Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 lutego 2024, 11:53

Świat Baldur's Gate 3 na ogromnej fanowskiej mapie wzbudził spore dyskusje

Fanowska mapa Baldur's Gate 3 wzbudziła żywe zainteresowanie fanów, choć mają oni nadzieję, że w przyszłości twórcy lub dataminerzy pozwolą na jej poprawienie.

Źródło fot. Larian Studios.
i

Trzecie Baldur’s Gate ma różnych graczy (o czym mogliśmy się niedawno przekonać), ale większość z nich uwielbia najnowsze dzieło studia Larian, mimo pewnych zgrzytów. Jeden fan dał wyraz swojemu uwielbieniu dla gry, tworząc ogromną mapę świata Baldur’s Gate 3.

Projekt, którym użytkownik Jazzlike-Leopard-136 z serwisu Reddit podzielił się z internautami, wymagał sporo pracy, a i tak fan musiał wprowadzić pewne poprawki oraz dodać „niegrywalne” lokacje, by połączyć wszystko w całość. Na przykład w pierwotnej wersji Podmrok (Underdark) był o wiele za mały.

Niestety, nawet po tym mapa jest rozmazana, jako że gracz musiał pożytkować się zasobami serwisu Map Genie, by stworzyć ten plakat (który zresztą szybko wydrukował po naniesieniu poprawek). Oczywiście autor nie mógł też pomieścić wszystkich ważnych miejsc. Niektóre były po prostu zbyt małe (na przykład różne obozy), a inne trudno uznać za część fizycznego świata BG 3, więc uwzględnianie ich na mapie nie miałoby większego sensu.

Mapa Baldur’s Gate 3, choć niewyraźna i nie do końca w rozdzielczości 8k, zrobiła spore wrażenie na fanach gry.Źródło: Jazzlike-Leopard-136 / Reddit.

Baldur’s Gate 3 to 100 km kwadratowych gęsto upchanej zawartości

Mimo to projekt wzbudził spore zainteresowanie. Niektórzy dziwili się, że świat Baldur’s Gate 3 wydaje się znacznie mniejszy niż w grze, ale to tylko pozory. Według Jazzlike-Leopard-136 mapa BG 3 to około 100 kilometrów kwadratowych grywalnych lokacji – więcej niż zajmuje świat GTA V.

Po prostu, jak twierdzą gracze, wszystko jest znacznie bardziej skondensowane niż w typowej piaskownicy pełnej pustych przestrzeni, do jakiej przyzwyczaiły graczy typowe produkcje z otwartym światem. Niejako potwierdzają to użytkownicy stwierdzający (czasem z sarkazmem), że dzięki mapie odkryli jeszcze więcej zawartości, którą przegapili w trakcie dotychczasowych sesji z trzecim Baldur’s Gate 3.

Sporo jest też ubolewań, że zespół Larian Studios nadal nie wydał oficjalnej mapy w wysokiej jakości. Co prawda edycja kolekcjonerska BG 3 uwzględniała taki gadżet, ale bez legendy lub podanych z nazwy lokacji.

Być może zmieni się to w przyszłości (niektórzy fani łudzą się, że wynika to z planów rozszerzenia świata gry za sprawą DLC), albo też fani sami wyciągną wysokiej jakości mapy z plików Baldur’sGate 3, co pozwoli Jazzlike-Leopard-13 (lub innemu fanowi) przygotować nową, mniej rozmazaną mapę.

  1. Recenzja Baldur’s Gate 3 – RPG na dychę i na lata
  2. Baldur’s Gate 3 – poradnik do gry

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej