Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 lutego 2014, 09:41

autor: luckie

South Park: Kijek Prawdy ocenzurowany w Europie, ale nie w wersji PC

Konsolowe edycje gry South Park: Kijek Prawdy zostały ocenzurowane w Europie. Użytkownicy PlayStation 3 i Xbox 360 nie zobaczą w sumie siedmiu krótkich scen uznanych za zbyt dosadne. Restrykcje nie dotyczą jednak wersji PC.

Chyba nikt nie miał złudzeń, że South Park: Kijek Prawdy będzie grą familijną - South Park: Kijek Prawdy ocenzurowany w Europie, ale nie w wersji PC - wiadomość - 2014-02-26
Chyba nikt nie miał złudzeń, że South Park: Kijek Prawdy będzie grą familijną

Firma Ubisoft, zajmująca się dystrybucją South Park: Kijek Prawdy, zdecydowała się ocenzurować konsolowe wydania gry w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie, czyli w tzw. rejonie EMEA (podobny los spotkał produkcję w Australii, ale Ubisoft nie miał w tym bezpośredniego udziału). Cenzury uniknie wersja PC – ta, w przeciwieństwie do edycji na PlayStation 3 i Xboksa 360, pozostanie bez zmian. Jak wiemy, nowe RPG studia Obsidian oparte jest na amerykańskim serialu animowanym słynącym z kontrowersji i świadomego naruszania (mówiąc lekko) granic dobrego smaku. Dlatego decyzja wydawcy może być zaskakująca, tym bardziej, że gra i tak jest kierowana do dorosłych odbiorców (18+ w systemie klasyfikacji PEGI).

Jak podaje serwis BT.com (co potwierdza też Eurogamer), zmiany dotyczyć mają siedmiu około 20-sekundowych scen [UWAGA! Możliwe spoilery!]:

 1. Mini-gra, w której doktor dokonuje aborcji na postaci gracza
 2. Mini-gra, w której gracz dokonuje aborcji na Randym
 3. Pięć scen ukazujących „badanie odbytnicze” na różnych postaciach
South Park: Kijek Prawdy w skrócie
 1. Producent: Obsidian Entertainment
 2. Wydawca: Ubisoft
 3. Gatunek: cRPG
 4. Cechy szczególne: gra oparta na kontrowersyjnym serialu animowanym South Park
 5. Platformy docelowe: PC, PS3, X360
 6. Data premiery: 6 marca 2014 roku

W miejsce wyciętych scen ojcowie gry, Matt Stone i Trey Parker, umieścili obrazowy opis tego, co się dzieje poza zasięgiem wzroku gracza (w edycji australijskiej tekstowi towarzyszy zdjęcie płaczącego misia koala i napis „Censored”). W Australii do sprzedaży gry w wersji nieocenzurowanej nie chciała dopuścić komisja Australian Classification Board.

O zmianach w wydaniu europejskim (a dokładniej w krajach EMEA) zdecydował lokalny oddział Ubisoftu. Zapytany o to przez Eurogamera, wydawca poinformował, że była to „decyzja marketingowa”. Być może Ubisoft chce w ten sposób uniknąć problemów z wydaniem South Park: Kijek Prawdy w Niemczech, gdzie przykłada się niezwykle dużą wagę do zawartości gier wideo. Przypomnijmy, że jakiś czas temu u naszych zachodnich sąsiadów zakazano sprzedaży gry Dead Island ze względu na wysoki stopień brutalności.

Dwa tygodnie temu słyszeliśmy, że South Park: Kijek Prawdy powędrował do tłoczni. Tak więc, data premiery gry jest raczej niezagrożona – tę zaplanowano na 6 marca 2014 roku. W naszym kraju tytuł otrzyma polską wersję językową (napisy) we wszystkich trzech wydaniach.

 1. Oficjalna strona internetowa gry South Park: The Stick of Truth
 2. South Park: Kijek Prawdy na E3 2013 - RPG twórców Fallout: New Vegas