Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 kwietnia 2018, 09:54

Intel zacznie produkcję dedykowanych kart grafiki dla graczy?

Pojawiły się kolejne wiarygodne plotki sugerujące, że firma Intel zamierza rzucić rękawicę Nvidii oraz AMD i przymierza się do produkcji dedykowanych kart grafiki dla graczy.

Według plotek Intel szykuje się do bezpośredniej konkurencji z Nvidią i AMD. - Intel zacznie produkcję dedykowanych kart grafiki dla graczy? - wiadomość - 2018-04-12
Według plotek Intel szykuje się do bezpośredniej konkurencji z Nvidią i AMD.

Jeśli chodzi o układy stanowiące podstawę kart grafiki do komputerów stacjonarnych liczą się obecnie tylko dwie firmy – Nvidia i AMD. Wkrótce ten duopol może zostać złamany, gdyż według plotek do wejścia na rynek szykuje się Intel.

Pod koniec zeszłego roku do pracowników Intela dołączył Raja Koduri, który wcześniej był szefem Radeon Technologies Group. Wtedy ogłoszono, że zajmie się on produkcją układów do profesjonalnych zastosowań. Projekt opatrzono nazwą kodową Arctic Sound i przystąpiono do rekrutacji dodatkowej załogi, ogłaszając nabór na ponad 100 stanowisk związanych z tą branżą. Teraz jednak pojawiły się spekulacje, że zespół zajmie się również tworzeniem kart dla graczy.

Raja Koduri wcześniej był szefem grupy odpowiedzialnej za karty Radeon w firmie AMD. - Intel zacznie produkcję dedykowanych kart grafiki dla graczy? - wiadomość - 2018-04-12
Raja Koduri wcześniej był szefem grupy odpowiedzialnej za karty Radeon w firmie AMD.

Takie doniesienia pochodzą od analityka firmy Motley Fool imieniem Ashraf Eassa. Według niego Koduri podjął decyzję o rozdzieleniu grupy zajmującej się Arctic Sound na dwa odrębne zespoły, z których jeden skoncentruje się na produkcji dedykowanych kart grafiki dla graczy. Magazyn Forbes skontaktował się ze swoimi źródłami w firmie Intel i uzyskane od nich informacje wydają się potwierdzać te spekulacje.

Na rezultaty będziemy jednak musieli sporo poczekać. Doniesienia mówią bowiem o 2020 roku jako najbardziej prawdopodobnym terminie premiery. Oczywiście wszystkie te informacje należy na razie traktować jedynie jako plotki.

Ostatnimi czasy Intel zdecydowanie zaczął zwracać większą uwagę na potrzeby graczy, ale na razie inicjatywy w tej kategorii odbywały się we współpracy z AMD. Firma ma jednak wystarczające środki i wiedzę, aby poradzić sobie na tym rynku samodzielnie.

Warto na koniec wspomnieć, że w przeszłości Intel już raz próbował sił w produkcji układów do dedykowanych kart grafiki. Rezultatem była karta Intel740, wypuszczona w 1998 roku, ale nie okazała się ona sukcesem.

  1. Oficjalna strona firmy Intel