Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 kwietnia 2014, 17:51

autor: Jakub "Gab" Burski

The Elder Scrolls Online – producent poluje na handlarzy złotem

Na oficjalnym forum MMO The Elder Scrolls Online rozpoczęło się wyłapywanie spamerów uprzykrzających życie graczom. Przedstawiciel Zenimax Online Studio, producenta gry, prosi użytkowników, aby Ci upubliczniali imiona handlarzy złotem i wsparli firmę w potępianiu wirtualnego handlu.

Wraz z rozprzestrzenieniem się i wzrostem popularności gier MMO pojawili się cwaniacy próbujący zarobić na naiwności lub lenistwie graczy. Problem ten, nieobcy producentowi The Elder Scrolls Online, wzbudził w Zenimax na tyle duży gniew, by rozpocząć polowanie na nielegalnych handlarzy wirtualną walutą. W ogłoszeniu opublikowanym na oficjalnym forum gry deweloper informuje, iż dostaje komunikaty od użytkowników, którym naprzykrzają się spamerzy, próbujący sprzedać złoto za realne pieniądze. Producent zapewnia, że robi co w jego mocy, by jak najszybciej zidentyfikować i zablokować winowajców.

Przykład oferty „gold spamera”. - The Elder Scrolls Online – producent poluje na forumowych handlarzy złotem. - wiadomość - 2014-04-30
Przykład oferty „gold spamera”.

By proces wyłapywania piratów przebiegał sprawniej, studio Zenimax prosi, aby forumowicze wsparli ich w tej misji poprzez publikowanie w komentarzach pod ogłoszeniem nicków „gold spamerów”. Jest to zaskakujący krok, gdyż jednym z punktów regulaminu forum ESO jest zakaz publicznego przedstawiania forumowiczów w celu ich napiętnowania, poniżania, obrażania czy wyśmiewania, nawet gdy dotyczy to demaskowania łamania zasad panujących wewnątrz społeczności graczy. Producent zapewnia, iż mimo wątpliwości trolli forumowych, ta wyjątkowa sytuacja, wymaga drastycznych kroków i żaden użytkownik nie zostanie ukarany za złamanie reguły „Naming-and-Shaming”. Administratorzy forum The Elder Scrolls Online informują, że każde zgłoszenie handlarza złotem zostanie skrupulatnie sprawdzone, by uniknąć niesłusznych oskarżeń.

Nawet w tak poważną sprawę swoje trzy grosze dorzuci forumowy troll - The Elder Scrolls Online – producent poluje na forumowych handlarzy złotem. - wiadomość - 2014-04-30
Nawet w tak poważną sprawę swoje trzy grosze dorzuci forumowy troll

Póki co karą za nielegalny handel wirtualną walutą jest ban i usunięcie z forum. „Gold spamerzy” nakłaniają do kupna złota w prywatnych wiadomościach, co spowodowało ich tymczasowe zablokowanie w obrębie całego forum. Krok ten, przez ograniczenie dostępu do skrzynek odbiorczych, utrudnia komunikację na stronie, jednocześnie umożliwiając identyfikację piratów. Każdy użytkownik forum jest powiadamiany mailowo o czekającej na niego prywatnej wiadomości, w której podany jest między innymi nick autora. Zenimax Online Studio podkreśla, iż w razie otrzymania prywatnej wiadomości na forum, wysyłana jest automatyczna nota od producenta. Każdy mail związany z opisywaną sytuacją, pochodzący od innego nadawcy niż [email protected] na prywatny adres pocztowy nie jest wiadomością automatyczną i winien być zgłoszony administracji forum. Jeśli widzisz bądź czujesz, że padłeś ofiarą czarnorynkowych zagrywek „gold spamera” krążącego po forum ESO, wpisz jego imię pod ogłoszeniem.