Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 stycznia 2022, 20:15

autor: Michał "Maycuzai" Zegar

Wysyp informacji o STALKER 2; „jedynka” może otrzymać remake

Menadżer PR-u w GSC Game World zasugerował w wywiadzie, że może powstawać remake oryginalnego STALKER-a. Co więcej, jego wypowiedź wskazuje, iż nadchodzący STALKER 2: Heart of Chernobyl zdaje się mieć więcej wspólnego z anulowaną kontynuacją, niż pierwotnie sądzono.

W SKRÓCIE:
 1. W grze STALKER 2: Heart of Chernobyl ma pojawić się zupełnie nowa frakcja o nazwie „Południe” (przetłumaczone z rosyjskiego). Jest ona powiązana z wydarzeniami ukazanymi w Zewie Prypeci.
 2. W studiu GSC Game World padł kiedyś pomysł, by stworzyć remake oryginalnego S.T.A.L.K.E.R.-a, jednak nie wiadomo, czy projekt obecnie powstaje.
 3. W GSC ma obecnie pracować – wliczając w to freelancerów – ponad 500 osób.
 4. Oryginalne gry z serii wciąż mają otrzymywać patche.
 5. Nadchodzący Heart of Chernobyl może mieć znacznie więcej wspólnego z anulowaną wersją STALKER-a 2, niż pierwotnie sądzono.

W STALKER-ze 2 ma pojawić się zupełnie nowa frakcja o nazwie „Południe” (przetłumaczone z rosyjskiego), co potwierdził youtuber (03:06) o pseudonimie „Nieważne, kto” (przetłumaczone z rosyjskiego). Na portalu społecznościowym VK padła informacja, jakoby przewodzić miał jej znany z Zewu Prypeci Włóczęga. Dodatkowo wzmianka o tej grupie pojawia się w jednym zakończeń tej gry. Tym samym wiemy, iż byłoby ono kanoniczne w grze S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl. Ale to dopiero początek wysypu informacji, jaki spłynął na nas w ostatnich dniach.

Wywiad z Boczarowem i domniemany remake „jedynki”

 • Wspomniany wyżej „Nieważne, kto” przeprowadził niedawno wywiad z menadżerem PR-u w GSC Game World (studiu odpowiadającym za serię S.T.A.L.K.E.R.) – Zacharem Boczarowem. Dzięki temu dowiedzieliśmy się kilku naprawdę interesujących faktów m.in. o powstającym Heart of Chernobyl.
 • Boczarow początkowo przyznał w wywiadzie, że w studiu pracuje na ten moment 300 osób (07:26). Później okazało się jednak, iż popełnił on pomyłkę. W swoim dzisiejszym wideo „Nieważne, kto” skorygował jego wypowiedź. W GSC ma obecnie być zatrudnionych – wliczając w to freelancerów – ponad 500 ludzi (04:18).
 • W studiu padł kiedyś pomysł, by wydać remake oryginalnego S.T.A.L.K.E.R.-a. Jednak, jak to ujął Boczarow, „w tym momencie nie ma żadnych zapowiedzi”. Nie oznacza to oczywiście, że takowy remake powstaje, jednak odpowiedź menadżera PR-u daje nadzieję, iż coś może być faktycznie na rzeczy (36:16).
 • Podobne stwierdzenie („tak, bez żadnych zapowiedzi – ale myśleliśmy o tym”) padło jako odpowiedź na pytanie o grę planszową inspirowaną uniwersum STALKER-a bądź Kozaków. Boczarow dodał także: „STALKER-a łatwiej dopasować do gry planszowej niż Kozaków” (35:09).
 • Oryginalne gry z serii wciąż będą otrzymywać patche, a niezałatane dotąd błędy mają zostać naprawione (36:08).
 • Boczarow przyznał, że wielu deweloperów w GSC gra w fanowskie modyfikacje do stalkerowskich produkcji. Co więcej, duża część z nich sama tworzyła w przeszłości mody dla tych gier (18:06).
 • Menedżer PR-u uważa również, że STALKER 2 będzie konkurencją dla serii Metro, a przynajmniej „pod względem zainteresowania tej samej docelowej grupy graczy” (12:57).
 • Boczarow potwierdził, że STALKER 2 jest projektowany całkowicie od zera. Nie uświadczymy zatem żadnych modeli z anulowanej wersji STALKER-a 2 z 2011 roku (w zeszłym roku do sieci trafiły pliki z tego projektu). Jednak niektóre pomysły i lokacje ze skasowanej gry najpewniej znajdą się w powstającym Heart of Chernobyl (29:03).

