Hunter. Autorzy odwzorowali 12 autentycznych torów wyścigowych, wliczając w to takie trasy jak Silverstone, Hockenheim, Le Mans, Laguna Seca oraz Dubai Autodrome, które możemy przemierzać w kilku różnych konfiguracjach. Nie zapomniano także o sporym wachlarzu blisko 100 licencjonowanych samochodów takich producentów jak Ferrari, Porsche, Chevrolet, Lamborghini, Mercedes-Benz, Bugatti, Ford, Aston Martin, McLaren, Koenigsegg czy Pagani. Posiadane maszyny możemy dodatkowo modyfikować, wyposażając je w specjalne malowanie, naklejki czy obręcze.

W grze zastosowano interesujący wariant asynchronicznej rywalizacji wieloosobowej, określany przez twórców jako Time Shifted Multiplayer (TSM). W tym trybie rozgrywki nie ścigamy się z żywymi przeciwnikami, lecz z „duchami” innych kierowców, generowanymi na podstawie ich indywidualnych przejazdów. W odróżnieniu od klasycznych wyścigów typu „ghost race”, możemy jednak wchodzić z nimi w interakcję np. poprzez spychanie przeciwnika z toru.

Elementem wyróżniającym Real Racing 3 jest realistyczny model jazdy oraz bazująca na autorskim silniku Mint 3 oprawa graficzna, jakiej nie powstydziłby się niejeden tytuł wydany na stacjonarnych konsolach siódmej generacji. Tytuł współpracuje także ze starszymi modelami smartfonów oraz tabletów, lecz aby w pełni cieszyć się jakością grafiki (szczegółowe modele samochodów, lusterka wsteczne czy dynamiczne refleksy), potrzebować będziemy naprawdę mocnego sprzętu. Po raz pierwszy w historii cyklu grę udostępniono w formule free-to-play, czego konsekwencją okazał się rozbudowany system mikropłatności, dzięki któremu możemy odblokowywać dodatkowe pojazdy, trasy i wyścigi, a także naprawiać uszkodzenia bez konieczności oczekiwania.

Real Racing 3, czyli jak mikropłatności wyprzedziły frajdę

PLUSY:
  1. Imponująca oprawa graficzna, a szczególnie dopracowane modele samochodów;
  2. Licencjonowane tory i samochody;
  3. Angażujący, asynchroniczny tryb rozgrywki wieloosobowej.
MINUSY:
  1. Wyjątkowo nieprzyjazny system mikropłatności – na pierwszą barierę trafiamy już po 5 minutach zabawy.

Rzadko kiedy zdarza się, aby szumne hasła reklamowe pokrywały się z faktyczną jakością gry. W przypadku Real Racing 3 trzeba przyznać, że wiele z tego, co możemy przeczytać w reklamach i opisach gry, znajduje swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Oglądając film z rozgrywki można odnieść wrażenie, że ogląda się pre-renderowaną scenkę przerywnikową, tymczasem grafika w grze naprawdę tak wygląda. Oprawa Real Racing 3 w istocie wyznacza nowe standardy w grach mobilnych, nie ustępując w znaczącym stopniu produkcjom z Xboksa 360 oraz PlayStation 3. Wszystko ma jednak swoją cenę. Płynną grafikę w rozdzielczości HD, lusterka wsteczne oraz dynamiczne cienie i refleksy świetlne, docenią jednak posiadacze naprawdę mocnych handheldów o pojemnych kartach pamięci (na iPhonie 5 gra zajmuje blisko 2 GB).

Drugim godnym podkreślenia atutem Real Racing 3 jest to, co amatorzy gatunku cenią sobie chyba najbardziej. Mowa tu oczywiście o licencjonowanych trasach i samochodach. Twórcy gier mobilnych (ale także i pecetowych) bardzo często traktują ten temat po macoszemu, tymczasem dla większości fanów gier wyścigowych nie ma nic przyjemniejszego, niż ścigać się za kierownicą markowego wozu na realnie istniejącym torze. O ile do jakości odwzorowania poszczególnych tras można mieć pewne zastrzeżenia, to szczegółowo odwzorowane karoserie i wnętrza pojazdów to już majstersztyk. Warto w tym miejscu pochwalić także całkiem realistyczny (jak na możliwości urządzeń przenośnych) model jazdy oraz szerokie możliwości konfiguracji sterowania, które można dopasować zarówno do wymagań zapalonych graczy, jak i niedzielnych kierowców.

Nie sposób także przejść do porządku dziennego nad zastosowanym w grze asynchronicznym trybem wieloosobowym. Time Shifted Multiplayer (TSM) nie pozwala co prawda na rywalizację w czasie rzeczywistym z żywymi kierowcami, ale na bazie indywidualnych przejazdów innych graczy generuje „duchy”, z którymi możemy ścigać się nawet w sytuacji, gdy znajdują się oni aktualnie w trybie offline. Daje to wrażenie uczestnictwa w prawdziwej sieciowej rywalizacji, podczas której możemy zajeżdżać drogę czy spychać z trasy pojazdy przeciwnika.

Real Racing 3 mógł okazać się dla urządzeń mobilnych tym, czym dla kolejnych generacji Xboksa stał się cykl Forza Motorsport. Mógł. Gdyby nie został zniszczony przez agresywny system mikropłatności, który w połączeniu z twardą polityką cenową EA znacząco utrudnia rozgrywkę. Marketingowcy Electronic Arts tłumaczyli, że przejście serii na model free-to-play spowodowane jest rosnącym zapotrzebowaniem na produkcje tego typu. Wydaje się jednak, że panowie z EA nie do końca zrozumieli ideę mikrotransakcji (które w opisywanej grze wcale nie są „mikro”), zaś wielu graczy wolałoby zapłacić z góry za możliwość swobodnej zabawy bez konieczności ciągłego żonglowania kartą kredytową.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Ocena użytkowników: 5,5 / 10 na podstawie 112 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Real Racing 3: Odpowiednia dla każdego wieku.

Real Racing 3 Wymagania sprzętowe

Apple iOS

Apple iOS

  • Dodatkowe informacje:
  • Wymagane połączenie z Internetem
Android

Android

  • Dodatkowe informacje:
  • Wymagane połączenie z Internetem
iOS
AND