Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 9 grudnia 2014, 12:49

autor: Adrian Werner

The Banner Saga, Valiant Hearts, The Shadow Sun i inne – przegląd najlepszych gier listopada na Androida

W przeglądzie najlepszych listopadowych produkcji na Androida omawiamy m.in. RPG-i The Banner Saga i The Shadow Sun, strategie Football Manager Handheld 2015 i Civilization Revolution 2, platformówkę Dodo Master oraz przygodową grę akcji Valiant Hearts: The Great War.

Przez Wami kolejne wydanie naszego cyklu przybliżającego najlepsze tytuły, jakie ukazały się w minionym miesiącu na urządzeniach z systemem Android. Tym razem coś dla siebie znajdą fani m.in. strategii RPG-ów i platformówek.

The Banner Saga

Zaczynamy od jednej z najlepszych niezależnych gier tego roku, czyli The Banner Saga, która wreszcie doczekała się konwersji na Androida. Jest to przepiękne turowe RPG zainspirowane mitologią nordycką. Obejmujemy dowództwo nad karawaną wikingów i olbrzymów próbujących uciec przed nadciągającą apokalipsą. System walki jest prosty do opanowania, ale kryje spore pokłady taktycznej głębi, a wciągająca i nieliniowa historia zachęca do kontynuowania zabawy. Produkcja świetnie zniosła konwersje na ekrany dotykowe i w niczym nie ustępuje pecetowemu pierwowzorowi.

 1. The Banner Saga na Google Play (17 PLN)
 2. Gra dostępna również na iOS

Football Manager Handheld 2015

W listopadzie na Androida trafiła również gra Football Manager Handheld 2015, czyli najnowsza odsłona popularnego cyklu strategii sportowych. Ponownie obejmujemy we władanie klub piłkarski i musimy zarządzać jego finansami, werbować i szkolić zawodników oraz ustalać taktyki na mecze. Autorzy kompletnie przebudowali silnik symulujący rozgrywki, dzięki czemu jest on bardziej dynamiczny i realistyczny. Poprawiono także interfejs oraz zaktualizowano bazę danych klubów i piłkarzy.

 1. Football Manager Handheld 2015 na Google Play (40 PLN)
 2. Gra dostępna również na iOS

Secret of Mana

W minionym miesiącu na Androida zawitała także gra Secret of Mana. To konwersja jednego z najsłynniejszych 16-bitowych konsolowych RPG-ów. W przeciwieństwie do większości przedstawicieli tego gatunku wydanych na początku lat 90-tych, Secret of Mana stawia na zręcznościowy styl walki z dynamicznymi starciami i licznymi atakami specjalnymi. Do tego dochodzi obszerny świat do zwiedzania i rozbudowany system rozwoju. Od premiery minęły dwie dekady, ale gra prawie nic się nie zestarzała. Dla miłośników action-RPG-ów jest to pozycja obowiązkowa.

 1. Secret of Mana na Google Play (28 PLN)
 2. Gra dostępna również na iOS

BattleLore: Command

Fanom strategii bitewnych polecamy BattleLore: Command. Jest to adaptacja planszówki, ale autorzy wzięli z niej tylko zasady rozgrywki i na ich podstawie opracowali rozbudowaną mobilną turówkę, z trójwymiarową grafiką, ciekawym światem fantasy i bogatą kampanią fabularną. Dostępny jest także dopracowany tryb multiplayer. Gra jest skomplikowana i trudna, ale za to każde zwycięstwo daje prawdziwą satysfakcję. Od dawna nie było tak dobrej strategii wojennej.

Valiant Hearts: The Great War

Użytkownicy Androida mogą wreszcie także zagrać w Valiant Hearts: The Great War. To przygodowa gra akcji opowiadająca wciągającą historię kilku postaci biorących udział w I wojnie światowej. Każdy z bohaterów posiada inną biografię, cele oraz styl rozgrywki. Część z nich stawia na walkę, podczas gdy inne zapewniają sekcje skradankowe lub przygodówkowe. Wszystko to ukazano w jednej z najładniejszych dwuwymiarowych opraw graficznych, jakie można obecnie znaleźć na rynku.

 1. Valiant Hearts: The Great War na Google Play (62 PLN)
 2. Valiant Hearts: The Great War na App Store

The Shadow Sun

Na androidową wersję The Shadow Sun czekaliśmy prawie rok, ale było warto, gdyż gra pozostaje jednym z najlepszych mobilnych cRPG-ów. Akcja przenosi nas do ponurej krainy fantasy przypominającej Hyboreę z opowiadań o Conanie Barbarzyńcy, a doprawioną kosmicznym horrorem w stylu H. P. Lovecrafta. Kampania oferuje wciągająca fabułę i sporo misji pobocznych, a całość starcza na co najmniej dwadzieścia godzin zabawy. Do tego dochodzi ciekawy zręcznościowy system walki oraz atrakcyjna oprawa graficzna. Projekt opracowało studio znane z pecetowych dodatków Darkness over Daggerford i Mysteries of Westgate do serii Neverwinter Nights.

 1. The Shadow Sun na Google Play (15 PLN)
 2. Gra dostępna również na iOS

Dodo Master

Fani platformówek powinni konieczne sprawdzić grę Dodo Master. Kierujemy w niej tytułowym ptakiem, który został pojmany przez ludzi. Musi znaleźć drogę ucieczki i przy okazji odzyskać skradzione jaja. Autorzy nie silili się na żadne rewolucyjne pomysły i podczas zabawy tradycyjnie eksplorujemy mapy, omijamy przeszkody i pułapki oraz walczymy z wrogami, a rozgrywkę wzbogacają okazjonalne zagadki. Brak nowych rozwiązań wynagradza jednak jakość wykonania. Gra jest śliczna, mapy rozbudowane i pomysłowo zaprojektowane, a sterowanie czułe. To po prostu kawał dobrej platformówki, który powinin przypaść do gustu każdemu miłosnikowy tego gatunku.

 1. Dodo Master na Google Play (4 PLN)
 2. Gra dostępna również na iOS

Civilization Revolution 2

Ostatnią listopadową produkcją, którą chcemy Wam polecić jest Civilization Revolution 2, czyli najnowsza odsłona mobilnej odnogi legendarnej serii turowych strategii. Tak jak w pecetowym pierwowzorze obejmujemy dowództwo nad niewielkim, prymitywnym plemieniem i naszym zadaniem jest rozwiniecie go do poziomu imperium. Dokonujemy tego ulepszając technologie, inwestując w rozwój kulturowy oraz prowadząc wojny. Wszystko to zostało odpowiednio uproszczone, a tempo rozgrywki wyraźnie podbito, dzięki czemu całość świetnie sprawdza się jako produkcja mobilna.

 1. Civilization Revolution 2 na Google Play (62 PLN)
 2. Gra dostępna również na iOS

Pozostałe godne uwagi gry

Sytuacja gier na Androida stale się poprawia i coraz częściej duże premiery mają miejsce jednocześnie na iOS i systemie Google. Uważamy, że nie ma jednak sensu powtarzać tych samych tytułów w obu przeglądach. Dlatego polecamy przeczytanie artykułu:

 1. Przegląd najlepszych gier listopada na iOS

Część z opisanych w nim gier dostępnych jest bowiem również na Androida, w tym: