Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 kwietnia 2018, 11:05

Shovel Knight z 2 milionami sprzedanych kopii

Studio Yacht Club Games poinformowało, że platformówka Shovel Knight sprzedała się w przeszło 2 milionach egzemplarzy. Z tej okazji tytuł został przeceniony na wszystkich platformach, na których się ukazał.

Studio Yacht Club Games ma spore powody do świętowania. Jak poinformowano na oficjalnej stronie, flagowa produkcja zespołu - dwuwymiarowa platformówka z elementami RPG Shovel Knight - w lutym przekroczyła granicę 2 milionów sprzedanych egzemplarzy. Oznacza to, że w samym tylko 2017 roku tytuł rozszedł się w 500 tysiącach kopii. Ktoś jednak mógłby się zapytać, czy 2 miliony jak na produkcję, która ukazała się aż na ośmiu platformach (PC, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Vita, Nintendo Switch, 3DS, WiiU oraz Xboksie One), to naprawdę tak imponujący wynik? Owszem, gdyż należy pamiętać, że jest to tytuł mocno specyficzny, a sami jego twórcy początkowo liczyli na sprzedaż na poziomie 150 tysięcy sztuk.

Sprzedaż Shovel Knight nie traci tempa. - Shovel Knight z 2 milionami sprzedanych kopii - wiadomość - 2018-04-12
Sprzedaż Shovel Knight nie traci tempa.

Choć najwięcej kopii Shovel Knight rozeszło się na PC, kluczem do sukcesu dla produkcji Yacht Club Games okazały się platformy firmy Nintendo. Tylko na nich gra sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy. Najwięcej na 3DS, lecz sporo nabywców znalazła również wersja na Switcha. Tytuł sprzedał się na tej platformie w 370 tysiącach egzemplarzy, a należy pamiętać, że zadebiutował na niej 3 marca 2017 roku. Oznacza to, że na najnowszej konsoli giganta z Kioto Shovel Knight rozchodzi się szybciej niż na jakimkolwiek innym sprzęcie.

Źródło: Yacht Club Games - Shovel Knight z 2 milionami sprzedanych kopii - wiadomość - 2018-04-12
Źródło: Yacht Club Games

Shovel Knight najbardziej pokochali Amerykanie. Aż 60,8% posiadaczy produkcji studia Yacht Club Games mieszka w Stanach Zjednoczonych. Stamtąd pochodzi również większość zamówień na wersję Xboksową gry (94,1%).

Źródło: Yacht Club Games - Shovel Knight z 2 milionami sprzedanych kopii - wiadomość - 2018-04-12
Źródło: Yacht Club Games

Z okazji tych osiągnięć studio Yacht Club Games zdecydowało się na promocję Shovel Knight. Do 18 kwietnia można zakupić ten tytuł na dowolną platformę po cenie obniżonej o 20%. Jeśli zatem ktoś nie miał jeszcze okazji do zapoznania się z tą ciepło przyjętą platformówką, być może teraz warto się nią zainteresować.

Tak spory sukces Shovel Knight wynika między innymi z tego, że dzięki stałemu wsparciu twórców gra pozostaje świeża. Minęły niemal cztery lata od jej premiery, a wciąż wychodzą do niej nowe dodatki i kampanie. Często są one bardzo rozbudowane, jak na przykład sprzedawane również oddzielnie Specter of Torment. Jest to prequel głównej kampanii Shovel Knight i, jak zdradzili deweloperzy, na jego stworzenie wydano 1,5 miliona dolarów. Nie oznacza to jednak, że studio Yacht Club Games musi dokładać do interesu. Ubiegłoroczna decyzja o zmianie modelu biznesowego, choć nie wszystkim przypadła do gustu, ostatecznie okazała się strzałem w dziesiątkę. Zwiększona cena podstawowej wersji gry (która od przeszło dwunastu miesięcy nosi podtytuł Treasure Trove i zawiera wszystkie wydane do tej pory rozszerzenia) spowodowała, że dochód z jej sprzedaży był w tym roku o 115% większy niż w 2015.

Wkrótce w Shovel Knight powinno zadebiutować kolejne rozszerzenie, zatytułowane King of Cards. Wcielimy się w niej w znanego z podstawowej historii Króla Kart, który wyrusza w podróż w celu pokonania tzw. Trzech Króli i objęcia swoimi rządami całej krainy. Ma to być największa wydana do tej pory kampania i, zgodnie z kickstarterową obietnicą, zarazem ostatnia. Co będzie dalej? Czyżby szykował nam się sequel? Biorąc pod uwagę komercyjny sukces pierwszej części jest to wielce prawdopodobne.

Miłosz Szubert

Miłosz Szubert

Filmoznawca z wykształcenia. Interesuje się wszystkim, co interesujące. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek, historii i gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle). Przez parę lat montował filmy na kanale Notatnik Kinomana na YouTube. W GryOnline.pl pracuje od stycznia 2017 roku. Obecnie opiekuje się działami trainerów i kodów, uzupełnia encyklopedię o trailery, a także rozwija bazę zapisów gier. Od czasu do czasu poinformuje Was także o nowych darmowych grach w Epic Games Store oraz interesujących ofertach na konsole.

więcej