Co może łączyć Heart of Chernobyl z anulowanym sequelem

 1. Choćby tajemniczy budynek, który mogliśmy ujrzeć podczas prezentacji STALKER-a 2 (4:10) na zeszłorocznej konferencji Microsoftu (konkretnie na horyzoncie po lewej stronie nad ramieniem tajemniczej postaci). Jest on także widoczny na oficjalnej stronie gry, tuż nad głową stalkera.
 2. Serwis Centrum Zony potwierdził, że jest to instytut NIICHAZ (fikcyjny Instytut Badań nad Czarnobylską Strefą Anomalną). Portal powołał się na tweet Boczarowa, w którym ów udziela takiej odpowiedzi jednemu z fanów. Według rzekomego scenariusza anulowanego STALKER-a 2 – poskładanego z różnych wycieków – instytut miał odegrać znaczną rolę w fabule tej gry (możecie się z nią zapoznać pod tym linkiem).
 3. Wygląda zatem na to, że Heart of Chernobyl może jednak mieć znacznie więcej wspólnego z anulowanym sequelem, niż twierdzi Boczarow.
 4. Polski youtube’owy kanał Stalker World udowadnia, że na tym podobieństwa się nie kończą. Jak się okazuje, jeden z udostępnionych w grudniu screenów ma prezentować wioskę Zalesie (możecie go obejrzeć na dole artykułu). Ta rzekomo znajdowała się nieopodal wspomnianego wyżej instytutu w anulowanym sequelu.
 5. Co ciekawe, to właśnie w niej mógł zostać ulokowany obóz stalkerów przewijający się przez zwiastun Heart of Chernobyl z zeszłego czerwca. W omawianych scenach w tle można dojrzeć sylwetki dachów domostw, jak i wrak samochodu zaskakująco podobny do tego widocznego na wspomnianym poniżej screenie.
 6. Stalker World zwrócił też uwagę na pole maków z Heart of Chernobyl, które również jest widoczne na udostępnionych w grudniu screenach (jak i na tytułowej grafice tego artykułu). Wzmianka o nim pada na liście planowanych anomalii, które także nie trafiły do anulowanego STALKER-a 2.

Słowem o NIICHAZ:

Czym jest wspomniany instytut? Pierwsza wzmianka na jego temat pojawiła się już w jednym z zakończeń Zewu Prypeci. Miał sprawować oficjalną pieczę nad terytorium i być domem dla licznych naukowców. To właśnie w nim zaczynałaby się i kończyła nasza przygoda w pierwotnej wersji kontynuacji, która nigdy nie ujrzała światła dziennego. Był też jedyną miejscówką, dla której stworzono w miarę funkcjonalny prototyp.

Większość pomieszczeń miała być otwarta dla gracza. Placówka zajmowała dość duży, otoczony drutem kolczastym teren, na którym mogliśmy znaleźć główny kompleks, a także kilka mniejszych budynków: trzypiętrowy hotel, magazyn przerobiony na strzelnicę, niewielki bar oraz komorę dekontaminacyjną dla powracających ze Strefy. W pobliżu znajdował się obóz dla „nielegalnych” stalkerów – takich, którzy narazili się instytucji – wraz z czarnym rynkiem.

Wysyp informacji o STALKER 2; „jedynka” może otrzymać remake - ilustracja #1
Domniemane Zalesie z Heart of Chernobyl (wspomniany przez Stalker World wrak jest widoczny po prawej stronie).

Jaką rzekomą rolę pełnił NIICHAZ w fabule anulowanego STALKER-a 2?

Wewnątrz kompleksu mieliśmy natrafić na biuro Striełoka (protagonisty Cienia Czarnobyla), pełniącego rolę konsultanta, który niedługo po rozpoczęciu historii… zginąłby w wyniku eksplozji w obiekcie. Główny bohater zostałby niesłusznie obarczony winą za incydent, lecz szybko z pomocą przyszedłby mu nieznajomy stalker.

Tym samym wpadlibyśmy na trop spisku zawiązanego przez oficjeli wewnątrz instytutu. Ich celem miało być stworzenie instalacji mogącej na zawsze odmienić ekosystem Zony. Tylko od gracza zależałoby, jaka przyszłość czeka Strefę Wykluczenia.